Amerika İşgalci Birlikleri Irak'ı da Terk Ediyor

Amerika, Afganistan'dan sonra Irak'tan da çekiliyor. ABD ile Irak arasında varılan anlaşma uyarınca Erbil ve Ayn el Esad üslerindeki Amerikan işgalci birliklerinin sayısının Eylül sonuna kadar azaltılacağı bildirildi.

Irak'taki ABD Üsleri Bombalı Saldırıların Hedefinde

Erbil havalimanı yakınındaki ABD konsolosluğunun İHA'larla hedef alınmasından kısa süre sonra, Ayn el Esed üssü de yaklaşık 14 roketin fırlatıldığı saldırılara maruz kaldı.

ABD’nin Irak'tan Çekilmek için Süre Talep Etmesi Tartışmaya Neden Oldu

Irak’taki Nuceba Hareketi Sözcüsü Nasr eş-Şammari, ABD’nin arabulucular yoluyla gayri resmi olarak Irak'tan çekilme sürecini tamamlamak için süre istediğini açıklarken, resmi bir kaynak bunun olma olasılığını reddetti. Kaynak açıklamasında, “Irak'tan çekilme sürecine ilişkin program Washington ve Bağdat arasındaki stratejik diyaloga göre planlandı. Buna göre yaklaşık 2 bin 700 ABD askeri geri çekildi” dedi.

ABD’nin Irak’taki Saldırıları İran Yapımı Drone Saldırılarının Ardından Geldi

Irak’taki bazı ABD askeri bölgelerine insansız hava araçlarıyla gerçekleştirilen bir dizi saldırının ardından ABD Başkanı Joe Biden, Irak- Suriye sınırında İran’a yakın gruplara ait bölgelere hava saldırısı başlatma kararı aldı. Amerikalı yetkililer, bu araçların ABD gözetimi ve savunmasından kaçabildiğini aktardı.

Irak'ta Covid-19 Hastanesinde Yangın: En Az 82 Kişi Hayatını Kaybetti

Irak’ın başkenti Bağdat'ta Covid-19 hastalarının kaldığı hastanede çıkan yangın sonucu en az 82 kişi hayatını kaybetti. Yangının oksijen tüpünün patlaması sonucu meydana geldiği tahmin ediliyor.

TSK'dan, Kuzey Irak'ta Terör Hedeflerine: Pençe Şimşek ve Pençe Yıldırım Operasyonu

Milli Savunma Bakanlığı, Kuzey Irak'ta terör örgütü PKK/KCK'ya karşı operasyon başlatıldığını duyurdu. Metina, Zap, Avaşin-Basyan ve Kandil'e yönelik hava harekatına, topçu ve komando birliklerinin de destek verdiği belirtildi.

Türkiye'nin Irak'taki Başika Kampına Füzeli Saldırı

Türkiye'nin Başika Kampına saldırı düzenlendi. Irak medyasında yer alan haberlere göre kampa 4 füze atıldığı aktarıldı. Milli Savunma Bakanlığı saldırıda, bir askerimizin şehit düştüğünü duyurdu.

Irak'a Demokrasi Gelmedi! Amerika Çekiliyor!

Amerika demokrasi götüreceği iddiasıyla işgal ettiği Irak'ta binlerce insanı katletti. Ülke bir türlü istikrara kavuşamazken Amerika'da çıkmaza girdi. ABD, 3. Stratejik Diyalog görüşmelerinde Irak’taki muharip güçlerini çekmeyi kabul etti.

Elma Kokusuyla Gelen Ölüm!

Irak'ın Halepçe kentinde 16 Mart 1988'de devrik lider Saddam Hüseyin tarafından düzenlenen kimyasal saldırının üzerinden 33 yıl geçmesine rağmen yaşanan insanlık dramı hafızalarda kalmaya devam ediyor.

Papa'nın Irak Ziyaretinden Damlayanlar

Papa Francis Irak'ı ziyaret eden ilk Papa oldu. Sembolizmin doruklarında cereyan eden bu ziyaretin hem dinî hem de siyasî birtakım amaçlara matuf olarak tertip edildiği aşikâr.

Papa ile Görüşmeyi Reddeden Irak Dini Lideri: "Özerk Dini Bölge" İçin Geldi!

Irak’ın en yüksek Sünni dinî otoritesi Şeyh Ahmet Hassan et-Taha, Katoliklerin lideri Papa ile görüşmeyi reddetti. “Papa Mekke, Medine yerine yeni dini merkez kurmak için geldi. Ur, bu dinin merkezi yapılacak." dedi.

“Katil Cinayet Mahalline Mutlaka Geri Döner”

Bu fotoğraf için sayfalar dolusu yazılar yazılabilir ama bu manşetten daha iyi anlatacak söz bulunur mu bilinmez!

