Türkiye

AGD 81 İlde “Gardaşlarımızın Yanındayız” Dedi

18 Ekim 2020 21:52

Anadolu Gençlik Derneği (AGD), Ermenistan’ın Azerbaycanlı sivilleri hedef alan saldırılarını protesto etmek için Türkiye’nin 81 ilinde meydanlara indi.

Birçok ilde yatsı namazından sonra yapılan eylemlerde, Azerbaycanlı şehitler için gıyabi cenaze namazı kılındı, Azerbaycan’ın haklı mücadelesine destek açıklaması yapıldı.

Anadolu Gençlik Derneği (AGD), İşgalci Ermenistan’ın sivilleri hedef alan terör saldırılarını protesto etmek için meydanlara indi. AGD’nin çağrısıyla 81 ilde toplanan Müslümanlar, Azerbaycanlı şehitler için gıyabi cenaze namazı kıldı.  Yatsı namazını müteakiben kılınan cenaze namazına çok sayıda vatandaş katıldı. Cenaze namazı sonrası yapılan basın açıklamasında Azerbaycan’a destek verilirken, Ermenistan’ın terör saldırılarına ise tepki gösterildi.

Yapılan ortak basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“KARABAĞ AZERBAYCAN’DIR. AZERBAYCAN KARABAĞ’DIR”

Sovyetlerin dağılmasının akabinde ortaya çıkan Dağlık Karabağ sorunu, sıcak çatışmaya dönüşmüştür. 1991 yılından beri yapılan hiçbir antlaşmaya uymayan ve müzakere sürecinde dahi saldırmaya devam eden Ermenistan, 1992 yılında Hocalı'da yakın tarihin en kanlı soykırımlarından birini gerçekleştirmiştir. Ermenistan, Azerbaycan’ın öz topraklarına saldırarak, yüzlerce Azerbaycanlı kardeşimizi katletmiş ve binlerce kişiyi evlerinden uzaklaştırıp, vatan hasreti çektirmiştir.

30 yıl önce yaşanan acılar hala tazeliğini korumaktadır. 30 yıl boyunca yaşanan acılara sessiz kalan uluslararası toplum, siyonist ve emperyalist güçlerin emellerine alet olmaya devam etmiş ve masum insanların evlerinden uzakta yaşamlarını sürdürmelerine göz yummuştur. Yıllardır Ermenistan’ın saldırgan tutumu karşısında gerekli ve yeterli tepkiyi ortaya koymayan uluslararası toplum, bugün bir kez daha çifte standartlı bir tutum sergilemektedir. Yaklaşık 30 yıldır ihmalkâr bir tutum sürdüren Minsk Üçlüsü de çözüm odaklı davranmaktan çok uzaktadır.

Zalim ve İşgalci Ermenistan, Azerbaycan’ın sivil yerleşim yerlerine saldırarak masum Azeri kardeşlerimizi çoluk çocuk demeden şehit etmektedir. Bu hain saldırılar, barış ahlakından uzak olan Ermenistan’ın, savaş ahlakından da yoksun olduğunu göstermektedir.