Diktatörlük, Halk Devrimi ve Darbe: Mısır

İslam dünyasının en kıymetli ülkelerinden biri olan Mısır, 3 Temmuz 2013’te ülkedeki şuurlu Müslümanların doğrudan hedef alındığı acımasız bir askeri darbeye sahne oldu.

Libya’da Siyasi ve Ekonomik Kriz Halkı Sokağa Döktü

Libya'da siyasi kriz yerini protesto eylemlerine bıraktı. Göstericiler, ekonomik koşulları ve siyasi krizi gerekçe göstererek ülkenin doğusundaki Tobruk kentinde bulunan Temsilciler Meclisi binasını bastı. Binanın ateşe verildiği belirtildi.

Sudan Ordusu, Etiyopya'ya Karşı Saldırı Başlattı

Sudan ordusu, 7 askerinin infaz edildiğini gerekçe göstererek iki ülke arasında tartışmalı bölge olan el- Fashaga'da, Etiyopya güçlerine karşı bir saldırı başlattı. Sudan Genelkurmay Başkanı Abdülfettah Burhan sınır bölgesini ziyaret etti.

İspanya Sınırında Göçmen Katliamı Yapıldı Afrika Birliği Soruşturma İstedi

İspanya’nın Kuzey Afrika’da işgal altında tuttuğu Melilla’ya geçişine izin verilmeyen Afrikalı göçmenlerden en az 37'sinin polis müdahalesiyle yaşanan izdihamda öldüğü bildirildi. Afrika Birliği İspanya sınırındaki göçmen katliamının soruşturulmasını istedi.

Suudi Veliaht Muhammen bin Selman Mısır'da: 14 Anlaşma İmzalandı

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Ürdün ve Türkiye’yi de kapsayan yurtdışı turunun ilk durağı olan Mısır’a gitti. Suudi Arabistan ile Mısır arasında 7,7 milyar dolar değerinde 14 anlaşmanın imzalandığını bildirildi.

Mısır'da Cunta Yönetimi 7 Kişiyi Daha İdam Etti

Geçtiğimiz yıl Ramazan-ı Şerif ayında onlarca İhvan mensubunu idam ettiren zalim diktatör Sisi, şu mübarek günlerde imzaladığı idam kararlarıyla 3 ayların manevi iklimine yine kara çaldı. Cunta yönetiminin, bu yıl da Şaban-ı Şerif ayında 7 Müslüman’ı idam ettirdiği belirtildi.

Libya Siyasi Çıkmazda: Birbirini Tanımayan İki Başbakan Dönemi!

Libya'nın doğusunda yer alan Tobruk'taki Temsilciler Meclisi, Başbakan Abdulhamid Dibeybe'nin ulusal seçim düzenlemekte başarısız olduğu gerekçesiyle Eski İçişleri Bakanı Fethi Başağa'yı yeni başbakan seçti. Başbakan Dibeybe ise mevcut hükümetin görevine devam ettiğini söyledi.

Libya'da Seçim Çıkmazı: Ertelendi Adaylar Hafter'le Buluştu

Libya Seçim Komisyonu komitelerini feshetti ve çalışmalarına son verdi. Halife Hafter ülkenin doğusundaki Bingazi kentinde cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olan rakipleri Eski Başbakan Yardımcısı Ahmed Muaytik ve Eski İçişleri Bakanı Fethi Başağa ile görüştü.

Uygur Türkü İdris Hasan Canilere Teslim Edilmesin!

Çin’in talebi üzerine Fas’ın Tefrit’teki geri gönderme merkezinde bekletilen Uygur Türkü İdris Hasan'ın Çin'e gönderilmesine mani olunması gerekiyor.

Libya’da Cumhurbaşkanlığı Seçimleri Ertelenecek mi?

Libya Yüksek Seçim Komisyonu, bazı yasal sorunlar çözülene kadar 24 Aralık’ta yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olarak başvuranların listesini yayınlamayacaklarını bildirdi.

Seçim Öncesi Libya’da Tansiyon Yüksek! "İç Savaş" Tehlikesi Gündemde

Libya’da Başbakan ed-Dibeybe'nin ülke çapında yapılacak seçimler öncesi adaylığının iptal edilmesi 'iç savaş' tehlikesini yeniden gündeme getirdi. Karar, seçimi Hafter'e kazandırma girişimi olarak yorumlandı.

Libya’da Cumhurbaşkanlığı Seçimi Adaylarının Akıbetini Yargı Belirleyecek

Dibeybe adaylığının reddedilmesi kararını temyize götürdü. Oğul Kaddafi Sebha Mahkemesi’nde duruşma yapılmasının engellenmesinden şikayetçi oldu.

Fas, İşgalci İsrail'le Silah Anlaşması Yaptı

Fas, işgalci İsrail'le silah anlaşması yaparak Arap ülkeleri arasında bu alanda da bir ilki gerçekleştirdi. Üstelik anlaşmanın Fas'ın Cezayir ile büyük kriz yaşadığı döneme denk gelmesi ise dikkatlerden kaçmadı. Cezayir ise bölgede İsrail'e ve işgaline karşı çıkan en önemli ülke olarak duruyor.

