77 Yıldır Bitmeyen Sürgün: Ahıska

77 yıl önce 14 Kasım 1944'te dönemin Rusya lideri Stalin imzasıyla çıkarılan bir kararla, Ahıska Türkleri sürgüne gönderildi. 86.000 Türk Müslüman nüfus, Ahıska'dan Fergana'ya, Fergana'dan Krosnadar'a sürüldüler.

Dağlık Karabağ Hezimetiyle Seçime Giden Ermenistan'da Sandıktan Paşinyan Çıktı

Dağlık Karabağ'daki 44 günlük savaşla hezimete uğrayan ve erken seçime giden Ermenistan'da, Paşinyan'ın başını çektiği Sivil Sözleşme Partisi sandıktan birinci çıktı.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan İstifa Etti

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, ülkede aylardır aleyhine süren protestoların ardından parlamento seçimlerinin önünü açmak için istifa ettiğini açıkladı. Paşinyan, Facebook sayfasından yaptığı paylaşımda, "Bugün başbakanlık görevimden istifa ediyorum" ifadesini kullandı.

Çeçenya'nın Efsane Komutanı Cevher Dudayev

Müslüman Çeçenlerin işgalci Ruslara karşı verdiği özgürlük mücadelesinin efsanevi lideri Cevher Dudayev, 1996 yılının 21 Nisan gününde Rus istihbarat örgütü FSB tarafından Rus savaş uçağından atılan füze ile şehit edilmişti.

İsrail Dağlık Karabağ'a Göz Dikti! Azeri Bakan Açıkça Davet Etti!

Siyonist İsrail Dağlık Karabağ'a göz dikti. İsrail medyasına konuşan Azeri Bakan Bayramov, "İsrail, takdir ediyoruz. Dağlık Karabağ'da iş yükü çok büyük. İsrailli şirketler de katılabilir" dedi.

Ermenistan ile AB Arasında Ortaklık Anlaşması

Ermenistan ile AB arasında 2017'de imzalanan kapsamlı ortaklık anlaşması, onay süreçlerinin tamamlanmasının ardından bugün tamamen yürürlüğe girdi.

29 Yıldır Dinmeyen Acı: #HocalıKatliamı

Hocalı'da yaşanan Ermeni mezaliminin üzerinden tam 29 acı dolu yıl geçerken Azerbeycanlı Müslümanlar olayın soykırım statüsünde tanınmasını istiyor.

Ermenistan'da Kaos: Başbakan Paşinyan İle Ordu Karşı Karşıya Geldi

Ermenistan Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan, Başbakan Nikol Paşinyan'a görevi bırakma muhtırası verdi. Paşinyan ordunun istifasını istemesini "darbe girişimi" olarak nitelendirdi. Paşinyan, destekçileriyle sokağa indi.

Azerbaycan Fransa İlişkilerindeki Gerginlik ve Karabağ Sorunu

Dünyanın birçok bölgesinde önemli (y)etkileri olan Fransa’nın Güney Kafkasya’da söz sahibi olma yolunda gayreti açık bir şekilde görülmektedir.

Dağlık Karabağ'ın Yeniden İmarı için Anlaşma

Karabağ'daki savaş sonrasında Azeri ve Ermeni liderler ilk kez Moskova'da bir araya geldi. Rusya ile varılan üçlü mutabakat uyarınca bölgenin yeniden imarı için çalışma grubu oluşturulacak.

Azerbaycan'dan Avrupa'ya Doğalgaz Akışı Başladı

Azerbaycan Enerji Bakanlığı, Trans Adriyatik Boru Hattı (TAP) üzerinden Avrupa’ya doğalgaz tedariğinin başlatıldığını açıkladı. Bazı yetkililer bugünü ‘tarihi bir gün’ olarak nitelendirdi.

Aliyev: Azerbaycan'ı Nahçıvan ve Türkiye'ye Bağlayacak Demiryolu İnşasına Başlanıyor

Azerbaycan, Nahçıvan ve Türkiye'ye yönelik lojistik bir hat için Ermenistan sınırından geçecek bir demiryolu inşa edileceğini duyurdu.

Çeçenistan Mücadelesi Yeniden mi Başladı? Grozni'de Çatışmalar Yaşandı

Çeçenistan'ın başkenti Grozni'de tansiyon yükseldi. Grozni kent merkezinde silahlı bir grup polis merkezini bastı. Yerel kaynaklar grubun polis merkezinden çok sayıda silah alarak geri çekildiğini aktardı.

