İngiltere'de Liz Truss Dönemi Resmen Başladı

İngiltere'de Boris Johnson'un istifası sonrası iktidardaki Muhafazakar Parti'nin yeni lideri seçilen Dışişleri Bakanı Liz Truss ardından Kraliçe 2. Elizabeth tarafından başbakan olarak atandı ve yeni hükümeti kurmakla görevlendirildi.

Ukrayna'da Kırım Platformunun 2. Zirvesi Yapıldı

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de, yaklaşık 60 ülke ve uluslararası örgütten liderler ve üst düzey yetkililerin katılımıyla Kırım Platformu 2. Zirvesi yapıldı. Katılım sağlayan liderler Kırım ve Ukrayna'ya destek mesajları verdi. Zelensky, 'Kırım, Ukrayna toprağıdır' dedi.

İlk Tahıl Gemisinin Ukrayna'dan Yola Çıktığı Duyuruldu

Ukrayna'dan tahıl sevkiyatı anlaşması kapsamında ilk geminin Odesa Limanı'ndan hareket ettiği duyuruldu. İstanbul'a uğrayacak geminin Lübnan'a gideceği belirtildi. Ayrıca Ukrayna'nın tahıl ticaretinin önemli isimlerinden Aleksey Vadaturskiy'in Rus saldırısında öldüğü aktarıldı.

Rusya Odessa Limanına Yönelik Füze Saldırısını Üstlendi

İstanbul'da Ukrayna ile Rusya arasında varılan 'tahıl koridoru' anlaşmasından bir gün sonra, Ukrayna'nın önemli liman kentlerinden Odessa patlamalarla sarsıldı. Rusya, Odessa limanındaki füze saldırısını üstlendi, 'sadece askeri hedeflerin vurulduğunu' savundu.

G-7’den Rusya ile Çin’e Karşı 900 Milyar Dolarlık Finansman

NATO ve G-7 zirvelerine katılan liderler, küresel altyapıya 900 milyar dolarlık yatırım yapmaya karar verdiklerini duyurdu. Hedefte ise, Ukrayna’ya savaş açan Rusya’ya yaptırımlar ve Çin yeni ipek yoluna karşı muadil bir kuşak yol projesi vardı.

Türkiye, İsveç ve Finlandiya Memorandum İmzaladı: NATO İki Ülkeyi Davet Etti

Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında Finlandiya ve İsveç'in NATO üyelik süreçleri hakkında üçlü memorandum imzalandı. Hemen akabinde NATO üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanları, İsveç ve Finlandiya'yı İttifaka katılmaya davet kararı aldı.

NATO Bildirisi: Rusya Derhal Savaşa Son Verip Ukrayna'dan Çekilmeli

İspanya'nın Başkenti Madrid'de toplanan NATO ülkeleri ortak bildiri yayınladı. Bildiride, Rusya'ya derhal savaşa son verip, Ukrayna'dan çekil çağrısı yapıldı.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Fransa'dan 6 Adet Savaş Helikopteri Alıyor!

Yunanistan'ın adaları silahlandırmasının ardından Güney Kıbrıs Rum Yönetimi de, Fransa'dan altı adet savaş helikopteri alımına ilişkin anlaşma imzaladı. GKRY Savunma Bakanı Petridis, "Türk askeri varlığı karşısında savunma alanında rehavete kapılamayız" dedi.

Ukrayna'nın Doğusundaki Severodonetsk'te Çatışmalar Yoğunlaştı

Ukrayna'nın Mariupol kentinde teslim olan 1000'den fazla Ukrayna askerinin "soruşturma" amacıyla Rusya'ya gönderildiği bildirildi. Rus saldırılarının yeni odağında ise Severodonetsk var. Zelensky Ukrayna'nın doğusundaki savaşın kaderini bu kentin belirleyeceğini söyledi.

Fransa’dan İslam Düşmanı Skandal Karar: Cami Hesapları Kapatıldı

Fransız yönetiminin İslam düşmanlığı artarak devam ediyor. Rhone bölgesindeki çok sayıda cami ve bağışçının banka hesaplarının kapatıldığı bildirildi.

Fransa'da Başörtüsü Skandalı: 'Karanlık Çağların Kıyafeti' Diyerek İçeri Almadılar!

Fransa'da başörtülü bir kadın, restoran sahibi kadın tarafından 'Karanlık çağlara ait bir kıyafeti giyiyor' denilerek restorana alınmadı.

Rusya, Ukrayna'da Önceliklerinin Donbas'ın 'Özgürleştirilmesi' Olduğunu Açıkladı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna'nın Donbas bölgesinin "özgürleştirilmesinin" Moskova için koşulsuz bir öncelik olduğunu söyledi. 3. ayını geride bırakan çatışmalar devam ederken Ukrayna, Rus güçlerinin tarım arazilerilerini de tahrip ettiğini ileri sürdü.

Rusya'nın Ukrayna İşgalinde 3 Ay Bitti: Fotoğraflarla Savaşın 90 Günü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in talimatıyla Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaş, 3 aydır devam ediyor.

