Ölüm Yolunda "Barış Yürüyüşü-Mars Mira 2021" Başladı

Bosna Hersek'te 1995 yılının temmuz ayında yaşanan Srebrenitsa soykırımından kurtulmak isteyen Boşnakların kendi askerlerinin kontrolündeki bölgeye ulaşmak için kullandığı orman yolunda bu yıl 17'ncisi düzenlenen "Barış Yürüyüşü" (Marş Mira) Nezuk kasabasından başladı.

Bosna Hersek'teki 511. Ayvaz Dede Şenlikleri Sona Erdi

Boşnakların İslam'ı kabul etmesinin en önemli sembollerinden Manisa Akhisarlı Ayvaz Dede anısına Bosna Hersek'te 511'incisi düzenlenen Ayvaz Dede Şenlikleri Prusats’taki merkezi törenle sona erdi.

Yüzlerce Hafız Yetiştiren Molla Mahmud Asllani Vefat Etti

Kuzey Makedonya’nın Kalkandelen kentinde yaşayan ve 200’e yakın hafız yetiştiren muallim Mahmud Asllani Hakk’ın vefat ettiği bildirildi.

Bosnalı Hırvat Vatandaş Aile Mirası Araziyi Müslümanlara Hediye Etti

Bosna Hersek'in güneyinde Boşnak ve Hırvatların birlikte yaşadıkları Hersek bölgesinde bir Hıristiyan bir Hırvat, ailesinden miras kalan araziyi Müslümanlara hediye etti.

Sırpların İşgal Kafası Hiç Değişmedi

Sırbistan Cumhurbaşkanı Alexandar Vucic’in paylaştığı, askeri tatbikat görüntüleri tepkilere neden oldu.

Kosova’nın Yeni Cumhurbaşkan Vjosa Osmani, Görevini Resmen Devraldı

Kosova Meclisi’nde yapılan oylamada 120 milletvekillinden 71'inin oyunu alan, Vjosa Osmani ülkenin yeni cumhurbaşkanı seçildi. Osmani, devir teslimin ardından düzenlenen törenle resmi olarak göreve başladı.

En Uzun Süren Kuşatma: Saraybosna

29 yıl önce bugün 5 Nisan 1992’de yeni dönem savaşlarının en uzun kuşatması yaşandı. Sırplar’ın, Barış mitinginde 22 yaşındaki üniversite öğrencisi Suada Dilberovic'i katletmesiyle Saraybosna kuşatması başladı. Amaçları ise Müslüman Boşnakları yok etmekti, tam 3,5 yıl devam etti.

Müslümanları Öldürmekle Tehdit Eden Sırp Lider Bosna’ya Aşı Bağışladı!

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, Sırbistan tarafından Bosna-Hersek'e bağışlanan 5 bin AstraZeneca aşısıyla Salı günü Saraybosna'ya geldi. Cumhurbaşkanı Vuçiç, "Bosna'da bir Sırp öldürülürse yüz Müslümanı öldürürüz" demesiyle tanınıyor.

Yunanistan Ateşle Oynuyor!

Masa başında yaptıklarına askeri alandaki adımlarını da eklediler… Doğu Akdeniz’de Türkiye’yi dar bir alana sıkıştırma peşindeler…

Kosova'daki Genel Seçimde Kendin Karar Al Hareketi Zaferini İlan Etti

Kosova'da 14 Şubat Pazar günü yapılan erken genel seçimde oyların yüzde 90'ının sayımı tamamlanırken, sayılan oyların yüzde 47,75'ini alan Kendin Karar Al Hareketi (VV) zaferini ilan etti.

Bosnalı Müslümanların Katili Miloseviç’in Projesi Hayata Geçiyor

Bosna-Hersek’in tek denize çıkış noktası Hırvatlar tarafından yapılan köprü ile pervasızca engelleniyor! Bosna Hersek'in topraklarındaki hak ihlaline ise kimse dur diyemiyor!

Bosna Hersek'te Kış Ayazında Mülteci Krizi Yaşanıyor

Barınma ve ısınma sorunu.. Salgın hastalık tehdidi.. Bosna Hersek'te kamplara sığınan onlarca sığınmacı dondurucu havalarda yaşam mücadelesi veriyor.

Hırvatistan'da 6,3 Büyüklüğünde Şiddetli Deprem Meydana Geldi

Hırvatistan'ın Petrinja kentinde 6.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Şiddetli sarsıntı bölge ülkeleri Bosna Hersek, Sırbistan ve Slovenya'da da hissedildi.

