Mali'de de Kaybettiler: Fransa 10 Yıl Sonra Mali'deki Askerlerini Çekiyor

Sömürgeci Fransa'nın başını çektiği Batılı müttefikler artık Afrika'da 'istenmeyen' ilan edildi. Geçtiğimiz günlerde büyükelçisi apar topar sınır dışı edilen Fransa, ülkedeki askeri güçleri için de çekilme kararı almak zorunda kaldı. Batılılar askerlerini bölgedeki İslami güçlere karşı konuşlandırmıştı.

Afrika'da Fransa Karşıtı Duyarlılık Artıyor

Özellikle Batı Afrika ve Sahra altı yani Fransız sömürüsüne hedef olmuş ülkelerdeki hükumet karşıtı protestolar sırasında, kötüleşen ekonomik şartlara karşı yükselen öfke ülkelerdeki dev Fransız işletmelerin varlığından dolayı sömürgeye karşı duruşa dönüştü.

Mali'den Sömürgeci Fransa'ya Şok: 'Büyükelçi ve Askerlerinizi Çekin'

Mali'nin geçiş hükümeti Fransa ile diplomatik bağlarını kopardı. Resmi dili Fransızca'dan Bambara'ya çevirdi. Fransız büyükelçi ile askerlerinin topraklarını derhal terk etmeleri istendi. Fransa büyükelçisini geri çağırmak zorunda kaldı, Mali'nin tutumunun not edildiği kaydedildi!

Burkina Faso Darbesinin Lideri Paul Henri Damiba Kimdir?

Burkina Faso’da askeri darbe yaşandı. Bir grup asker devlet kanalına çıkarak bildiri okudu. Kendilerine Yurtsever Koruma ve Restorasyon Hareketi (MPSR) adı veren askeri grup Cumhurbaşkanı Roch Kabore’nin görevden alındığını ve liderlerinin Paul Henri Damiba olduğunu duyurdu. Peki sicili hayli kabarık olan Paul Henri Damiba kimdir?

Mali, Danimarka'nın Gönderdiği Askerleri Derhal Geri Çekmesini İstedi

Mali'de geçici hükümet, Danimarka'nın Fransa liderliğindeki terörle mücadele görev gücü Takuba bünyesinde ülkede bulundurduğu askerlerini derhal geri çekmesini istedi. Hükümet talebe gerekçe olarak asker gönderme kararıyla ilgili kendisine danışılmadığını ve konuşlandırmanın protokollere uymadığını belirtti.

Burkina Faso'da Darbe: Bir Grup Asker Yönetime El Koydu

Burkina Faso'da bir grup asker yönetime el koydu. Dün başlayan askeri hareketliliğin ardından bir grup asker devlet televizyonu RTB'de darbe bildirisi okudu.

Etiyopya İç Savaşı ve Terk Edilen Wollo Müslümanları

Doğu Afrika’nın önemli ülkelerinden biri olan Etiyopya (Habeşistan) hassas bir süreçten geçiyor. Etnik temelli bir görünüm içinde olan Tigray savaşı ile bir zamandır derin bir bölgesel kaos yaşanıyor.

Nijerya Borno'da Terör ve Açlık Nedeniyle Büyük Bir İnsani Kriz Yaşanıyor

Temel ihtiyaç sıkıntısının en fazla yaşandığı ülkelerden olan Nijerya’nın Borno eyaletinde terör ve açlık sorunları devam ediyor. Bölgeye ulaşan Vuslat Derneği su kuyusu projeleri kapsamında 106 kuyunun açılışını gerçekleştirdi.

Silah Çemberine Alınan Etiyopya'nın Tigray Bölgesine Yardımlar Ulaştırılamıyor

Savaş, kuraklık, kıtlık ve açlık… Etiyopya’da yaşanan savaş Afrika boynuzu bölgesini kaosa sürüklerken, en az 8 milyon insan yardıma muhtaç kaldı! Sudan, Mısır, Eritre, Cibuti ve Somali'nin çevrelediği savaş bölgesine silah yığılmaya ise devam ediliyor!

Etiyopya Genelinde OHAL İlan Edildi Başkenti Savunma Çağrısı Yapıldı

Etiyopya'da Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) iki kenti daha ele geçirdi, başkent Addis Ababa'ya yöneldi. Yetkililer, isyancıların başkente yürüyebileceği kaygıları nedeniyle halka silahlarını kaydettirme ve kenti savunmaya hazır olma çağrısı yaptı. Ülke genelinde OHAL ilan edildi.

Arap Baharı'nın Onuncu Yılında 'Afrika Kışı'nı Yaşıyor!

Açlık ve susuzluk ile anılan Afrika, son yıllarda darbe ve darbe girişimleri ile gündeme gelmeye başladı. Arap Baharı’nın onuncu yılında kıtada yaşanan darbeler, ‘Afrika Kışı’ yorumlarına neden oldu.

Sudan'da Darbe Girişimi Engellendi

Sudan'ın başkenti Hartum'da bugün bir grup askerin başarısız darbe girişiminde bulunduğunu aktarıldı. Sudan ordusu, 'Silahlı kuvvetler darbe girişimini engelledi ve durum tamamen kontrol altında' dedi. Darbe girişiminde bulunan 40 subayın gözaltına alındığı bildirildi.

