Nijerya'da 2.8 Milyon Kişi Gıda Kriziyle Karşı Karşıya

Nijerya’nın kuzeyinde devam eden şiddet olayları nedeniyle 2.8 milyon kişinin gıda kriziyle karşı karşıya olduğu bildirildi.

Etiyopya'nın Tigray Bölgesinde Neler Oluyor, Son Yaşananlar Niçin Önemli?

Etiyopya'nın Tigray bölgesinde isyan çıkaran Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) adlı örgüt bölgenin yönetim merkezi Mekelle'yi hükümet güçlerinden geri aldı. Etiyopya hükumeti ateşkes ilan ederken bölge halkının da, isyancı güçlerin ilerlemesine destek verdiği aktarıldı.

BAE, Yemen'in Sokotra Adası'nı Askeri Kışlaya Çevirdi!

Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) bağlı güçlerin, Yemen'e bağlı Sokotra Ada’sında tamamen kontrolü sağlamasının ardından, adayı 1 yılda adeta askeri kışlaya çevirdi.

Asker Eliyle Siyasi Krize Sürüklenen Mali'de Neler Oluyor?

Mali’de Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita'nın askeri darbe sonucu devrilmesinden bu yana dokuz ay geçti. Geçiş Konseyi bünyesinde yeni bir hükümet kurulan Batı Afrika ülkesinde Cumhurbaşkanı ve Başbakanın azledilmesi ile bir siyasi krizle daha karşı karşıya kalındı.

Mali Ordusu Devlet Başkanı, Başbakan ve Savunma Bakanını Gözaltına Aldı

Mali’de Geçiş Konseyi Başkanı Bah Ndaw ve Başbakan Moctar Ouane'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda üst düzey yetkilinin, ordu birliklerince gözaltına alınarak Kati askeri kampına götürüldüğü bildirildi.

Moritanya’dan Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne İsrail’i Soruşturma Çağrısı

Moritanya, Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCM), İsrailli yetkilileri 248 kişinin ölümüyle sonuçlanan ve 11 gün boyunca Filistinlilerle devam eden çatışmalar kapsamında soykırım suçundan yargılama noktasında çağrıda bulundu.

Çad Ordusu, Çatışmalarda Yüzlerce İsyancının Öldürüldüğünü Duyurdu

Çad ordusu, dün (Cuma) yaptığı açıklamada ülkenin batısında iki gündür süren çatışmalarda yüzlerce isyancının öldürüldüğünü duyurdu. Ordudan yapılan açıklamada saldırıların başarıyla püskürtüldüğü ve 6 askerin çatışmalarda hayatını kaybettiği kaydedildi.

İDDEF Güney Afrika'da Ecdadı Unutmadı

İDDEF, Ramazan çalışmaları kapsamında Güney Afrika'daki Bo-Kaap Müslümanları için her gün iftar organizasyonu düzenlerken, Osmanlı kökenli aileleri ise iftar yemeğinde buluşturdu.

Çad'da Öldürülen Cumhurbaşkanı'nın Oğlu Askeri Geçiş Konseyi Kurarak Başına Geçti

Çad cumhurbaşkanının çatışmada aldığı yaralar sonrası ölmesinin ardından oğlu Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Mahamat İdris Deby, Askeri Geçiş Konseyi kurarak başına geçti. Çatışmalardan sorumlu ayrılıkçı grup ise yeni kurulan Konseyi darbeci olmakla suçlayarak kabul etmediğini duyurdu.

Çad'da Cumhurbaşkanı Cephe Hattında Öldü, Yerine Oğlu Geçecek

Çad ordusu, Cumhurbaşkanı İdris Debi’nin cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kazandığı zaferin ertesi günü isyancılara karşı mücadelenin ön cephesindeki askerleri ziyareti sırasında yaşanan çatışmada hayatını kaybettiğini açıkladı. Debi'nin yerine oğlunun başkanlık edeceği geçici bir askeri konseyin iktidarı devralacağını duyuruldu.

Afrika’da İki Genç Daha İslam ile Şereflendi

Batı Afrika ülkesi Gine’de iki genç, Ramazan ayının da bereketiyle, II. Abdülhamid Han Camii’nde düzenlenen ihtida töreninde Kelime-i Şehadet getirerek Müslüman oldu.

Kanlı Ruanda Soykırımının Üzerinden 27 Yıl Geçti

Afrika kıtasının ortasında yer alan Ruanda’da 1994 yılında insanlık tarihinin en büyük soykırımlarından biri yaşandı. Ruanda'da yaklaşık 100 gün süren soykırımda 800 binden fazla insan hayatını kaybetti. Batı’nın ve Fransa’nın katliamlardaki rolü ise hala tartışılıyor.

