Somali Muhalefetinden Türkiye'ye Mektup

Somali'de muhalefet, Türkiye'nin bu ülkeye yapmayı planladığı silah sevkiyatını seçim sonrasına ertelemesi için çağrıda bulundu. Muhalefet, silahların Somali'deki seçimlerin manipülasyonunda kullanılmasından endişeli.

Amerika Somali'de de Kaybetti Trump Askerlerine Geri Çekilin Talimatı Verdi

Amerika'nın yolcu Başkanı Donald Trump, Somali'deki ABD askerlerinin çoğunun 2021 yılı başına kadar geri çekilmesi talimatını verdi. Amerika'da, geçtiğimiz günlerde Somali'deki operasyonlarda askerlerinin öldüğü haberleri konuşuluyordu.

Nijerya'da En Az 43 Tarım İşçisi, Boğazları Kesilerek Öldürüldü

Nijerya'nın kuzeydoğusunda düzenlenen ve Devlet Başkanı Muhammadu Buhari'nin "akıl almaz" diye tanımladığı saldırıda 43 kişi öldürüldü.

Etiyopya'da TPLF'ye Karşı Yürütülen Askeri Operasyon Tamamlandı

Etiyopya'da isyancı güçler Tigray Halk Kurtuluş Cephesi'ne (TPLF) yönelik üç haftadır devam eden askeri operasyon tamamlandı.

Etiyopya Savaşa Sürükleniyor

Etiyopya’da, bir yanda Tigray’da hükümete karşı başlayan isyan ve sivil katliamlar ile komşu ülke Eritre’ye füze atılması, bir yanda ise Mısır ve Etiyopya’nın ortak tatbikat düzenlemesi ülkeyi savaşın eşliğine getirdi.

Ruanda Soykırımında Başrol Fransa

Afrika kıtasının ortasında yer alan Ruanda’da 1994 yılında insanlık tarihinin en büyük soykırımlarından biri yaşandı.

Nijerya'da Protestolar: Tüm Polis Güçleri Devreye Sokuldu

Nijerya Emniyet Genel müdürü Mohammed Adamu, ülkede günlerdir süren protestolar, şiddet eylemleri ve yağmalar nedeniyle tüm polis güçlerinin devreye sokulduğunu açıkladı.

Trump'ın "Mısır Barajı Havaya Uçuracak" Demesi Etiyopya'yı Öfkelendirdi

Etiyopya, ABD Başkanının sözlerini kınarken saldırılara boyun eğmeyeceklerini bildirdi.

Sudanlılar: "Halkımız Normalleşme Anlaşmalarına Bağlı Kalmayacaktır"

Sudan'daki "Ulusal İttifak Güçleri" birliği, Sudan halkının normalleşme anlaşmalarına bağlı kalmayacağını açıkladı. Birlik, İsrail işgal rejimiyle yapılan anlaşmanın halkın duruşunu yansıtmadığı duyuruldu.

Afrika'nın En Yoğun Nüfuslu Ülkesi Nijerya'da Neler Oluyor?

Nijerya'nın en büyük şehri Lagos'ta polis şiddetine karşı gösterilerde en az 12 kişinin askerlerin açtığı ateşte öldürüldüğü, çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi. Nijerya ordusu ise askerlerin protestocuları öldürdüğü haberlerinin "yalan haber" olduğunu söylüyor.

Sudan Hükümeti İle 9 İsyancı Güç Arasında Tarihi Barış Anlaşması

Sudan hükümeti ile ülkenin batı ve güneyinde Devrimci Cephesi bünyesindeki 9 isyancı silahlı örgüt arasındaki çatışmaları sona erdirecek nihai barış anlaşması imzalandı.

Mali'de Cunta Cumhurbaşkanı İ. Boubacar Keita'yı Serbest Bıraktı, Sarayı Terketmedi

Mali'de 18 Ağustos'ta yapılan darbeden bu yana askeri cunta tarafından alıkonulan Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita serbest bırakıldı. Darbeci askerler, Keita'nın rezidansını ise terketmedi.

Mali'de Darbeye Giden Süreç ve Sömürge Ülkelerinin Etkisi

Fransa'nın sömürgeci rolünden Rusya'nın etkisine, siyasi muhalefetten isyancı askerlere kadar Mali’deki darbeye ilişkin yaşanan süreci tüm detaylarıyla derledik.

Mali'de Askeri Kalkışma: Cumhurbaşkanı ve Başbakan İsyancıların Elinde

Aylardır siyasi krizin pençesinde bulunan Batı Afrika ülkesi Mali'de bir grup isyancı asker, üst düzey sivil ve askeri yetkilileri tutuklamaya başladı. Cumhurbaşkanı Keita ve Başbakan Boubou Cisse'nin gözaltına alındığı duyuruldu.