Gine'de Ordu Yönetime El Koydu Cumhurbaşkanı Ev Hapsine Alındı

Batı Afrika ülkesi Gine'de ordu yönetime el koydu. 83 yaşındaki Cumhurbaşkanı Alpha Conde'nin ev hapsinde olduğu açıklandı. Askeri yönetim tüm valileri görevden aldı ve onların yerlerine komutanları atadı.

İDDEF, Kurban'da Milyonlara Umut Oldu

İDDEF, Kurban Bayramı’nda hayırseverlerce bağışlanan 71 bin 734 hisse kurbanı, 40 ülke ve 264 bölgede 3,5 milyon gerçek ihtiyaç sahibine ulaştırarak mazlum ve muhtaç kimselerin sevincine vesile oldu.

Tigray İsyancıları Ateşkes Şartlarını Açıkladı: Tüm Askerler Geri Çekilsin!

Etiyopya'nın Tigray bölgesindeki isyancı grup Tigray Halk Kurtuluş Cephesi, bölgeye giren Eritre Ordusunun ve komşu Etiyopya eyaleti Amhara'nın savaşçılarının tamamen geri çekilmesini talep ettiklerini açıkladı.

Fransa, Mali’deki Ortak Askeri Operasyonlarına Yeniden Başladı

Almanya Savunma Bakanı intihar saldırısının ardından Mali'nin Gao kenti yakınlarında BM misyonunda görevli Alman askeri personelini ziyaret etti

Nijerya'da 2.8 Milyon Kişi Gıda Kriziyle Karşı Karşıya

Nijerya’nın kuzeyinde devam eden şiddet olayları nedeniyle 2.8 milyon kişinin gıda kriziyle karşı karşıya olduğu bildirildi.

Etiyopya'nın Tigray Bölgesinde Neler Oluyor, Son Yaşananlar Niçin Önemli?

Etiyopya'nın Tigray bölgesinde isyan çıkaran Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) adlı örgüt bölgenin yönetim merkezi Mekelle'yi hükümet güçlerinden geri aldı. Etiyopya hükumeti ateşkes ilan ederken bölge halkının da, isyancı güçlerin ilerlemesine destek verdiği aktarıldı.

BAE, Yemen'in Sokotra Adası'nı Askeri Kışlaya Çevirdi!

Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) bağlı güçlerin, Yemen'e bağlı Sokotra Ada’sında tamamen kontrolü sağlamasının ardından, adayı 1 yılda adeta askeri kışlaya çevirdi.

Asker Eliyle Siyasi Krize Sürüklenen Mali'de Neler Oluyor?

Mali’de Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita'nın askeri darbe sonucu devrilmesinden bu yana dokuz ay geçti. Geçiş Konseyi bünyesinde yeni bir hükümet kurulan Batı Afrika ülkesinde Cumhurbaşkanı ve Başbakanın azledilmesi ile bir siyasi krizle daha karşı karşıya kalındı.

Mali Ordusu Devlet Başkanı, Başbakan ve Savunma Bakanını Gözaltına Aldı

Mali’de Geçiş Konseyi Başkanı Bah Ndaw ve Başbakan Moctar Ouane'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda üst düzey yetkilinin, ordu birliklerince gözaltına alınarak Kati askeri kampına götürüldüğü bildirildi.

Moritanya’dan Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne İsrail’i Soruşturma Çağrısı

Moritanya, Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCM), İsrailli yetkilileri 248 kişinin ölümüyle sonuçlanan ve 11 gün boyunca Filistinlilerle devam eden çatışmalar kapsamında soykırım suçundan yargılama noktasında çağrıda bulundu.

Çad Ordusu, Çatışmalarda Yüzlerce İsyancının Öldürüldüğünü Duyurdu

Çad ordusu, dün (Cuma) yaptığı açıklamada ülkenin batısında iki gündür süren çatışmalarda yüzlerce isyancının öldürüldüğünü duyurdu. Ordudan yapılan açıklamada saldırıların başarıyla püskürtüldüğü ve 6 askerin çatışmalarda hayatını kaybettiği kaydedildi.

İDDEF Güney Afrika'da Ecdadı Unutmadı

İDDEF, Ramazan çalışmaları kapsamında Güney Afrika'daki Bo-Kaap Müslümanları için her gün iftar organizasyonu düzenlerken, Osmanlı kökenli aileleri ise iftar yemeğinde buluşturdu.

Çad'da Öldürülen Cumhurbaşkanı'nın Oğlu Askeri Geçiş Konseyi Kurarak Başına Geçti

Çad cumhurbaşkanının çatışmada aldığı yaralar sonrası ölmesinin ardından oğlu Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Mahamat İdris Deby, Askeri Geçiş Konseyi kurarak başına geçti. Çatışmalardan sorumlu ayrılıkçı grup ise yeni kurulan Konseyi darbeci olmakla suçlayarak kabul etmediğini duyurdu.

Çad'da Cumhurbaşkanı Cephe Hattında Öldü, Yerine Oğlu Geçecek

Çad ordusu, Cumhurbaşkanı İdris Debi’nin cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kazandığı zaferin ertesi günü isyancılara karşı mücadelenin ön cephesindeki askerleri ziyareti sırasında yaşanan çatışmada hayatını kaybettiğini açıkladı. Debi'nin yerine oğlunun başkanlık edeceği geçici bir askeri konseyin iktidarı devralacağını duyuruldu.