Amerika-Rusya Gerilimi Balkanlar'a mı Taşınıyor

Rusya’nın, NATO üyeliği konusunda Bosna-Hersek'i Ukrayna örneğiyle tehdit etmesine Amerika'dan sert tepki geldi. Bu arada Kosova da, NATO üyeliği için Washington'dan destek talep etti.

Bosnalı Sırplar, Ayrılıkçı Bir Paralel Devlet Kurumunu Daha Onayladı

Bosna Hersek'teki Sırpların ayrılıkçı hamleleri cılız tepkiler eşliğinde devam ediyor! Bosna Hersek’teki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nde entite meclisi şimdi de, devlete ait yetkileri entite idaresine taşıyan bir yasa tasarısını daha onayladı.

Müslüman Boşnaklara Karşı Rusya Sırbistan'ı, ABD Hırvatistan'ı Silahlandırıyor!

Sırbistan’ın Rusya, Hırvatistan’ın ABD tarafından silahlandırıldığı Balkanlardaki silahlanma yarışı, bölgede gerginliği tırmandırıyor. Rusya'nın Sırbistan'a savaş uçağı ve tanksavar vermesinin ardından ABD'de Hırvatistan'a iki adet Black Hawk askeri helikopter hibe etti.

Sırbistan Eski Cumhurbaşkanı Tadic'ten Srebrenitsa İtirafı

Sırbistan Eski Cumhurbaşkanı Boris Tadic, 'Srebrenitsa soykırımını tanımış olsaydım, Sırbistan Bosna Hersek’e yüz milyarlar tutarında tazminat öderdi' itirafında bulundu.

Sırbistan’da Yargıda AB’ye Uyum Referandumu

Sırbistan’da halk, adalet sisteminde Avrupa Birliği standartlarına uyum amaçlı bazı düzenlemelerin yer aldığı bir anayasa değişikliği referandumu için sandık başına gitti. Kosovalı yetkililer, referandum için Kosova’da oy kullanma noktaları oluşturulmasına izin vermedi.

Osman Atalay: Bosna Hersek'teki Ayrılıkçı Söylemler Rusya'dan Bağımsız Değildir

Araştırmacı-Yazar Osman Atalay Bosna Hersek'teki Sırp liderlerin ayrılıkçı söylemleri sonrasında yaşanan son gelişmeleri Muslim Port'a değerlendirdi. Atalay "Bosnalı Sırpların tansiyonu yükselten eylemleri kesinlikle Rusya'dan bağımsız değildir" dedi.

Dünya Genelinde 35 Kentte Bosna'da Savaş Karşıtı Protesto

Bosna Hersek'teki siyasi gerilim diasporada yaşayanları da harekete geçirdi. Dünya genelinde 35 kentte Bosna Hersek’teki siyasi kriz ve savaş söylemlerine karşı protesto eylemleri düzenlendi.

Yeni Pazar’da Skandal Görüntüler

Sırbistan’da Boşnakların yoğun olarak yaşadığı Yeni Pazar kenti, sözde “Sırp Cumhuriyeti Günü” kutlaması yapan aşırı milliyetçi Sırpların provokatif eylemine sahne oldu.

Banya Luka’da İllegal Kutlama: “Obiliç’in Şanı İçin / Nemanjic’in Haçı İçin”

Bosna Hersek dahilindeki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nde (RS) Bosna Hersek’te anayasa mahkemesi tarafından anayasaya aykırı olduğuna hükmedilen “Sırp Cumhuriyeti Günü” vesilesiyle geçit töreni ve kutlama programı düzenlendi.

Amerika Ayrılıkçı Söylemleri Kullanan Bosna Hersekli Sırp Lider Dodik'e Yaptırım

Amerika yönetimi, ayrılıkçı söylemleri ile öne çıkan Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Sırp üyesi Milorad Dodik aleyhinde yeni yaptırım uyguladı. Ayrılıkçı açıklamaları nedeniyle daha önce ABD’ye girişi yasaklanan Dodik aleyhinde yeni yaptırımlar yayınlandı.

Sırplar Provokasyonu Sürdürdü Polisler “Srebrenitsa Tekrar Yaşansın” Naraları Attı

Sırbistan’ın Karadağ sınırındaki polis memurlarının yılbaşı kutlaması sırasında “Srebrenitsa soykırımının tekrarlanması” ve Sırbistan’da Boşnakların yaşadığı Yeni Pazar ve Seniçe gibi kentlerde de katliam yapılmasına yönelik imalar içeren şarkı söylemeleri tepkiye neden oldu.

Boşnak, Hırvat ve Sırp Eski Askerler Savaş Karşıtı Kampanya Başlattı

Bosna Hersek'te 1992-95 yılları arasında birbirlerine karşı savaşan taraflar olan Bosna Hersek Cumhuriyeti Ordusu, Hırvat Savunma Konseyi (HVO) ve Sırp Cumhuriyeti Ordusu eski mensupları, ülkedeki savaş çığırtkanlığına karşı imza kampanyası başlattı.

Dayton Anlaşması: Bosna'da Karmaşık Bir Yapıya ve Birçok Krize Yol Açtı

Bosna Hersek'te 1990’lı yıllarda yaşanan savaşı sona erdiren, ancak silahları sustursa da ülkeye oldukça karmaşık bir siyasi sistem getiren Dayton Barış Anlaşması, imzalanmasının üzerinden 26 yıl geçti. Anlaşma buna rağmen ülkedeki birçok krizin ana kaynağı olmaya devam ediyor.