Nahda Barajı Krizinin Çözümü İçin Yeni Afrika Zirvesi

Sudan kaynakları, 20 Temmuz’da yaptığı açıklamada, zirvenin bir dizi Afrika ülkesinin ilk kez gözlemci olarak katılımına tanık olacağını vurguladı

Mali’de Siyasi Kriz ve Salafi İmam Dicko’nun Yükselişi

Salafı İmam Dicko ve lideri olduğu hareket bir yandan ülkenin her tarafına yayılan hükümet karşıtı gösteriler düzenlerken bir yandan da, zayıf ve bölünmüş muhalefeti bir çatı altına toplayarak, Devlet Başkanı İbrahim Keita’nın -kısaca IBK- tahtını sallıyor.

Sudan Geçici Hükumeti Dini Kurallarda Yumuşamaya Gitti!

Sudan geçici hükümeti, ülkede 30 yılı aşkın süredir temel alınan şeriat kanunlarına yapılan reformlar kapsamında Müslüman olmayanlar için alkollü içki tüketimi yasağının kaldırıldığını duyurdu. Yeni yasa ile ayrıca kadınlar çocuklarıyla seyahat etmek için aileden bir erkeğin onayına ihtiyaç duymayacak.

Tanzanya’da Ülke Tarihinin En Büyük Tanzanit Taşlarını Bulan Madenci Zengin Oldu

Tanzanya'daki bir madenci, ülke tarihinde şimdiye kadar yer yüzüne çıkarılmış en büyük iki tanzanit taşını bulunca bir gecede milyoner oldu. Tanzanya hükümeti, madenci Saniniu Laizer'den biri 9, diğeri 5 kilogramlık taşları 3,4 milyon dolara satın aldı.

Fransa’nın Askeri Varlığının Gölgesinde Sahel Krizinin 6 Yüzü!

Fransa’nın Sahel bölgesindeki askeri varlığı terör olaylarını gün geçtikçe tetikliyor. Şiddetli çatışmalar, nüfusun yerinden edilmesi, açlık ve bölgede insani krizi etkiliyor. Senegal, Moritanya, Mali, Burkina Faso, Nijer, Nijerya, Çad, Sudan ve Eritre’yi kapsayan Sahel bölgesi yer altı kaynakları ile de dikkat çekiyor.

Somali'de İki Ayrı Bombalı Saldırı

Somali’de son 24 saatte yaşanan iki ayrı bombalı saldırıda en az 7 kişi hayatını kaybetti.

Nijerya'da Bir Köye Düzenlenen Baskında 69 Kişi Öldürüldü

Nijerya'nın kuzeydoğusunda, Boko Haram örgütünün bir köye düzenlediği silahlı saldırıda en az 69 kişi hayatını kaybetti.

Libya'da Hükümet İle Hafter Ateşkes Görüşmelerine Yeniden Başlıyor

Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu (UNSMIL), Libya hükümeti ile ülkenin doğusundaki güçlerin lideri Hafter'in ateşkes görüşmelerine yeniden başlamayı kabul ettiğini duyurdu.

Ruanda Soykırımı: Ruanda'da Neler Oldu? Batı'nın Rolü Ne?

Ruanda'da uygulanan soykırımdaki rolü nedeniyle 26 yıldır aranan iş adamı Felicien Kabuga, Paris'te yakayı ele verdi. Peki Ruanda'da neler oldu? Batı'nın rolü ne?

Fransa’nın Nüfusu Müslüman Olan Sömürge Adası: Mayotte

Fransa'nın 19. yüzyilda Hint Okyanusunda sahiplendiği, daha doğrusu sömürgeleştirdiği 4 Komor Adasından halen tek elinde tuttuğu Mayotte (Mayot) adasında 2011'de bir referandum yaptırıp burayı denizaşırı vilayetine çevirdi.

Koronavirüs Afrika'da Yayılıyor: Vaka Sayısı 57 bin 500'ü Geçti

Afrika kıtasında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilenlerin sayısı 57 bin 500'ü geçti.

Mozambik’te Ortaya Çıkan Gizemli Örgüt: Ehli Sünnet vel Cemaat

Afrika'daki diğer silahlı örgütlerin aksine Mozambik'te yaklaşık üç senedir etkin olan bir örgüt, bu süre içerisinde ne bir bildiri ne de bir video yayınladı; ta ki geçen aya kadar. Mozambik'te ortaya çıkan Ehli Sünnet vel Cemaat adlı silahlı örgüt kimlerden oluşuyor, hangi bölgelerde etkin ve eylemlerinin kapsamı neler?