Yakın Asya

Kazakistan'da Halk Ayaklandı: Eylemler Sürerken Hükümet İstifa Etti

05 Ocak 2022 15:02

Kazakistan'da akaryakıt fiyatlarına yapılan zamlara karşı başlayan protestolar bir anda toplumsal ayaklanmaya dönüştü. Başkent Almatı'da Parti merkezleri, Başsavcılık ve Belediye Başkanlığı binaları gibi çok sayıda kilit bina basıldı. Askerle göstericiler arasında çatışmalar yaşandı.

Muslim Port Haber Merkezi 

Kazakistan'da sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) fiyatlarına gelen zamların ardından başlayan protestolar giderek şiddetlenirken Almatı kentinde belediye binasına giren göstericiler binayı ele geçirmeye çalıştı. Şiddetli protestoların ardından hükümet istifa ettiğini açıkladı.

Kazakistan’da son günlerde sıcak saatler yaşanıyor. Akaryakıt fiyatlarına yapılan zam üstüne başlayan protestolar ülke geneline yayılarak şiddetini artırdı. 

Hükümet İstifa Etti

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, sabah saatlerinde Başbakan Askar Mamin başkanlığındaki hükümetin istifasını kabul etti. Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre Başbakan Vekili görevini daha önce Başbakan Yardımcısı olan Alihan Smailov yürütecek.

Başkentte OHAL İlan Edildi

Öte yandan, Kazakistan’ın başkenti Nur-Sultan’da da 19 Ocak’a kadar olağanüstü hal ilan edildi.
Nur-Sultan’da devlet başkanlığı kararnamesi ile ilan edilen olağanüstü hâl bugün yerel saat ile 16.00’dan (TSİ 13.00) itibaren geçerli olacak ve 19 Ocak gece yarısına dek sürecek. Olağanüstü hâl kapsamında Nur-Sultan’da 23.00-07.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Ayrıca başkente giriş ve çıkışlar da kısıtlandı. Ülkede daha önce protestolar nedeniyle Almatı kenti ile Mangistav bölgesinde olağanüstü hâl ilan edilmişti.

Ayrıca olağanüstü hal döneminde silah, mühimmat ve alkol satışı yasaklandı. Olağanüstü hal ilanının ardından yayınlanan bir diğer kararnamede ise, Almatı kentine taşıtla ve yaya olarak giriş yapılmasına, kentten çıkış yapılmasına kısıtlama getirildi. Güvenlik güçlerine vatandaşların belgelerini kontrol etme, üstlerini, eşyalarını ve araçlarını arama talimatı verildi.