Seçim Öncesi Libya’da Tansiyon Yüksek! "İç Savaş" Tehlikesi Gündemde

Libya’da Başbakan ed-Dibeybe'nin ülke çapında yapılacak seçimler öncesi adaylığının iptal edilmesi 'iç savaş' tehlikesini yeniden gündeme getirdi. Karar, seçimi Hafter'e kazandırma girişimi olarak yorumlandı.

Libya’da Cumhurbaşkanlığı Seçimi Adaylarının Akıbetini Yargı Belirleyecek

Dibeybe adaylığının reddedilmesi kararını temyize götürdü. Oğul Kaddafi Sebha Mahkemesi’nde duruşma yapılmasının engellenmesinden şikayetçi oldu.

Fas, İşgalci İsrail'le Silah Anlaşması Yaptı

Fas, işgalci İsrail'le silah anlaşması yaparak Arap ülkeleri arasında bu alanda da bir ilki gerçekleştirdi. Üstelik anlaşmanın Fas'ın Cezayir ile büyük kriz yaşadığı döneme denk gelmesi ise dikkatlerden kaçmadı. Cezayir ise bölgede İsrail'e ve işgaline karşı çıkan en önemli ülke olarak duruyor.

Sudan'da Askeri Darbe İle Görevden Alınan Başbakan Hamduk Görevine Geri Döndü

Sudan'da geçen ay askeri darbe ile görevden alınan ve ev hapsinde tutulan Başbakan Abdullah Hamduk, ordu ile sivil liderler arasında varılan anlaşma sonucunda yeniden başbakan olarak görevine geri döndü.

Cezayir'den Fransa'ya Sömürge Tepkisi: En Çirkin Suçları İşlediler

Fransa'nın Afrika genelindeki işlediği suçlara bölge ülkeleri artık sessiz kalmıyor. Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, Fransa'nın sömürge döneminde Cezayir'de "insanlık tarihinin en çirkin suçlarını" işlediğini bildirdi.

Dış ve İç Etkenlerin Kıskacında Sudan

Halkın sömürgeciler ve darbeci yönetimlere karşı yıllardır verdiği mücadele, başta İsrail ve Körfez ülkelerinin etkisi ve son olarak yaşanan darbe girişimi... Sudan’daki gelişmeleri Mücahit Taş yazdı.

Cezayir'i 20 Yıl Yöneten Eski Cumhurbaşkanı Buteflika Hayatını Kaybetti

Cezayir'de, istifasından önce 20 yıl iktidarda kalan eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika 84 yaşında hayatını kaybetti. Eski lider, ordunun ve muhaliflerin baskısıyla 2 yıl önce görevini bırakmıştı.

Libya Cihadının Şehidi: Ömer Muhtar

Libya'yı işgal eden İtalyanlara karşı büyük bir direniş başlatan Ömer Muhtar, esir düştükten sonra göstermelik bir mahkeme sonucunda idam edilmişti.

Fas Seçimlerinin Sonuçları Ortaya Çıktı

Fas'ta iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi'nin oyları ciddi oranda düşerken, liberal partiler zafer ilan etti. Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Sekreterliği toplu istifada bulundu.

Libya: Kaddafi’nin Oğlu da Dahil Dönemin Üst Düzey Kadroları Serbest Bırakıldı

Libya’daki geçiş yönetimi yetkilileri, devrik lider Albay Muammer Kaddafi’nin üçüncü oğlu Saadi’nin ve birkaç eski üst düzey yardımcısının tutuklu bulundukları başkent Trablus’taki hapishanelerden serbest bırakıldıklarını duyurdu.

Cezayir Fas’la Diplomatik Bağları Kesti

Cezayir yönetimi, Fas’la diplomatik ilişkileri kesti. Açıklamada kararın, komşusu Fas’tan gelen “düşmanca eylemler” nedeniyle alındığı belirtildi. Cezayir Dışişleri Bakanı Ramdane Lamamra, Fas’ı, İsrailli bir şirketin yaptığı Pegasus casusluk programını kullanarak Cezayirli yetkilileri takip etmekle suçladı.

Cezayir'deki Orman Yangınlarında 65 Can Kaybı

Cezayir’de orman yangınları nedeniyle 25’i asker 65 kişi hayatını kaybetti. Ölen askerlerin yangınla mücadele kapsamında görevlendirilen askerler oldukları açıklandı. Yangınlar nedeniyle ülkenin başkentinin doğusundaki Kabiliye dağlık bölgesini yoğun bir duman tabakası kapladı.

Kaddafi'nin Oğlu 10 yıl Aradan Sonra İlk Kez Yabancı Gazeteye Konuştu

Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi, 10 yıl aradan sonra ilk kez yabancı bir gazeteciye konuştu. New York Times'a verdiği röportajda, artık özgürlüğüne kavuştuğu için siyasete dönüş planları yaptığını belirtti.

