Belarus'ta Tartışmalı Seçim Sonuçlarının Ardından Sokaklar Karıştı

Belarus'ta pazar günü yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini, ülkeyi 26 yıldır demir yumrukla yöneten Aleksandr Lukaşenko yeniden kazandı.

Uygur Türklerine Otomatik Mülteci Statüsü Verilsin Çağrısı

Birleşik Krallık'tali 44 milletvekili İçişleri Bakanlığı'na gönderdiği mektupta Çin'in Uygur Türklerine karşı soykırım uyguladığına yönelik kanıtların olduğuna dikkat çekti

İltica Talebi Reddedilen 14 Yaşındaki Mülteci Çocuk İntihar Etti

Hollanda'nın güneyindeki Gilze kentinde 14 yaşındaki Suriyeli sığınmacı, ailesinin iltica talebi kabul edilmeyince intihar etti.

Mekke-Medine Hızlı Tren İhalesinden Yolsuzlukla Suçlanan Kral İspanya'yı Terkediyor

2012'de İspanyol konsorsiyumu tarafından alınan Mekke-Medine hızlı tren ihalesinden 100 milyon euro komisyon almakla suçlanan İspanya'nın eski Kralı Juan Carlos, ülkesini terk edeceğini açıkladı.

Ukrayna: Kırım'ın Askerileştirilmesi Karadeniz'de Gerilimi Artırıyor

Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran, Rusya’nın Kırım’ı askerileştirmesinin Karadeniz ve Azak Denizi havzasında tansiyonun yükselmesine neden olduğunu söyledi.

Macron, Türkiye'ye Karşı Harekete Geçmesi için AB'ye Çağrı Yaptı

Türkiye'nin Meis adası çevresinde ilan ettiği Navtex sadece Yunanistan'ı değil aynı zamanda Fransa'yı da rahatsız etti. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Anastasiadis ile görüşen Macron, Avrupa Birliği'ne çağrı yaparak, "Türkiye'nin ihlalleri cezasız bırakılamaz" diye konuştu. Macron uzun süredir 'Avrupa ordusu' fikrini hayata geçirebilmek için Türkiye'ye suçluyor ve 'NATO'nun beyin ölümü gerçekleşti' iddiasında bulunuyordu.

İngiltere Savunma Bakanı:Türk İHA'ları Suriye ve Libya'da Oyun Değiştirici Nitelikte

Türkiye'nin Suriye'den sonra Libya'da da hava gücünü kullanmasına İngiltere'den dikkat çekici açıklama geldi. Savunma Bakanı Wallace, Türkiye’nin İHA'ları Libya ve Suriye’de etkili biçimde kullanmasını "oyun değiştirici" olarak niteledi.

Papa'dan Ayasofya Açıklaması: Çok Acı Verici

Türkiye'de Ayasofya Camii'nin yeniden ibadete açılmasından sonra, Papa Francis konuyla alakalı açıklama yaptı ve bu durumun çok acı verici olduğunu söyledi.

Yunanistan Başbakanı, Ayasofya Kararı Nedeniyle Patrik Bartholomeos’u Aradı

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in, Ayasofya’nın müze statüsünün iptali nedeniyle İstanbul Fener Rum Patriği Bartholomeos’u arayıp dayanışma mesajını ilettiği belirtildi.

Avusturya'da Çeçenlerin Protestosu: "Ruslar Bizi Avrupa'da Katlediyor"

Çeçen muhalif isimlerden Mamikhan Umarov'un suikastle katledilmesi üzerine Rusya'nın Viyana Büyükelçiliği önünde protesto yapıldı. "Rusya Çeçenistan'dan defol", "Rus-Çeçen savaşı sona ermedi, Ruslar bizi Avrupa'da katlediyor" yazılı pankartlar açıldı.

Bir ''İnsanlığa Karşı Suç Ülkesi'' Daha: Belçika!

Sömürgeci kral 2. Leopold'un bir zamanlar kendi özel mülkü ilan ettiği Afrika ülkesi Kongo'da 5 kadın, yaşadıkları trajediden dolayı Belçika devletini 'insanlığa karşı suç işlediği' gerekçesiyle mahkum ettirmeye karar verdi.

Rusya’da Putin’i 2036’ya Kadar İktidarda Tutacak Değişiklik Onaylandı

Rusya’da dönem dönem yaptığı makam değişiklikleriyle başbakanlık ve devlet başkanlığı koltuğunun sahibi olarak son 20 yıldır ülke siyasetine yön veren Vladimir Putin’in "nihai" iktidar süresini belirleyecek tartışmalı referandumla ilgili ilk sonuçlar belli oldu.

Avrupa'nın 'Camisiz Başkenti' Atina'da İlk Camii Sonbaharda Açılıyor

Yunanistan'ın başkenti Atina, Osmanlı Devleti'nin bölgeden çekilmesinden bu yana ilk resmi caminin açılışına hazırlanıyor.

