Somali'de Bombalı Saldırı: En Az 90 Ölü

Somali'nin başkenti Mogadişu'da bomba yüklü araçla düzenlendi. En az 90 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Saldırıyı Eş-Şebab örgütünün üstlendi.

Afrika Ülkeleri 74 Yıllık Fransız Sömürge Parası CFA Frangını Bırakıyor

Fildişi Sahili Cumhurbaşkanı Alassane Ouattara, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Fildişi Sahili’nin en büyük kenti Abidjan’da düzenlediği ortak basın toplantısında, Batı Afrika Ekonomik ve Parasal Birliği (UEMOA) üyesi 8 ülkenin CFA frangı konusunda reform kararı aldığını, 1945’ten bu yana kullandıkları CFA frangını gelecek yıldan itibaren kullanmayacaklarını belirtti.

Moritanya’da Türk Balıkçı Gemisi Battı

Atlas Okyanusu'nun Moritanya açıklarında Türk balıkçı gemisi 'İlhan Yılmaz 5' adlı gemi battı. Gemi mürettebatının kurtarıldığı bildirildi.

Nijerya'da Silahlı Saldırı: 14 Ölü, 10 Yaralı

Batı Afrika ülkesi Nijerya'nın kuzeybatısında düzenlenen silahlı saldırıda 14 kişi hayatını kaybetti, 10 kişi de yaralandı.

Fransa, Sömürgesinden Çaldığı El Haci Ömer Tall'a Ait Tarihi Kılıcı İade Etti

Sömürge döneminde bağımsızlık için Fransız güçlerle savaşmış, Senegal'in önde gelen dini liderlerinden el Haci Ömer Tall'a ait tarihi kılıç ülkeye iade edildi.

Afrika ve Asya’ya Vuslat Oldu: 1228 Su Kuyusu Açıldı

Vuslat Derneği, susuzlukla mücadele eden Afrika ve Asya’nın çeşitli bölgelerinde su kuyuları açma projelerini sürdürüyor.

Burkina Faso'da Seferberlik ve 3 Gün Yas İlan Edildi

Terör saldırılarıyla sarsılan Burkina Faso'da Cumhurbaşkanı Roch Marc Christian Kabore, 72 saat yas ve genel seferberlik ilan etti.

Burkina Faso'da Maden Şirketine Ait Araç Konvoyuna Saldırı: 37 Ölü

Burkina Faso'nun doğusunda bir maden şirketine ait araç konvoyuna düzenlenen saldırıda sivil ve asker 37 kişi yaşamını yitirdi.

Nijerya'da Her 8 Çocuktan Biri 5 Yaşından Önce Ölüyor

Batı Afrika ülkelerinden Nijerya'da salgın hastalıklar ve yetersiz sağlık hizmetleri nedeniyle her 8 çocuktan biri 5 yaşından önce hayatını kaybediyor.

Mali'de Ordu Karargahına Saldırı Düzenlendi

Mali'nin orta kesimlerinde yer alan Mopti bölgesinde iki ordu karargahına düzenlenen saldırılarda 25 askerin öldüğü, 60'ya yakın askerin kaybolduğu açıklandı.

Mısır'da Cunta Yönetimine Karşı Gösteriler Sürüyor

Mısır'da cuma günü başlayan Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi karşıtı gösteriler devam ediyor. En az 400 kişi gözaltına alındı.

Şeyh Zakzaki için Mahkemeden Önemli Karar Çıktı

Kaduna Yüksek Mahkemesi, sağlık sorunlarıyla mücadele eden 65 yaşındaki Nijerya İslami Hareketi (IMN) lideri Şeyh İbrahim Zakzaki ile eşinin Hindistan’da tedavi görmesine izin verdi.

Sudan'da Muhalefetten Sivil İtaatsizlik Çağrısı

Sudan’da muhalefet, yönetimin sivillere devredilmesi için düzenlediği protesto gösterilerinin ardından 14 Temmuz’da ülke genelinde sivil itaatsizlik eylemleri yapılması çağrısı yaptı.

Kamerun'da Boko Haram Saldırısı: 16 Sivil Hayatını Kaybetti

Çad Gölü yakınındaki Kamerun adası Darak'ta terör örgütü Boko Haram üyelerinin düzenlediği saldırıda 21 asker ile 16 sivil öldü, çok sayıda kişi yaralandı.

Mali'de Etnik Grup Katliamı

Mali'de, Dogon etnik grubunun yaşadığı bir köye yapılan silahlı saldırıda en az 95 kişi hayatını kaybetti. Saldırganlar yaklaşık 300 nüfuslu köydeki evleri de ateşe verdi.

Sudan'da "Sivil İtaatsizlik" Eylemlerinde 4 Kişi Öldü

Muhalif Sudan Meslek Odaları (SPA) tarafından organize edilen "sivil itaatsizlik" eylemlerinin ilk gününde 4 kişi yaşamını yitirdi.

Burundi'de Fransız Medyası Karşıtı Protesto

Burundi'de Fransız medyasının ülke hakkında yalan haber yaydığı iddiasıyla protesto gösterisi düzenlendi.

Sudan'da Gösterilerin Düzenlendiği Meydanda Silah Sesleri

Sudan’ın başkenti Hartum’da göstericilerin bulunduğu meydan çevresinde ateş açılması nedeniyle ordu, yolları kapattı.