"Mariupol'da Yaklaşık 700 Savaşçı Teslim Oldu"

Rusya, bugün yaklaşık 700 Ukraynalı savaşçının Mariupol'da teslim olduğunu açıkladı. Kiev, savaşçıların durumuna ilişkin açıklama yapmadı. Rusya yanlısı bir ayrılıkçı lider, Ukraynalı komutanların hala Azovstal demirçelik fabrikasının altındaki tünellerde mahsur olduğunu kaydetti.

Ukrayna Savaşının Moldova'ya Sıçraması An Meselesi: Patlamalar Duyuldu

Savaşın Ukrayna'nın komşusu Moldova'ya sıçraması an meselesi. Moldova'nın, Rusya yanlısı Transdinyester özerk bölgesinin Ukrayna sınırı yakınındaki bir yerleşim biriminde patlamalar olduğu açıklandı.

Korkutan Küresel Açlık Uyarısı: Ukrayna Limanları Acilen Açmalı

Birleşmiş Milletler, Ukrayna'da üretilen gıda ürünlerinin dünyanın geri kalanına ulaştırılabilmesi için limanların acilen açılması çağrısında bulundu.

Lavrov: Hitler Yahudi Kökenliydi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Nazi lideri Adolf Hitler için "Yahudi kanı taşıyordu" yönündeki sözleri İşgalci İsrailli siyasilerin tepkisine neden oldu. Taraflar birbirini suçlayan açıklamalarda bulundu.

Doğu Türkistan Davası Avrupalı Gençlere Anlatıldı

Uygur Hareketi ile Avrupa Müslüman Gençlik Örgütleri Birliği'nin düzenlediği programda, Doğu Türkistan’da yaşanan insan hakları ihlalleri ve soykırım tehdidiyle karşı karşıya bulunan Müslümanların durumu ele alındı.

Ukrayna Savaşı: Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov '3. Dünya Savaşı Gerçek Bir Risk'

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 3. Dünya Savaşı çıkması olasılığının "gerçek bir risk" olduğunu söyledi ve Batı'nın Ukrayna'da bir nükleer savaş tehdidini hafife almaması gerektiği uyarısında bulundu.

Mariupol Düştü: Rusya Azak Denizi Kıyısını Tamamen Ele Geçirdi

Mart başından bu yana kuşatma altında bulunan Ukrayna’nın en önemli liman kentlerinden Mariupol’ün, Rusya tarafından ele geçirildiği açıklandı. Mariupol’ün düşmesiyle Ukrayna'nın Azak Denizi kıyısındaki tüm toprakları Rusya kontrolüne geçti.

Ukraynalı Yahudiler KKTC’ye mi Yerleştirilecek?

Yahudi bir iş adamının yapmış olduğu bir açıklama gündeme bomba gibi düştü. Kıbrıs basınında da yer alan açıklamada bir Yahudi iş adamı, KKTC’de kendilerinin satın aldıkları topraklara yerleştirecekleri konteynerde 50 bin kişilik bir yerleşim yeri kurmayı, buralara da Ukrayna’dan gelenleri yerleştirmeyi önerdi.

İslam Düşmanı Siyasetçi Kur’an-ı Kerim'e Saldırdı Ülke Karıştı

İslam düşmanı Danimarka-İsveç vatandaşı Rasmus Paludan’ın Kur’an-ı Kerim'e saldırmasının ardından son 3 gündür birçok kentte şiddet olayları patlak verdi. Irkçı liderin partisine destek eylemi de düzenlenmesi üzerine karşı ayaklanma başlatıldı. Sokaklar savaş alanına döndü.

"Ukrayna'yla Barış Görüşmeleri Çıkmaza Girdi"

Rusya Cumhurbaşkan Vladimir Putin, bir haftadan uzun süre sonra yaptığı açıklamada, Ukrayna'yla barış görüşmelerinin çıkmaza girdiğini söyledi. Askerlerinin savaşı kazanacağı sözü veren Putin, Batı'nın Moskova'yı dize getiremeyeceğini savundu.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski: Büyük İsrail Olacağız!

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, ülkesinin savaşın ardından Ortadoğu'nun işgalci rejimi İsrail gibi olacağını söyledi. "Liberal ve Avrupalı, böyle bir şey olmayacak. Büyük bir ordumuz olacak. Kendine has görünüşe sahip bir 'büyük İsrail'e dönüşeceğiz" dedi.

Fransa’da Le Pen Cumhurbaşkanı Seçilirse Başörtüsünü Yasaklayacak

Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşırken ırkçı ve aşırılıkçı adaylar vaatleri ile göçmenleri ve Müslümanları hedef almaya devam ediyor. 10 Nisan'da sandığa gidecek Fransa'da cumhurbaşkanı adaylarından Marine Le Pen seçilmesi halinde başörtüsünü yasaklamak istediğini belirtti.

İslam Düşmanlarından Irkçı Eylem Hazırlığı

Avrupa'da mülteci ve İslam karşıtı eylemleriyle bilinen Pegida örgütü ırkçı bir eyleme daha hazırlanıyor. İslam düşmanı örgüt, Ramazan ayında iftar saatinde Hollanda'daki bazı camilerin önünde domuz pişirerek, mangal partisi yapacağını duyurdu.