Papa, Parçalanmış Irak’ı Bekledi!

Haçlı zihniyeti 20 yıl önce planladığı ziyareti Irak’ı parçaladıktan sonra gerçekleştiriyor.

Erbil'deki Amerikan Üs Bölgesine 14 Roket Atıldı: En Az 1 Ölü, 8 Yaralı

ABD askerlerinin konuşlu olduğu Erbil'deki havalimanına yapılan saldırıda 14 roket fırlatıldığı bildirildi. Saldırıda, bir personelin öldüğü, aralarında bir Amerikan askerinin de bulunduğu 8 kişinin yaralandığı aktarıldı.

Bağdat’ta Son 3 Yılın En Büyük İntihar Saldırıları: En Az 32 Ölü

Irak'ın başkenti Bağdat'ta kalabalık bir pazarda düzenlenen iki intihar saldırısında en az 32 kişi hayatını kaybetti, 110 kişi de yaralandı.

Irak'ın Süleymaniye Kentinde Gösteriler Büyüyor: Ölü ve Yaralı Sayısı Arttı

Irak'ın Süleymaniye kentinde baş gösteren protestolar, diğer birçok ilçe ve beldelere yayıldı. Memur maaşlarının gecikmesini protesto eden göstericiler ile güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmalarda ölü ve yaralı sayısı da arttı.

Amerika Saldırılara Daha Fazla Dayanamadı: Bağdat Büyükelçiliğini Kapatırız!

ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani suikastı sonrasında sürekli saldırılara maruz kaldı. ABD, saldırıların devamı halinde Bağdat Büyükelçiliğini kapatacağı duyurdu.

Hollanda'dan Irak'ta Evlerini Bombaladığı Sivile Göstermelik Tazminat

Hollanda hükümetinin, 2015 yılında Irak'ın Musul kentinde F-16 uçakları ile bombaladıkları evin sahibine "1 milyon eurodan fazla" tazminat ödemeye karar verdiği bildirildi. Hollanda bölgedeki bir diğer saldırısında ise 70 kişiyi katletmişti.

İranlılar Irak'taki Kerbela Törenlerine Koronavirüsten Dolayı Katılamadı

Koronavirüs salgına rağmen Irak'ın Kerbela kentinde, Hz. Hüseyin ve 72 arkadaşı için her yıl düzenlenen matem töreni bu yıl da önlemler alınarak yapıldı. Fakat İran'dan gelişler yasaklandığı için bu yılki törenlere katılım daha az oldu.

Kazımi, Irak'ı Kurtaracak mı?

Kazımi’nin en zor görevi, Irak’ı burada kontrolü elde bırakmak istemeyen İran’dan kurtarmak ve ülkesini tehlikeli bir aşamaya ulaşan ABD-İran çatışmasının tehlikelerinden uzaklaştırmaktır.

Irak'ta Yeni Hükümet Göreve Başladı

Altı aydır iktidar krizi yaşanan Irak’ta, parlamento yeni hükümete onay verdi. Yeni kabine, Irak’ın eski istihbarat müdürü Mustafa Kazımi başbakanlığında yemin etti.

Kerkük’te İstihbarat Merkezine Çifte İntihar Saldırısı

Irak’ın Kerkük kentindeki istihbarat merkezi binası önünde iki intihar saldırısı düzenlendiği bildirildi. Yerel kaynaklar, bugün sabah saat 10:40 sıralarında Irak’ın Kerkük kentindeki Irak İstihbarat Merkezi binasının önüne gelen iki intihar saldırganın üzerlerindeki bombayı infilak ettiği bilgisini paylaştı.

Irak’ta Hükümeti Kurma Görevi ‘Ortak Aday Kazimi’ye Verildi

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, hükümeti kurma görevini Ulusal İstihbarat Dairesi Başkanı Mustafa el-Kazimi’ye verdi. Şii tarafların isminde mutabakat sağladığı Kazimi'ye, Sünniler ve Kürtler de destek vereceklerini açıklamıştı.

Irak'ta 2 Amerikan, 1 İngiliz Askeri Öldürüldü

Irak’ta Taci Askeri Üssü'ne düzenlenen roketli saldırıda, 2 Amerikan askeri ve 1 İngiliz'in öldüğü, 11 askerin ise yaralandığı bildirildi.

‘Irak'tan Bağdat Büyükelçiliğimizin Korunmasını İstiyoruz’

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Irak'tan ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği'nin korunması ve askeri üslerine saldıranların yakalanması talebinde bulundu.

Haşdi Şabi: Başbakan ve Başkomutan Abdulmehdi'nin Emirlerine Uyulacak

Irak'ta Haşdi Şabi örgütü, "Başbakan ve Başkomutan Adil Abdulmehdi'nin talimatları doğrultusunda hareket edeceklerini" duyurdu.