Filistin

Filistinliler 'Normalleşme İhaneti'ne Karşı ‘Ulusal Birlik’ İlan Etti

15 Eylül 2020 17:15

El Fetih, Hamas ve diğer Filistinli gruplar, bazı Arap ülkelerinin İsrail ile imzaladıkları sözde barış anlaşmaları nedeniyle 'sırtından bıçaklanmasının' ardından bir araya geldi.

Muslim Port Haber Merkezi | Yunus Emre Kaynak

İsrail ile ilişkileri normalleşmeye giden Arap ülkeleri tarafından ihanete uğradıklarını duyuran Filistinli siyasi gruplar, birliği yeniden kurmak, Gazze Şeridi ile Batı Şeria arasındaki bölünmeyi, önceki çabalardan çok daha umut verici müzakerelerde onarmak için çok taraflı görüşmelerde ilerleme kaydetti.

Hamas ve El Fetih liderliğindeki Filistinli grupların İsrail işgaline karşı "kapsamlı halk direnişini" yönetecek tüm fraksiyonları içeren bir "birleşik alan liderliği" üzerinde anlaştığı belirtildi.

Salı günü – Washington DC'de imza töreninin gerçekleştiği gün - "toplu reddetme" günü olması çağrısında bulunuldu. Gazze ve Batı Şeria'daki Filistinliler "Öfke Günü" gösterileri planlıyorlar ve dünya çapında İsrail, Amerika, BAE ve Bahreyn büyükelçilikleri önlerinde başka protestolar bekleniyor.

Ortak liderlik grubunun kurulması ve Filistin içi birlik görüşmelerinde kaydedilen ilerleme, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, Hamas'tan İsmail Heniye, İslami Cihat'ın lideri Ziyad el Nakhala ve çeşitli Filistin taraflarının liderleri arasında uzun zamandır beklenen ve 3 Eylül'de gerçekleşen toplantı sonrasında geldi. Toplantılar Beyrut, Ramallah ve işgal altındaki Batı Şeria’da gruplar arasında internet üzerinden yapıldı.

Hamas ve diğer Filistinli partiler yıllardır böyle bir toplantının yapılmasını talep etmiş ancak Mahmud Abbas bu toplantıyı her zaman reddetmişti.

Ancak Filistin davasının son zamanlarda bu kadar çok zorlukla karşı karşıya olması, en önemlisi Arap ülkeleri ile İsrail arasındaki normalleşme sonrası Abbas görüşmeler yapmayı kabul etmişti.