SDA: “Kararlar, Anayasal Düzene Saldırı”

Demokratik Eylem Partisi (SDA), Bosna Hersek dahilindeki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nde entite meclisinde tartışılan kararların Bosna Hersek’in temeli Dayton Barış Anlaşması olan anayasal düzenine saldırı olduğunu açıkladı.

Bosnalı Sırplar Ülkenin Temel Kurumlarından Ayrılmak için Oylama Yapacak

Bosnalı Sırpların yerel meclisi, uluslararası yaptırım uyarılarına rağmen parçası olduğu Bosna Hersek’in temel kurumlarından ayrılmak için oylama yapmak için hazırlanıyor.

Srebrenitsa Soykırımının On Kurbanın Daha Kalıntılarına Ulaşıldı

Bosna Hersek’te Srebrenitsa soykırımı sırasında katledilen on kişinin daha kalıntılarına ulaşıldı. Soykırım kurbanlarının kalıntıları, Srebrenitsa’dan yaklaşık 200 km uzaklıktaki bir toplu mezarda bulundu. DNA analizi, kalıntıların Srebrenitsa’da esir olarak tutulan Boşnaklara ait olduğunu gösterdi.

Bosna Hersek'in Yılbaşı Kararı; İslam Dünyasına Örnek Olsun

Miladi yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte kutlama hazırlıkları yapılan ve bin bir çeşit günahın işlendiği yılbaşı ifsadına karşı Bosna Hersek’te örnek bir karar alındı. Saraybosna Belediyesi Belediyesi yılbaşı kutlamaları için ayrılan kaynağın, ülkedeki kanser ve şeker hastası çocukların tedavisine harcanacağını açıkladı.

Bakir İzetbegoviç: Topraklarımızı Böldürmemek İçin Her Şeye Hazırız!

Sırpların yeniden savaş çağrıları yaptığı bölgeye ilişkin konuşan Boşnak lider Bakir İzetbegoviç, “Eğer yaşamak istiyorsanız, ölmeye hazır olmanız gerekir. Eğer barış istiyorsanız, savaşa hazır olmanız gerekir. Bence insanların büyük bir kısmı Bosna Hersek topraklarının bölünmesine izin vermemek için her şeye hazır” dedi.

Volimo te Alija - Seni Seviyoruz Aliya

Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç vefatının 18. yılında rahmetle yâd ediliyor.

Bosna Hersek'te Mülteciler Bu Kışa da Hazırlıksız Giriyor

Bosna Hersek-Hırvatistan sınırındaki göçmenler kışı çadırlarda karşılıyor. Geceleri hava sıcaklığının 0 dereceye kadar düştüğü bölgede, çoğu Afganistan'dan 300 civarında göçmen eşleri ve çocukları ile ağır koşullarda yaşam mücadelesi veriyor.

Kosova ile Sırbistan Sınır Hattı Kızışıyor!

Balkanlarda Kosova ile Sırbistan arasındaki gerilim AB'den Rusya'ya kadar bir çok ülkenin araya girmesine kadar büyüdü. Öte yandan bölge ülkelerinden Kuzey Makedonya ile Arnavutluk’un AB’ye tam üyelik müzakerelerinin Bulgaristan tarafından bloke edilmesi, bölgede yeni bir krize kapı araladı.

Hırvatistan’da Uluslararası Hafızlık Yarışması

Hırvatistan’da hafızlık yarışması coşkusu yaşanıyor. Başkent Zagreb, 18 ülkeden yarışmacıların katıldığı uluslararası bir hafızlık müsabakasına ev sahipliği yapıyor.

Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Schmidt Resmen Göreve Başladı

Bosna Hersek'teki Barış Uygulama Konseyi üyesi ülkelerin büyükelçileri tarafından yapılan oylamada Yüksek Temsilci olarak seçilen Alman diplomat Christian Schmidt görevine başladı. Schmidt, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleriyle ilk toplantısını da gerçekleştirdi.

Rusya ve Çin'den Bosna Hersek Yüksek Temsilciliği'ni Kapatma Girişimi

Rusya ve Çin, Bosna'daki savaşı sona erdiren 1995 barış anlaşmasının uygulanmasını denetleyen uluslararası yüksek temsilcinin yetkilerini 'derhal' ortadan kaldıracak bir BM Güvenlik Konseyi kararı taslağı hazırladı.

Bosnalı Sırp Liderden Bosna Hersek'in Bayrak Kanununa İlişkin Başvuru

Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi'nin yarın gerçekleştirilecek oturumunda Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik'in talebi üzerine Bosna Hersek'in bayraklar kanununda değişikliğe dair kanunun anayasaya uygunluğunu görüşecek.

Srebrenitsa Soykırımı’nın 19 Kurbanı Daha Toprağa Verildi

Bosna Hersek'in doğusundaki Srebrenitsa'da 1995 yılının Temmuz ayında yaşanan soykırımda öldürülen ve bedenlerine yıllar sonra ulaşılan 19 şehidin kalıntıları, bugün soykırımın 26. yıl dönümünde Srebrenitsa’da düzenlenen anma ve cenaze töreninin ardından toprağa verildi.