Bosna'da Kampları Küle Dönen Mülteciler Donmak Üzere: Öleceğiz!

Şiddetli kar yağışı ve dondurucu hava koşullarına teslim olan Bosna Hersek'te yüzlerce göçmen geçen hafta yangın çıkan Lipa göçmen kampında barınaklarından yoksun şekilde mahsur kaldı.

Bosna Hersek'in Mostar Kentinde 12 Yıl Sonra İlk Yerel Seçim

Bosna Hersek'in Mostar kentinde halk, Şehir Konseyi üyelerini belirlemek üzere 12 yıl aradan sonra sandığa gitti. Mostar'da şehrin statüsüyle ilgili siyasi anlaşmazlıklar nedeniyle en son seçim 2008'de yapılmıştı.

Bosna Hersek Halkı Yerel Seçimler İçin Sandık Başına Gitti

Bosna Hersek halkı salgının gölgesinde 3 milyon kişinin oy kullandığı yerel seçimler için sandık başına gitti. Koronavirüs salgını ve tedbirleri gölgesinde gerçekleşen seçimlerde Srebrenitsa düğümü ön plana çıktı.

Kosova Eski Cumhurbaşkanı Thaçi Hakim Karşısına Çıktı

Kosova Savaşı döneminde çeşitli suçlamalar itham edilen eski Kosova cumhurbaşkanı Haşim Thaçi, hakkındaki iddianamenin kabul edilmesinin ardından ön duruşma için ilk kez Lahey'de hakim karşısına çıktı.

Kosova Savaş Suçları Özel Mahkemesi'nin Suçlamaları Reddedildi

Lahey'deki Özel Mahkeme tarafından yapılan açıklamada, mahkemenin Kosova Kurtuluş Ordusu'nun eski liderleri olduğu belirtilen Haşim Taçi, Kadri Veseli, Recep Selimi ve Yakup Krasniqi'nin “cinayet, zalimce muamele” ve “bölgedeki kişilerin zorla kaybedilmesi” ile suçladığını duyurdu. Söz konusu iddianamedeki suçlamalar Kosova gazileri tarafından tepkiyle karşılandı

Kosova Cumhurbaşkanı Savaş Suçundan Yargılanacak

Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taci, savaş suçu işlediği gerekçesiyle kendisine dava açıldığının doğrulanmasının ardından görevinden istifa etti.

Kosova'da Haşim Thaçi İstifa Etti Yeni Cumhurbaşkanı Belli Oldu

Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, Özel Mahkeme’nin kendisine yönelik iddianameyi onayladığını ve Cumhurbaşkanlığı görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Yunanistan'dan Türkiye'ye Karşı Diplomatik Kampanya

Yunanistan, Türkiye ile Gümrük Birliği anlaşmasının tamamen askıya alınması için AB Komisyonu nezdinde girişimde bulundu. Almanya, İtalya ve İspanya da Türkiye'ye askeri teçhizat ihracatını durdurmaya çağrıldı.

Volimo te Alija / Seni Seviyoruz Aliya

Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç vefatının 17. yılında rahmetle yâd ediliyor.

Pontusçu Kirli Düşünce İslami Değerleri Hedef Aldı

Kimi Yunanlar, Karadeniz bölgesini halen Yunan ve Pontus toprakları olarak nitelendirirken söz konusu kirli düşünce doğrultusunda internette yayınlanan bir şarkıda İslami değerler hedef alındı.

Saraybosna'dan Üsküp'e Bir Vefa Hikayesi

Bosnalı Mahir İsmailoviç, 8 ayda elle yazdığı Kur’an-ı Kerim’i babasıyla birlikte ilk namazlarını kıldığı ve bir dönem yaşadığı Üsküp'teki Sultan Murad Camii’ne hediye etmek için Saraybosna’dan Üsküp’e geldi.

Amerika'dan Türkiye'ye Karşı Yunanistan İle Savunma ve Teknoloji Anlaşması

ABD yine bir krizde daha Türkiye'nin karşısında yer aldı. ABD, Yunanistan'la savunma, teknoloji, ticaret, ekonomi ve enerji gibi alanlarda iş birliğinin artırılması için Ortak Bilim ve Teknoloji Anlaşması imzaladı.

Sırbistan'daki Müslümanlar Etnik Çatışma Çıkmasından Korkuyor

Sırbistan'da yaşayan Müslümanlar, Karadağ'da seçimlerin ardından Müslümanları hedef alan ırkçı saldırıların ardından yeni etnik çatışmaların çıkma riskinden dolayı endişeli.