Sudan'da Askeri Darbe İle Görevden Alınan Başbakan Hamduk Görevine Geri Döndü

Sudan'da geçen ay askeri darbe ile görevden alınan ve ev hapsinde tutulan Başbakan Abdullah Hamduk, ordu ile sivil liderler arasında varılan anlaşma sonucunda yeniden başbakan olarak görevine geri döndü.

Cezayir'den Fransa'ya Sömürge Tepkisi: En Çirkin Suçları İşlediler

Fransa'nın Afrika genelindeki işlediği suçlara bölge ülkeleri artık sessiz kalmıyor. Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, Fransa'nın sömürge döneminde Cezayir'de "insanlık tarihinin en çirkin suçlarını" işlediğini bildirdi.

Dış ve İç Etkenlerin Kıskacında Sudan

Halkın sömürgeciler ve darbeci yönetimlere karşı yıllardır verdiği mücadele, başta İsrail ve Körfez ülkelerinin etkisi ve son olarak yaşanan darbe girişimi... Sudan’daki gelişmeleri Mücahit Taş yazdı.

Cezayir'i 20 Yıl Yöneten Eski Cumhurbaşkanı Buteflika Hayatını Kaybetti

Cezayir'de, istifasından önce 20 yıl iktidarda kalan eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika 84 yaşında hayatını kaybetti. Eski lider, ordunun ve muhaliflerin baskısıyla 2 yıl önce görevini bırakmıştı.

Libya Cihadının Şehidi: Ömer Muhtar

Libya'yı işgal eden İtalyanlara karşı büyük bir direniş başlatan Ömer Muhtar, esir düştükten sonra göstermelik bir mahkeme sonucunda idam edilmişti.

Fas Seçimlerinin Sonuçları Ortaya Çıktı

Fas'ta iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi'nin oyları ciddi oranda düşerken, liberal partiler zafer ilan etti. Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Sekreterliği toplu istifada bulundu.

Libya: Kaddafi’nin Oğlu da Dahil Dönemin Üst Düzey Kadroları Serbest Bırakıldı

Libya’daki geçiş yönetimi yetkilileri, devrik lider Albay Muammer Kaddafi’nin üçüncü oğlu Saadi’nin ve birkaç eski üst düzey yardımcısının tutuklu bulundukları başkent Trablus’taki hapishanelerden serbest bırakıldıklarını duyurdu.

Cezayir Fas’la Diplomatik Bağları Kesti

Cezayir yönetimi, Fas’la diplomatik ilişkileri kesti. Açıklamada kararın, komşusu Fas’tan gelen “düşmanca eylemler” nedeniyle alındığı belirtildi. Cezayir Dışişleri Bakanı Ramdane Lamamra, Fas’ı, İsrailli bir şirketin yaptığı Pegasus casusluk programını kullanarak Cezayirli yetkilileri takip etmekle suçladı.

Cezayir'deki Orman Yangınlarında 65 Can Kaybı

Cezayir’de orman yangınları nedeniyle 25’i asker 65 kişi hayatını kaybetti. Ölen askerlerin yangınla mücadele kapsamında görevlendirilen askerler oldukları açıklandı. Yangınlar nedeniyle ülkenin başkentinin doğusundaki Kabiliye dağlık bölgesini yoğun bir duman tabakası kapladı.

Kaddafi'nin Oğlu 10 yıl Aradan Sonra İlk Kez Yabancı Gazeteye Konuştu

Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi, 10 yıl aradan sonra ilk kez yabancı bir gazeteciye konuştu. New York Times'a verdiği röportajda, artık özgürlüğüne kavuştuğu için siyasete dönüş planları yaptığını belirtti.

Tunus’ta Cumhurbaşkanı Üst Düzey Yetkilileri Görevden Almaya Devam Ediyor

Tunus’ta siyasi kriz tırmanırken, Cumhurbaşkanı Kays Said, üst düzey yetkileri görevden almaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Kays Said, son olarak ordu başsavcısı ve Devlet Televizyonu Genel Müdürü de dahil olmak üzere çok sayıda üst düzey yetkiliyi görevden aldı.

Müslüman Kardeşler’in Temyiz Başvurusu Reddedildi

Mısır Temyiz Mahkemesi, Müslüman Kardeşler Teşkilatı Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii, yardımcısı Hayret Şatır ve diğerleri hakkında ‘Hamas ile iş birliği’ davasında haklarında verilen müebbet hapis cezasına yönelik temyiz başvurusunu reddetti.

Tunus'ta Sivil Darbe! Başbakan Görevden Alındı Meclisin Yetkileri Donduruldu

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, Meclisin tüm yetkilerini dondurduğunu, milletvekillerinin dokunulmazlığını askıya aldığını ve mevcut Başbakan Hişam el-Meşişi'yi görevden aldı. Tunus Meclis Başkanı ve ülkedeki en büyük parti olan Nahda Hareketi'nin lideri Raşid el-Gannuşi, Cumhurbaşkanı Kays Said'i darbe yapmakla suçladı.