Avrupa

Macron, Sekülerleşmiş Bir "Fransız İslam’ı" Geliştirmek İçin Çalışıyor

19 Ekim 2020 02:24

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa'da sözde “ayrılıkçılık” ile mücadele planını açıklarken, Müslüman vatandaşların ülkenin cumhuriyetçi ve laik değerleri yerine dini hukuku tercih etmelerini hedef aldı. Fransa'da sözde “İslami radikalizm” ile mücadele girişiminde kendisinin İslam ve Müslümanlarla çatışmada olduğunu belirtti.

Muslim Port Haber Merkezi | Yunus Emre Kaynak

Motasem A Dalloul tarafından yazılan Middle East Monitor internet sitesinde yayınlanan makalede Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ayrılıkçılık ile mücadele planına dair açıklamaları ve Fransa’da Müslüman karşıtlığı üzerinden değerlendirmelerde bulunuldu.

Dalloul yazdığı makalede, “Macron, şüphesiz diğer dünya liderlerinin de aynı yolu izleyeceği umuduyla, bu savaşta öncü olacağını belirtti. Fransa'daki İslam'a ve Müslümanlara baskı yapma planında "taviz vermeyeceği" konusunda ısrar etti” dedi.

Hristiyan Batı dünyasının dünyayı sürüklediği siyasi krizin ve sömürge düzeninin yöneticilerinden olan Fransa Cumhurbaşkanı Macron konuşmasında "İslam, bugün dünyanın her yerinde krize neden olan bir din" diye iddia etmiş ve "bunu sadece ülkemizde görmüyoruz” demişti.

Macron’un konuşmasında "Laiklik, birleşmiş bir Fransa'nın çimentosudur" demesini değerlendiren Dalloul, “Devleti din açısından tarafsız kıldığı ve insanları seçtikleri herhangi bir inancı takip etme özgürlüğüne bırakan, 1905'ten kalma Fransız laikliğini korumak istiyor” dedi.

Fransa’da İslam Düşmanlığı: Müslüman Öğrencilere İslami ve Uzaktan Eğitim Engellenecek

Fransa Cumhurbaşkanı, din adına ortaya çıkan sorunları çözecek bir tasarıyı Aralık ayında sunacağını söyledi. Macron, Müslümanları kendilerini Cumhuriyet'ten ayırmaya çalışmakla ve dolayısıyla laik yasalarına saygı duymamakla suçladı.

Bu nedenle çıkarılan yeni tasarı, Müslüman çocukların laik Fransız müfredatıyla birlikte İslami eğitim sunan yatılı okullara gitmelerini engellemeye çalışacağı ve devlet okullarına girmelerine izin verilmeyen Müslüman öğrenciler için uzaktan eğitimi de engelleyecekleri belirtildi.

Camiler Baskı Altına Alınmak İsteniyor

Tamamen İslam düşmanlığını körükleyen tasarı, yabancı imamların Ramazan ayında ibadete davet edilmelerini engelleyecek ve göç etmeden önce Cezayir, Fas ve Türkiye gibi Müslüman ülkelerde eğitim almalarına olanak tanıyan “geçici imamlar” sistemini sona erdirecek. Bu tasarının sonucunda camilere de baskı uygulayacakları uzmanlar tarafından yorumlandı.

Macron'un konuşması, "İslamofobik ve ırkçı duyguları körüklemekle" suçlayan Fransa'daki altı milyon Müslümanı rahatsız etti. Ayrıca dünya çapında birçok Müslümanın kendisini nefreti yaymakla ve şiddeti kışkırtmakla suçladığına dair haberler yayıldı.