Cezayir'deki Orman Yangınlarında 65 Can Kaybı

Cezayir’de orman yangınları nedeniyle 25’i asker 65 kişi hayatını kaybetti. Ölen askerlerin yangınla mücadele kapsamında görevlendirilen askerler oldukları açıklandı. Yangınlar nedeniyle ülkenin başkentinin doğusundaki Kabiliye dağlık bölgesini yoğun bir duman tabakası kapladı.

Kaddafi'nin Oğlu 10 yıl Aradan Sonra İlk Kez Yabancı Gazeteye Konuştu

Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi, 10 yıl aradan sonra ilk kez yabancı bir gazeteciye konuştu. New York Times'a verdiği röportajda, artık özgürlüğüne kavuştuğu için siyasete dönüş planları yaptığını belirtti.

Tunus’ta Cumhurbaşkanı Üst Düzey Yetkilileri Görevden Almaya Devam Ediyor

Tunus’ta siyasi kriz tırmanırken, Cumhurbaşkanı Kays Said, üst düzey yetkileri görevden almaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Kays Said, son olarak ordu başsavcısı ve Devlet Televizyonu Genel Müdürü de dahil olmak üzere çok sayıda üst düzey yetkiliyi görevden aldı.

Müslüman Kardeşler’in Temyiz Başvurusu Reddedildi

Mısır Temyiz Mahkemesi, Müslüman Kardeşler Teşkilatı Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii, yardımcısı Hayret Şatır ve diğerleri hakkında ‘Hamas ile iş birliği’ davasında haklarında verilen müebbet hapis cezasına yönelik temyiz başvurusunu reddetti.

Tunus'ta Sivil Darbe! Başbakan Görevden Alındı Meclisin Yetkileri Donduruldu

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, Meclisin tüm yetkilerini dondurduğunu, milletvekillerinin dokunulmazlığını askıya aldığını ve mevcut Başbakan Hişam el-Meşişi'yi görevden aldı. Tunus Meclis Başkanı ve ülkedeki en büyük parti olan Nahda Hareketi'nin lideri Raşid el-Gannuşi, Cumhurbaşkanı Kays Said'i darbe yapmakla suçladı.

İşgalci İsrail İle Fas Arasında İlk Tarifeli Uçuş Gerçekleşti

İsrail ve Fas arasında atılan normalleşme adımları çerçevesinde İsrailli havayolu şirketleri El Al ve Israir’in bugün Fas’ın Marakeş kentine uçuşları başlattı ve ilk tarifeli uçuşlar gerçekleşti.

Sisi Yönetimi Bir Kişiyi Daha İdam Etti!

Mısır’daki Sisi zulmü aralıksız devam ederken son olarak bir Mısırlının daha idam edildiği öğrenildi. Bir an önce harekete geçilip engel olunmazsa 12 kişinin daha idam edilmesi bekleniyor.

Mısır’da Yıllar Geçse de Zulüm Dinmedi

Mısır’ı kaosa götüren Sisi darbesinin başlangıcı sekizinci yılına girdi. Mısır’ın meşru Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi sekiz yıl önce bugün darbeciler tarafından yönetim erkinden uzaklaştırıldı.

Mısır’daki Kardeşlerinizin Kanları Dökülüyor!

Mısır’da Yargıtay, Muhammed el-Biltaci'nin de aralarında olduğu 12 kişi hakkındaki idam cezasını onamıştı. İhvan Sözcüsü Talat Fehmi, Mısır’da gerçekleşen darbenin ardından iktidara gelen askeri rejimin muhaliflerini tasfiye etmek için oluşturduğu bir siyasi intikam davası olduğunu söyledi.

Kudüs'ün Kılıcı Savaşı Sonrası Diplomasi Turu: Heniyye Fas'ta

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye başkanlığındaki bir heyet, bir dizi görüşme gerçekleştirmek üzere Fas’a ulaştı. Heyet, ilk önce Fas Başbakanı Sadeddin el-Osmani ve Adalet ve Kalkınma Partisi (PJD) yetkilileriyle bir araya gelerek görüşmelerine başladı.

