"Hac, Ümmet Bilincinin Dünyaya İlanıdır"

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş kutsal topraklarda basın toplantısı düzenledi. Erbaş, “Hac, ümmet bilincinin dünyaya bir ilanıdır. Hac, Müslümanların her yıl iman ve tevhit ekseninde buluştuğu, kardeşlik kongresi ve evrensel bir şuurun yaşanmasıdır” dedi.

Arap Dünyasından Hindistan'da Hz. Muhammed'e (sav) Hakaret Edilmesine Tepki

Katar Şura Konseyi ile Umman ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Hindistan'da iktidardaki ırkçı Halk Partisi (BJP) üst düzey yetkililerinin Hazreti Muhammed'e (sav) hakaret içerikli ifadeler kullanmasına tepki gösterdi.

Türkiye'den İlk Hac Kafilesi Kutsal Topraklarda

İki yılın ardından sevinç gözyaşlarıyla kutsal topraklara uğurlanan hacı adayları, Medine'ye ulaştı. Hacı adayları havalimanına vardıklarında Suudi yetkililer tarafından çiçek, hurma ve zemzem suyu ile karşılandı.

İlk Hac Kafilesi Kutsal Topraklara Ulaştı

Endonezyalı 358 kişiden oluşan ilk hac kafilesi Medine'deki Prens Muhammed bin Abdulaziz Uluslararası Havalimanı’na geldi. Endonezyalı hacılar havalimanına vardıklarında çiçek, hurma ve zemzem suyu ile karşılandı.

Birleşik Arap Emirlikleri Emiri Halife bin Zayed Vefat Etti

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Emiri (devlet başkanı) Halife bin Zayed El Nahyan 73 yaşında vefat etti. Ülkede 40 günlük yas ve 3 gün süreyle resmi izin ilan edildi.

Suudi Arabistan Bu Yıl 1 Milyon Hacı Adayına İzin Verecek

Suudi Arabistan yönetimi, ülke içinden ve dışından 1 milyon Müslüman’ın bu yılki hacca katılmasına izin vereceğini açıkladı. Ayrıca Türkiye'den umreci kabul edileceğini de duyurdu. Son iki yılda koronavirüs salgını nedeniyle hac için de sınırlama getirilmişti.

Suudi Arabistan Öncülüğündeki Koalisyon Yemen'de Ateşkes İlan Etti

Yemen'de Husilere karşı hükümete destek veren Arap koalisyonu, Ramazan ayı boyunca Yemen'deki askeri operasyonlarını durduracağını ilan etti. Birleşmiş Milletler, Ramazan nedeniyle ateşkes çağrısı yapmıştı. Koalisyon'un tek taraflı ateşkesine Husilerden henüz bir yanıt gelmedi.

Husiler Suudi Arabistan'da Petrol Deposunu Vurdu

Yemen'deki Husilerin düzenlediği saldırı sonucu Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde bulunan Saudi Aramco'ya ait petrol tesislerinde yangın çıktığı bildirildi. Riyad yönetimi, Yemen tarafından 16 saldırı gerçekleştirildiği, Cidde'de iki petrol tankının yandığı belirtildi.

Kabe ve Mescid-i Nebevi'de Ramazan Ayında İtikaf Yapılabilecek

Suudi Arabistan, Kovid-19'la mücadele kapsamında iki yıl gelen kısıtlamanın ardından Kabe ve Mescid-i Nebevi'de bu yıl ramazan ayının son 10 gününde itikaf ibadetinin yapılabileceği bildirildi.

Esad’tan 11 Yıl Sonra Arap Ülkesine İlk Ziyaret

Suriye'de savaşın başladığı 2011'den bu yana ilk kez bir Arap ülkesini ziyaret eden Suriye rejimi lideri Esad, Birleşik Arap Emirlikleri’ne gitti. Esad ziyaretle, savaş sırasında kendisini devirmek isteyen muhaliflere bir dönem destek veren BAE ile iyi ilişkilerin altını çizdi.

Ukrayna Savaşı Yemen'deki Unutulan İnsani Krizi Nasıl Etkiliyor?

Dünya Rusya'nın saldırdığı Ukrayna'ya odaklansa da, en kötü insani krizlerden birinin yaşandığı Yemen'de koşullar giderek kötüleşiyor. Yemenli mazlumlar için hayati önem taşıyan yardımların finansmanı ise Ukrayna gerilimi sonrası azalıyor. Bu durum Etiyopya ve diğer yerler içinde geçerli!

Yemen Yine Kana Bulandı: En Az 70 Kişi Katledildi

Yemen yine bir katliamla daha sarsıldı. Saada kentinde bir cezaevine hava saldırısı düzenlendiği aktarıldı. Bombardıman sonrası servis edilen görüntüler kan dondurdu. Bölge kaynakları en az 70 kişinin öldüğünü ve çok sayıda yaralı olduğunu duyurdu.