Karabağ Hezimeti Sonrası Ermenistan'da Binlerce Kişi Paşinyan'ı Protesto Etti

Ermenistan'ın Dağlık Karabağ'da hezimete uğrayarak ateşkes anlaşmasını imzalayan Başbakanı Paşinyan'a istifa baskısı artıyor. Binlerce gösterici sokaklara dökülürken muhalifler hükümet binası önünde çadır kurdu.

Türkiye ile Ermenistan Arasında Sınır Kapıları Açılacak mı?

"Eğer Ermenistan bu süreci olumlu istikamette geliştirecek olursa, biz kapalı olan kapılarımızı da Ermenistan'a açarız...Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde de yeni bir sayfa açılabilir."

'Azerbaycan'ın Yaptığı Baskınlarda 'Onlarca Ermeni Askeri Yakalandı'

Dağlık Karabağ'da Ermenistan'ın işgali altındaki bölgelere Azerbaycan askerlerinin baskın yapması sonucu onlarca askerin ele geçirildiğine dair haberler üzerine Ermeniler protesto gösterileri düzenlemeye başladı.

Karabağ'da Esir Takası Gerçekleşti: 44 Esir Ermenistan'a İade Edildi

Azerbaycan ve Ermenistan arasında Dağlık Karabağ'daki çatışmaları sonlandıran barış anlaşması gereğince esir değişimi yapıldı. 12 esirin Azerbaycan'a, 44 esirin ise Ermenistan'a iade edildiği bildirildi.

Ermenistan Karabağ’da Ateşkesi İhlal Etti: Azerbaycan '4 Şehidimiz Var'

Azerbaycan, Dağlık Karabağ’da ilan edilen ateşkese rağmen Ermeni birliklerinin saldırısı yüzünden 4 askerinin şehit olduğunu duyurdu.

Aliyev'den Dağlık Karabağ'da Ateşkesi İhlal Yapan Ermenistan'a: Yok Ederiz!

Dağlık Karabağ’daki ateşkesi izlemekle görevli Rus Barış Gücü, Ermenistan tarafından ateşkesin ihlal edildiğini duyurdu. İhlali doğrulayan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, "Bu sefer onları tamamen yok ederiz" dedi.

Erdoğan'ın Bakü'de Okuduğu Şiir Türkiye-İran Hattında Gerginliğe Neden Oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Bakü'de katıldığı askeri geçit töreni sırasında okuduğu bir şiirden dolayı İran Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Büyükelçisi Derya Örs'ü çağırdı. Dışişleri Bakanlığı iddialar mesnetsiz açıklamasında bulundu.

Bakü'de Dağlık Karabağ Zaferi İçin Tören Düzenlendi

Dağlık Karabağ'ın Ermenistan işgalinden kurtarılmasından dolayı Bakü'de Zafer Geçidi Töreni düzenlendi. Türk askerinin de yer aldığı törene Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev birlikte katıldı.

Dağlık Karabağ İçin Kurulacak Türk-Rus Ortak Merkezi'nin Detayları Neler?

Dağlık Karabağ'da 9 Kasım'da imzalanan ateşkes anlaşması sonrası, Türkiye ile Rusya'nın ateşkesi gözlemlemek üzere oluşturacağı Ortak Merkez'in kuruluşu için de uzlaşıldı.

Azerbaycan Ordusu Dağlık Karabağ'daki Şehit Sayısını İlk Kez Açıkladı

Azerbaycan ordusu Dağlık Karabağ'daki ateşkes anlaşmasının ardından ilk kez can kayıplarını açıkladı. "2 bin 783 askerimiz şehit oldu" denildi.

Azerbaycan Ordusu 28 Yıldır İşgal Altındaki Laçın'a Girdi

Azerbaycan ordusu 28 yıldır Ermenistan işgali altında bulunan Laçın iline girdi.

Azerbaycan Meclisi: "Fransa Minsk Eş Başkanlığından Çekilsin"

Azerbaycan Milli Meclisi, dünyada Ermenistan dahil hiç bir ülkenin tanımadığı "Dağlık Karabağ Cumhuriyeti" diye bir kavram çıkararak tanınmasını içeren kararı kabul eden Fransa Senatosu'na 'karşı karar' çıkardı.

Dağlık Karabağ'da İşlenen Savaş Suçları Hakkında Azerbaycan'dan Soruşturma

Azerbaycan yönetimi, Dağlık Karabağ'da altı hafta süren çatışmalar sırasında Ermeni ve Azerilerin işlediği savaş suçlarının incelenmesi için soruşturma başlattığını açıkladı.