Hırvatistan, Bosna Hersek'in Karşı Çıktığı Sınır Kapatan Köprüyü Resmen Açtı

Hırvatistan'ın, Bosna Hersek toprakları tarafından ikiye bölünen kuzey ve güney topraklarını bağlamak amacıyla inşa edilen tartışmalı Peljesac Köprüsü, resmi törenle açıldı. Bosna Hersek, denize tek çıkış noktasını kapatan köprüye karşı çıkıyordu.

Srebrenitsa Soykırımı: Müslüman Boşnakların Kıyımının 27. Yılı

Bosna Hersek'in Srebrenitsa şehrinde 1995 yılının temmuz ayında 8 binden fazla Boşnak sivilin Sırp askerler tarafından katledildiği ve 2. Dünya Savaşı'nın ardından Avrupa'da gerçekleşmiş en büyük vahşet olarak kabul edilen soykırım, üzerinden 27 yıl geçmesine rağmen hala yakın tarihin kanayan yarası olarak tazeliğini koruyor.

Bosna Hersek'te Sırplardan Yine Çirkin Provokasyon

Bosna Hersek’in Priyedor kentinde 31 Mayıs'ta anılacak Beyaz Kurdele Günü öncesinde Sırp Cumhuriyeti entitesi yetkililerinin de katılımıyla çirkin bir provokasyona imza atıldı. Sırplar 1992'de Sırp olmayanlara beyaz kurdele takarak katliamlara, işkencelere ve tecavüzlere maruz bırakmıştı.

Bosna'da 7 Muhalif Parti Ortak Adayda Birleşti: İzetbegoviç’in Tepkisi Bekleniyor

Bosna Hersek’te yedi muhalefet partisi, Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi için ortak aday belirledi. Boşnak nüfus arasında en güçlü siyasi parti olmayı sürdüren Bakir İzetbegovic'in başındaki Demokratik Hareket Partisi'nin (SDA) yedili muhalefete tepki göstermesi bekleniyor.

Sancak Müftüsü Zukorlic’in Mezarı Açıldı

Sırbistan'daki geçtiğimiz yıl esrarengiz bir şekilde vefat eden eski Sancak Müftüsü Muamer Zukorlic'in mezarı mahkeme kararıyla açıldı.

Mostar Mimarına Veda: Ünlü Boşnak Mimar Prof. Dr. Amir Pasic Vefat Etti

Dünyaca ünlü Bosnalı mimar ve akademisyen Prof. Dr. Amir Pasic vefat etti. Çok sayıda ödülü bulunan mimar Pasic, savaş sırasında bombalanan Mostar Köprüsü’nün restorasyonu projesi, Foça Alaca Camii’nin inşası ve birçok farklı eserde baş mimarlık yapmıştı.

Bosna Savaşı'nın 9 Kurbanının Kimliği Tespit Edildi

Bosna Savaşı’nda, 1992-1995’te Srebrenitsa, Bratunac ve Zvornik bölgelerinde kaybolan 9 kişinin kimliği tespit edildi.

En Uzun Süren Kuşatma: Saraybosna

30 yıl önce bugün 5 Nisan 1992’de yeni dönem savaşlarının en uzun kuşatması yaşandı. Sırplar’ın, Barış mitinginde 22 yaşındaki üniversite öğrencisi Suada Dilberovic'i katletmesiyle Saraybosna kuşatması başladı. Amaçları ise Müslüman Boşnakları yok etmekti, tam 3,5 yıl devam etti.

Amerika-Rusya Gerilimi Balkanlar'a mı Taşınıyor

Rusya’nın, NATO üyeliği konusunda Bosna-Hersek'i Ukrayna örneğiyle tehdit etmesine Amerika'dan sert tepki geldi. Bu arada Kosova da, NATO üyeliği için Washington'dan destek talep etti.

Bosnalı Sırplar, Ayrılıkçı Bir Paralel Devlet Kurumunu Daha Onayladı

Bosna Hersek'teki Sırpların ayrılıkçı hamleleri cılız tepkiler eşliğinde devam ediyor! Bosna Hersek’teki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nde entite meclisi şimdi de, devlete ait yetkileri entite idaresine taşıyan bir yasa tasarısını daha onayladı.

Müslüman Boşnaklara Karşı Rusya Sırbistan'ı, ABD Hırvatistan'ı Silahlandırıyor!

Sırbistan’ın Rusya, Hırvatistan’ın ABD tarafından silahlandırıldığı Balkanlardaki silahlanma yarışı, bölgede gerginliği tırmandırıyor. Rusya'nın Sırbistan'a savaş uçağı ve tanksavar vermesinin ardından ABD'de Hırvatistan'a iki adet Black Hawk askeri helikopter hibe etti.

Sırbistan Eski Cumhurbaşkanı Tadic'ten Srebrenitsa İtirafı

Sırbistan Eski Cumhurbaşkanı Boris Tadic, 'Srebrenitsa soykırımını tanımış olsaydım, Sırbistan Bosna Hersek’e yüz milyarlar tutarında tazminat öderdi' itirafında bulundu.

Sırbistan’da Yargıda AB’ye Uyum Referandumu

Sırbistan’da halk, adalet sisteminde Avrupa Birliği standartlarına uyum amaçlı bazı düzenlemelerin yer aldığı bir anayasa değişikliği referandumu için sandık başına gitti. Kosovalı yetkililer, referandum için Kosova’da oy kullanma noktaları oluşturulmasına izin vermedi.