Doğu Türkistanlı Alim Suudi Arabistan'dan Sınır Dışı Ediliyor

Doğu Türkistanlı din adamlarından Hemdullah Abduweli olarak da bilinen Aimadoula Waili, hiçbir suçlama olmadan Suudi Arabistan'da gözaltına alındı. "Birkaç gün içinde" sınır dışı edilebileceğinden şüphelenilen Abduweli, Çin’e iadesi durumunda hapis ve işkenceyle karşı karşıya kalacak.

Siyonist Başbakan Bennett BAE’de

İsrail İşgal Yönetimi Başbakanı Bennett, geçen yıl anlaştıkları diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana ilk kez Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) resmi ziyarette bulundu.

Güvenli Umre'den Bu Yana 10 Milyon Umre Ziyaretçisi İbadetlerini Yerine Getirdi

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı dün yaptığı açıklamada, güvenli umre modelinin başlatılmasından ve umre, namazlar ve ziyaretlerin kademeli olarak geri dönmesinden bu yana 10 milyon Umre ziyaretçisinin ibadetlerini yerine getirdiğini duyurdu.

Yemen'de Drone ve Füze Saldırısı, En Az 30 Ölü

Yemen'in güneyindeki Lahic kentinde bulunan El-Aned Askeri Üssü'ne düzenlenen drone ve füze saldırısında en az 30 askerin öldüğü, 60 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Suudi Arabistan Mahkemesi Filistinlilere Ceza Yağdırdı

Suudi Arabistan’da “direnişe destek” suçlamasıyla gözaltında tutulan Filistinlilerin ve Ürdünlülerin ailelerinin ümitleri bugün mahkemenin verdiği ağır kararlarla birlikte yok oldu. Hamas liderlerinden Halid Meşal, tutuklular krizinin çözüme kavuşturulması için kraliyet affı umduklarını ifade etti.

BAE'deki İsrail Büyükelçiliğini İsrail'in Yeni Dışişleri Bakanı Açtı

BAE'nin Siyonist Yönetimle işbirliği artarak devam ediyor. İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile geçen yıl yapılan normalleşme anlaşmasından sonra Abu Dabi'yi ziyaret eden ilk İsrailli bakan oldu. İsrail'in Abu Dabi Büyükelçiliği de resmi törenle açılmış oldu.

BAE ve Suudi Arabistan Müslüman Uygurları Çin'e Gönderdi

BAE ve Suudi Arabistan da dahil olmak üzere İslam ülkelerinden sınır dışı edilen Uygur Müslümanlarının gizemiyle ilgili yeni bir bir rapor daha yayınlandı.

Suudi Arabistan'da Hac Ziyaretlerinin Bu Yıl da Yasaklanması Gündemde

Suudi Arabistan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle yurt dışından gerçekleştirilecek hac ziyaretlerini bu sene de yasaklamayı değerlendiriyor.

Muhammed bin Selman: Aşırılık Yanlısı Bir Tutum Benimseyen Yargılanacak

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Suudi Arabistan'ın 2030 Vizyonu’nun beşinci yılına özel bir röportaj verdi. Petrol dışında alanlara açılma maksadıyla yeni bir varlık fonu açıkladı. Ayrıca "Aşırılık yanlısı bir tutum benimseyen herkes suçludur ve yargılanacaktır" dedi.

Basra Körfezi'nde ABD-İran Gerilimi: Devrim Muhafızları Gemilerine Ateş Açıldı

ABD Donanması, İran Devrim Muhafızları Ordusu’na ait 3 geminin Basra Körfezi’nde ABD gemilerine yaklaşmasının ardından uyarı ateşi açıldığını bildirdi.

Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi’de Teravih Namazının Kılınması Talimatı

Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi İşleri Genel Başkanlığı, Kral Selman bin Abdulaziz’in Mekke’deki Mescid-i Haram ile Medine’deki Mescid-i Nebevi’de teravih namazlarının kılınması ve 10 rekata düşürülmesi yönünde onay verdiğini açıkladı.

Kabe’de Ramazan Tedbirleri: Teravih 10 Rekat Kılınacak

Kabe ve Mescid-i Nebevî’de Ramazan ayı hazırlıkları tamamlandı. Bu sene, teravih namazı 10 rekat olarak kılınacak ve itikaf yapılmayacak. İftariyelikleri ise ancak izin verilenler dağıtacak.

Tek Doz Aşının Bile Yapılmadığı Yemen’e Acil Yardım Çağrısı

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), korona virüs vakaların arttığı Yemen’de acil yardıma ihtiyaç olduğunu duyurdu. Öte yandan ülkede henüz hiç aşı yapılmadığı bildirildi.

Suudi Arabistan Umre Planını Açıkladı: Haremeyn’de İtikaf ve Sahur Yemeği Olmayacak

Suudi Arabistan’ın koronavirüsten korunma kapsamında pazar günü duyurduğu ihtiyat planına göre Kabe’yi ziyaret etmek isteyenler Mescid-i Haram’da itikaf veya sahur yapamayacaklar.