Avrupa

İsviçreli Muhtedi Nora Illi Hayatını Kaybetti

25 Mart 2020 21:20

Sadık bir Müslüman, iyi bir eş, sevgi dolu bir anne ve kararlı bir İslam savunucusu olan Nora Illi hayatını kaybetti. İsviçreli zengin bir doktor ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen ve 18 yaşında İslam ile şereflenen Nora Illi uzun süredir kanser tedavisi görüyordu.

Muslim Port Haber Merkezi | Salih Eser

Vefat haberini, kurucusu ve yönetim kurulu üyesi olduğu İslam Merkez Konseyi (IZRS) ‘Nora Illi uzun süredir devam eden hastalığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede Pazartesi akşamı 35 yaşındayken yaratıcısına kavuştu’ açıklamasıyla duyurdu.

İsviçreli Muhtedi Nora, Ömrünün Kalanını İslam Davasına Adamıştı

Nora Illi 3 Nisan 1984’te İsviçre’nin başkenti Zurih’in Uster beldesinde dünyaya geldi. Zengin bir doktor aileye sahip olan Nora Illi, Katolik inanışına göre vaftiz edilmişti. Ancak yakın çevresinin de etkisiyle genç yaşta İslam ile yakın temas içine girdi. 2002 yılında henüz 18 yaşındayken de İslam ile şereflendi. O günden itibaren de hayatını İslami çalışmalara adadı.

İsviçre İslam Merkez Konseyi IZRS’nin kurulmasına vesile oldu ve yönetim kurulunda yer aldı. Nisan 2010'un başında kurulan kadın kolları birimini devraldı ve ayrılıncaya kadar çok fazla sosyal sorumluluk ve kişisel sorumluluk projelerini yönetti.

Talk Show ve Radyo Programlarında İslam’ı Savundu

Nora Illi’nin tanınması ise İsviçre’de sürekli çıktığı Talk Show ve Radyo programlarıyla oldu. Ekranlarda yüzü görülmedi, peçesi ile stüdyolardaki yerini aldı. İslam’a sıkı sarılıp savunuculuğunu yapması ve kendine güvenen görünümleriyle daha geniş bir kitlelerce tanınmaya başladı.

İsviçre ülkede İslam’a yönelik kısıtlamalar getirdi, peçe yasaklandı. Nora peçesi yüzünden sıklıkla polisin takibine takıldı, geri adım atmadı.

Nora Illi, IZRS'de çalışan ve BT uzmanı Abdul Aziz Kasim ile evlendi. Bu evlilikten 6 çocukları oldu. Nora mücadelesini bir süre de eşiyle birlikte yürüttü. Avrupa’da Müslümanları ve mültecileri hedef alan aşırılık karşısında ve peçe yasağına karşı duruşları ise İsviçre’de sembol oldu. Ailecek örtünme yasağına direnen çiftin başlattığı kampanyaya Nora yine peçeli kıyafetiyle katılmıştı.Sadık bir Müslüman, iyi bir eş, sevgi dolu bir anne ve kararlı bir İslam savunucusu olan Nora, 2012'den beri meme kanseri tedavisi görüyordu.