Etiyopya: Eritreli Güçler Tigray’dan Çekilmeye Başladı

Etiyopya Dışişleri Bakanlığı, Eritreli güçlerin Etiyopya’nın kuzeyindeki Tigray bölgesinden çekilmeye başladığını açıkladı.

Etiyopya Başbakanı Ahmed: Eritre, Askeri Güçlerini Ülkemizden Çekecek

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed komşu ülke Eritre'nin iki devlet arasındaki sınır üzerinde bulunan Tigray bölgesinden askerlerini geri çekme konusunda anlaşma sağlandığını açıkladı.

İDDEF'ten Burkina Faso'ya Eğitim ve Kalkınma Çıkarması

İDDEF, Burkina Faso’nun çeşitli bölgelerinde inşa ettiği su kuyusu, külliye, mescit ve medreselerin açılışını Türkiye’den katılan heyet, ülke ve bölge yöneticileri ile yerel halkın katılımıyla gerçekleştirdi.

Etiyopya’nın Tigray Bölgesinde Siyasi Çözüm Bulunamadı

Etiyopya’nın Tigray bölgesinde çatışmalar yerini sükunete bıraksa da henüz siyasi çözüm bulunabilmiş değil. Fikir birliğine varılamayan Birleşmiş Milletler ise Eritre’nin askerlerini geri çekmesini istiyor.

Sömürgeci Petrol Şirketi Nijeryalılara Tazminat Ödeyecek

Hollanda'daki Lahey Temyiz Mahkemesi, dünyanın ikinci büyük petrol şirketi Shell'in, Nijerya'daki tarım arazilerini kirleten petrol sızıntısından sorumlu olduğuna hükmetti. Böylece Shell, sızıntıdan zarar gördükleri gerekçesiyle davacı olan Nijeryalı çiftçilere tazminat ödeyecek.

Afrika Batı Medyasından Okunuyor!

Bölge haberlerinin yüzde 81’ini çatışma, darbe ya da siyasi kriz gibi olumsuz konu başlıkları oluştururken, haberlerin kaynağının yüzde 14’ünün AFP, yüzde 9’unun BBC, olduğu ortaya çıktı.

Korsan Saldırısı: Nijerya Açıklarındaki Saldırıda Mürettebattan Bir Kişi Öldürüldü

Nijerya'nın Lagos kentindeki limandan yola çıkarak Güney Afrika'nın Cape Town kentine doğru ilerleyen Mozart isimli Türk konteyner gemisi, korsan saldırısına uğradı.

Amerikan Askerleri Somali'yi Tamamen Terketti

Amerika Somali'deki askerlerin tamamen çekildiğini açıkladı. Son dönemde Amerikan üslerine yönelik saldırıların artmasıyla askerlerin çekilme zamanlamasının kesişmesi dikkat çekti.

Muhalefet Partileri Birleşti! İsrail ile Normalleşmek Suç Sayılsın!

Moritanya'da muhalefet partileri, İsrail rejimiyle ilişkilerin normalleşmesini suç sayan yasaların çıkarılması çağrısında bulundu.

Mali'de Askerleri Ölen Fransa Düğüne Saldırarak Katliam Yaptı

Mali’de son bir haftada 5 askeri öldürülen Fransız ordusu bir çöl düğününü havadan taradı. Fransız güçleri, çocuk ve kadınların da aralarında bulunduğu masum Müslüman halkı katletti.

Nijer’de Kanlı Saldırısı: 2 Fransız Askeri, En Az 70 Ölü

Nijer'in Mali sınırı yakınlarındaki Tchombangou ve Zaroumdareye köylerine düzenlenen silahlı saldırıda en az 70 kişi yaşamını yitirdi. Hayatını kaybedenlerin tamamının sivil olduğu belirtildi. Saldırıda en az 20 kişi yaralandı.

Somali'de Türk Firması Çalışanlarına Bombalı Saldırı: 3 Kişi Hayatını Kaybetti

Somali’de yol yapımı sırasında Türk ve Somalili işçilerin bulunduğu bölgeye düzenlenen bombalı saldırıda 2’si Türk olmak üzere 3 kişi hayatını kaybederken, 14 kişi de yaralandı.

Somali Muhalefetinden Türkiye'ye Mektup

Somali'de muhalefet, Türkiye'nin bu ülkeye yapmayı planladığı silah sevkiyatını seçim sonrasına ertelemesi için çağrıda bulundu. Muhalefet, silahların Somali'deki seçimlerin manipülasyonunda kullanılmasından endişeli.

Amerika Somali'de de Kaybetti Trump Askerlerine Geri Çekilin Talimatı Verdi

Amerika'nın yolcu Başkanı Donald Trump, Somali'deki ABD askerlerinin çoğunun 2021 yılı başına kadar geri çekilmesi talimatını verdi. Amerika'da, geçtiğimiz günlerde Somali'deki operasyonlarda askerlerinin öldüğü haberleri konuşuluyordu.