Tunus’ta Cumhurbaşkanı Üst Düzey Yetkilileri Görevden Almaya Devam Ediyor

Tunus’ta siyasi kriz tırmanırken, Cumhurbaşkanı Kays Said, üst düzey yetkileri görevden almaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Kays Said, son olarak ordu başsavcısı ve Devlet Televizyonu Genel Müdürü de dahil olmak üzere çok sayıda üst düzey yetkiliyi görevden aldı.

Müslüman Kardeşler’in Temyiz Başvurusu Reddedildi

Mısır Temyiz Mahkemesi, Müslüman Kardeşler Teşkilatı Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii, yardımcısı Hayret Şatır ve diğerleri hakkında ‘Hamas ile iş birliği’ davasında haklarında verilen müebbet hapis cezasına yönelik temyiz başvurusunu reddetti.

Tunus'ta Sivil Darbe! Başbakan Görevden Alındı Meclisin Yetkileri Donduruldu

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, Meclisin tüm yetkilerini dondurduğunu, milletvekillerinin dokunulmazlığını askıya aldığını ve mevcut Başbakan Hişam el-Meşişi'yi görevden aldı. Tunus Meclis Başkanı ve ülkedeki en büyük parti olan Nahda Hareketi'nin lideri Raşid el-Gannuşi, Cumhurbaşkanı Kays Said'i darbe yapmakla suçladı.

İşgalci İsrail İle Fas Arasında İlk Tarifeli Uçuş Gerçekleşti

İsrail ve Fas arasında atılan normalleşme adımları çerçevesinde İsrailli havayolu şirketleri El Al ve Israir’in bugün Fas’ın Marakeş kentine uçuşları başlattı ve ilk tarifeli uçuşlar gerçekleşti.

Sisi Yönetimi Bir Kişiyi Daha İdam Etti!

Mısır’daki Sisi zulmü aralıksız devam ederken son olarak bir Mısırlının daha idam edildiği öğrenildi. Bir an önce harekete geçilip engel olunmazsa 12 kişinin daha idam edilmesi bekleniyor.

Mısır’da Yıllar Geçse de Zulüm Dinmedi

Mısır’ı kaosa götüren Sisi darbesinin başlangıcı sekizinci yılına girdi. Mısır’ın meşru Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi sekiz yıl önce bugün darbeciler tarafından yönetim erkinden uzaklaştırıldı.

Mısır’daki Kardeşlerinizin Kanları Dökülüyor!

Mısır’da Yargıtay, Muhammed el-Biltaci'nin de aralarında olduğu 12 kişi hakkındaki idam cezasını onamıştı. İhvan Sözcüsü Talat Fehmi, Mısır’da gerçekleşen darbenin ardından iktidara gelen askeri rejimin muhaliflerini tasfiye etmek için oluşturduğu bir siyasi intikam davası olduğunu söyledi.

Kudüs'ün Kılıcı Savaşı Sonrası Diplomasi Turu: Heniyye Fas'ta

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye başkanlığındaki bir heyet, bir dizi görüşme gerçekleştirmek üzere Fas’a ulaştı. Heyet, ilk önce Fas Başbakanı Sadeddin el-Osmani ve Adalet ve Kalkınma Partisi (PJD) yetkilileriyle bir araya gelerek görüşmelerine başladı.

Mısır'da Muhammed Biltaci'ye idam Muhammed Bedii'ye Ömür Boyu Hapis!

Mısır'da cunta yönetimi'nin Müslüman Kardeşler mensuplarına yönelik zulümleri devam ediyor. Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) siyasi kanadının eski Genel Sekreteri Muhammed Biltaci'ye idam cezası verildi. Hareketin eski lideri Muhammed Bedii de ömür boyu hapse mahkum edildi.

Siyonist’e Fas’ı Dar Ettiler

Fas’ta yönetimin başlattığı “normalleşme”nin ardından İsrail rejiminin Fas’ta görevlendirdiği David Govrin’e karşı onurlu bir duruş sergileniyor.

Fas, İspanya'daki Kimsesiz Faslı Göçmen Çocukları Ülkeye Geri Alacak

Fas Kralı 6. Muhammed, hükümetine yasa dışı şekilde İspanya'da bulunan ve başında ebeveynleri olmayan tüm Faslı çocukları geri alması talimatını verdi.

Türk Heyetin Mısır Ziyareti İhvan İçinde Tartışmalara Neden Oldu

Türk yetkililerin, Türkiye ve Mısır arasındaki ‘anlayış’ çabalarında ilerleme sağlamak amacıyla Mısırlı mevkidaşlarıyla görüşmek üzere Kahire’yi ziyaret etmesi beklenirken, Müslüman Kardeşler içinde tartışmalar yaşanmaya devam ediyor.

80 Yaşında Oruçluyken İdam Edildi! Mısır İdamlara Devam Ediyor!

80 yaşındaki hafız, Şeyh Abdülrahman Cebril ve beraberindeki 17 kişi Mısır'ın cunta yönetimi tarafından idam edildi. Üstelik Ramazan ayında, oruçluyken!... Mısır basınına göre, İhvan lideri Mahmut İzzet de terör listesine alındı.