"Filistin Dostları" Paris'te Sokağa Döküldü İşgal Planı Protesto Edildi

Fransa'nın başkenti Paris'te sokağa dökülen ‘Filistin dostları’, İsrail işgal yönetiminin Batı Şeria ve Ürdün Vadisi'ne yönelik ilhak planını protesto etti.

Yunanistan, Ege’de Yeni Bir Tahrik Peşinde

Yunanistan, işgal altında tuttuğu Ege Adaları’nda yeni bir tahrik planına hazırlanıyor.

Avrupa Ülkeleri ‘’İran’a BM Ambargosu’’ Konusunda ABD’ye Destek Olmayacak

ABD’nin İran’a yönelik Birleşmiş Milletler yaptırımlarını uzatma planlarına İngiltere, Fransa ve Almanya’dan tepki geldi. Üç Avrupa ülkesi, ABD’yi bu konuda desteklemeyeceklerini açıkladı. Ancak Tahran’la 2015 nükleer anlaşmasında süre gelen ihlallerle ilgili görüşmelerde bulunmak istediklerini duyurdu.

AB, Kırım ve Sivastopol'un İlhakı Nedeniyle Rusya'ya Yaptırımların Süresini Uzattı

Avrupa Birliği (AB), Kırım ve Sivastopol'un yasa dışı ilhakından dolayı Rusya'ya uyguladığı yaptırımların süresini bir yıl uzatma kararı aldı.

Alman Başsavcılığı: Rus Hükümeti Çeçen Komutanın Ortadan Kaldırılma Talimatını Verdi

Alman Federal Başsavcılığı, eski Çeçen komutan Zelimhan Hangoşvili'nin cinayet emrinin Rus hükümetinden geldiğini iddia etti.

İspanya’yı Sallayan Mücahit, Endülüs’ün Babası Ahmed Blas Infante

Ahmed Blas Infante 1885’de doğdu. Gençliğinde özgürlük ve adalet arayışında idi. Kökenlerini araştırırken kendini Fas'ta buldu ve Müslüman oldu. 1936'da Franko'nun emriyle Sevilla'da kurşuna dizilerek şehit edildi. İspanya'yı sallayan mücahid Ahmed Blas Infante kimdir?

Yunanistan ve İtalya Akdeniz'de Münhasır Ekonomik Bölge Anlaşmasına Vardı

Akdeniz'e sınırı bulunan AB üyesi iki ülke Yunanistan ve İtalya arasında Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) sınırlandırma anlaşması imzalandı.

El Nur Cami'ne Saldıran Norveçli Terörist Ülke Tarihinin En Ağır Cezasını Aldı

Norveç'te Çin kökenli üvey kız kardeşini öldürüp ardından başkent Oslo'da bir camiye silahlı saldırı düzenleyen aşırı sağcı 22 yaşındaki Philip Manshaus 21 yıl ağır hapse mahkum edildi.

AB'de Kuzey-Güney Çatlağı Derinleşiyor

Avrupa Birliği'nin (AB) dinamo ülkeleri Almanya ve Fransa tarafından açıklanan ve birliğin varlıklı ülkelerinin Koronavirüsünden etkilenen ülkelerin borçlarını ödeyebilmesi için öngördüğü 750 milyar Euroluk hibe paketi, AB içinde derin bölünmelere yol açmaya devam ediyor.

Kuzey Kutbu'nda Çevre Felaketi: Bir Santralden 21 Bin Ton Yakıt Sızdı

Rusya'nın Kuzey Kutbu'nda bulunan bir enerji santralinden sızan binlerce ton dizel yakıtın Kuzey Buz Denizi'ne akan bir nehrin kaynağına ulaştığı açıklandı. Santralin işletmeciliğini üstlenen maden şirketi ise bölgesel yetkililerden gelen bu açıklamayı reddetti.

İtalya'da Müslümanlar için Mezarlıklar Yetersiz Kaldı

Covid-19 salgının en ağır şekilde vurduğu İtalya'da Müslümanlar cenazelerini defnetmek için mezarlık bulamakta sıkıntı yaşıyor. Cenazeler günlerce morglarda ya da evlerde bekletiliyor. Kimileri ise defin işlemleri için kilometrelerce yol katetmek zorunda kalıyor.

Avrupa Başkentlerinde Irkçılık Karşıtı Gösteriler

İtalya’nın başkenti Roma’yla İngiltere’nin başkenti Londra ırkçılık karşıtı gösterilerin haftanın son gününde de düzenlendiği başkentlerden bazılarıydı.

Batı Basını: 'ABD Artık Örnek Bir Ülke Değil'

Amerika'daki polis şiddetine karşı yaşanan kitlesel protesto eylemleri ve Başkan Donald Trump'ın buna yaklaşımı Avrupa basınında geniş yer buldu. Kıta'nın önemli ülkelerinden Almanya'da basın organları, Birliğe de hamilik yapan ABD için 'Artık örnek bir ülke değil' yorumunda bulundu.