Osman Atalay: Bosna Hersek'teki Ayrılıkçı Söylemler Rusya'dan Bağımsız Değildir

Araştırmacı-Yazar Osman Atalay Bosna Hersek'teki Sırp liderlerin ayrılıkçı söylemleri sonrasında yaşanan son gelişmeleri Muslim Port'a değerlendirdi. Atalay "Bosnalı Sırpların tansiyonu yükselten eylemleri kesinlikle Rusya'dan bağımsız değildir" dedi.

Dünya Genelinde 35 Kentte Bosna'da Savaş Karşıtı Protesto

Bosna Hersek'teki siyasi gerilim diasporada yaşayanları da harekete geçirdi. Dünya genelinde 35 kentte Bosna Hersek’teki siyasi kriz ve savaş söylemlerine karşı protesto eylemleri düzenlendi.

Yeni Pazar’da Skandal Görüntüler

Sırbistan’da Boşnakların yoğun olarak yaşadığı Yeni Pazar kenti, sözde “Sırp Cumhuriyeti Günü” kutlaması yapan aşırı milliyetçi Sırpların provokatif eylemine sahne oldu.

Banya Luka’da İllegal Kutlama: “Obiliç’in Şanı İçin / Nemanjic’in Haçı İçin”

Bosna Hersek dahilindeki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nde (RS) Bosna Hersek’te anayasa mahkemesi tarafından anayasaya aykırı olduğuna hükmedilen “Sırp Cumhuriyeti Günü” vesilesiyle geçit töreni ve kutlama programı düzenlendi.

Amerika Ayrılıkçı Söylemleri Kullanan Bosna Hersekli Sırp Lider Dodik'e Yaptırım

Amerika yönetimi, ayrılıkçı söylemleri ile öne çıkan Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Sırp üyesi Milorad Dodik aleyhinde yeni yaptırım uyguladı. Ayrılıkçı açıklamaları nedeniyle daha önce ABD’ye girişi yasaklanan Dodik aleyhinde yeni yaptırımlar yayınlandı.

Sırplar Provokasyonu Sürdürdü Polisler “Srebrenitsa Tekrar Yaşansın” Naraları Attı

Sırbistan’ın Karadağ sınırındaki polis memurlarının yılbaşı kutlaması sırasında “Srebrenitsa soykırımının tekrarlanması” ve Sırbistan’da Boşnakların yaşadığı Yeni Pazar ve Seniçe gibi kentlerde de katliam yapılmasına yönelik imalar içeren şarkı söylemeleri tepkiye neden oldu.

Boşnak, Hırvat ve Sırp Eski Askerler Savaş Karşıtı Kampanya Başlattı

Bosna Hersek'te 1992-95 yılları arasında birbirlerine karşı savaşan taraflar olan Bosna Hersek Cumhuriyeti Ordusu, Hırvat Savunma Konseyi (HVO) ve Sırp Cumhuriyeti Ordusu eski mensupları, ülkedeki savaş çığırtkanlığına karşı imza kampanyası başlattı.

Dayton Anlaşması: Bosna'da Karmaşık Bir Yapıya ve Birçok Krize Yol Açtı

Bosna Hersek'te 1990’lı yıllarda yaşanan savaşı sona erdiren, ancak silahları sustursa da ülkeye oldukça karmaşık bir siyasi sistem getiren Dayton Barış Anlaşması, imzalanmasının üzerinden 26 yıl geçti. Anlaşma buna rağmen ülkedeki birçok krizin ana kaynağı olmaya devam ediyor.

SDA: “Kararlar, Anayasal Düzene Saldırı”

Demokratik Eylem Partisi (SDA), Bosna Hersek dahilindeki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nde entite meclisinde tartışılan kararların Bosna Hersek’in temeli Dayton Barış Anlaşması olan anayasal düzenine saldırı olduğunu açıkladı.

Bosnalı Sırplar Ülkenin Temel Kurumlarından Ayrılmak için Oylama Yapacak

Bosnalı Sırpların yerel meclisi, uluslararası yaptırım uyarılarına rağmen parçası olduğu Bosna Hersek’in temel kurumlarından ayrılmak için oylama yapmak için hazırlanıyor.

Srebrenitsa Soykırımının On Kurbanın Daha Kalıntılarına Ulaşıldı

Bosna Hersek’te Srebrenitsa soykırımı sırasında katledilen on kişinin daha kalıntılarına ulaşıldı. Soykırım kurbanlarının kalıntıları, Srebrenitsa’dan yaklaşık 200 km uzaklıktaki bir toplu mezarda bulundu. DNA analizi, kalıntıların Srebrenitsa’da esir olarak tutulan Boşnaklara ait olduğunu gösterdi.

Bosna Hersek'in Yılbaşı Kararı; İslam Dünyasına Örnek Olsun

Miladi yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte kutlama hazırlıkları yapılan ve bin bir çeşit günahın işlendiği yılbaşı ifsadına karşı Bosna Hersek’te örnek bir karar alındı. Saraybosna Belediyesi Belediyesi yılbaşı kutlamaları için ayrılan kaynağın, ülkedeki kanser ve şeker hastası çocukların tedavisine harcanacağını açıkladı.

Bakir İzetbegoviç: Topraklarımızı Böldürmemek İçin Her Şeye Hazırız!

Sırpların yeniden savaş çağrıları yaptığı bölgeye ilişkin konuşan Boşnak lider Bakir İzetbegoviç, “Eğer yaşamak istiyorsanız, ölmeye hazır olmanız gerekir. Eğer barış istiyorsanız, savaşa hazır olmanız gerekir. Bence insanların büyük bir kısmı Bosna Hersek topraklarının bölünmesine izin vermemek için her şeye hazır” dedi.