Mısır'da Muhammed Biltaci'ye idam Muhammed Bedii'ye Ömür Boyu Hapis!

Mısır'da cunta yönetimi'nin Müslüman Kardeşler mensuplarına yönelik zulümleri devam ediyor. Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) siyasi kanadının eski Genel Sekreteri Muhammed Biltaci'ye idam cezası verildi. Hareketin eski lideri Muhammed Bedii de ömür boyu hapse mahkum edildi.

Siyonist’e Fas’ı Dar Ettiler

Fas’ta yönetimin başlattığı “normalleşme”nin ardından İsrail rejiminin Fas’ta görevlendirdiği David Govrin’e karşı onurlu bir duruş sergileniyor.

Fas, İspanya'daki Kimsesiz Faslı Göçmen Çocukları Ülkeye Geri Alacak

Fas Kralı 6. Muhammed, hükümetine yasa dışı şekilde İspanya'da bulunan ve başında ebeveynleri olmayan tüm Faslı çocukları geri alması talimatını verdi.

Türk Heyetin Mısır Ziyareti İhvan İçinde Tartışmalara Neden Oldu

Türk yetkililerin, Türkiye ve Mısır arasındaki ‘anlayış’ çabalarında ilerleme sağlamak amacıyla Mısırlı mevkidaşlarıyla görüşmek üzere Kahire’yi ziyaret etmesi beklenirken, Müslüman Kardeşler içinde tartışmalar yaşanmaya devam ediyor.

80 Yaşında Oruçluyken İdam Edildi! Mısır İdamlara Devam Ediyor!

80 yaşındaki hafız, Şeyh Abdülrahman Cebril ve beraberindeki 17 kişi Mısır'ın cunta yönetimi tarafından idam edildi. Üstelik Ramazan ayında, oruçluyken!... Mısır basınına göre, İhvan lideri Mahmut İzzet de terör listesine alındı.

Yunanistan ve Libya, Deniz Yetki Alanlarının Belirlenmesi Müzakerelerine Başlayacak

Libya Geçici Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed Yunus Menfi, Atina'da Yunanistan Cumhurbaşkanı Ekaterina Sakellaropulu ve Başbakan Kiryakos Miçotakis ile görüştü. İki ülke, deniz yetki alanlarının belirlenmesi için müzakerelere başlanmasında mutabık kaldı.

Türkiye ile Mısır Arasında Yakınlaşma: Dışişleri Bakanları Telefonda Görüştü

Türkiye ile Mısır arasında uzun zaman sonra resmi temas kuruldu. Mısır'da yapılan darbenin ardından Türkiye ile kopan diplomatik ilişkiler yeniden başlarken iki ülke dışişleri bakanları telefonda görüştü.

Mısır, Sudan ve Etiyopya Nil Konusunda Anlaşamadı

Mısır, Etiyopya ve Sudan arasındaki Rönesans (Büyük Etiyopya) Barajı (GERD) ile ilgili son görüşmeler hiçbir ilerleme kaydedilmeden sona erdi. Taraflar arasındaki diplomasi yerini tehdit içeren açıklamalara bıraktı.

Mısır İle Etiyopya Savaşa Sürükleniyor: Sisi Tehdit Etti!

Abdulfettah es-Sisi, kimsenin Mısır’dan bir damla su bile alamayacağını söyleyerek, Mısır’ın şu anda Etiyopya’nın Mavi Nil üzerinde inşa ettiği Nahda (Rönesans) Barajı ile ilgili bir ‘müzakere savaşında’ olduğunu vurguladı.

Süveyş Kanalı'nda Karaya Vuran Ever Given İsimli Gemi Kurtarıldı

Süveyş Kanalı’nda karaya oturan Ever Given adlı yük gemisi çakıldığı yerden kurtarıldı. Bir haftadır trafiğe kapalı olan Avrupa ile Asya arasındaki en kısa deniz yolu konumundaki kanal yeniden açıldı.

Dünya Ticaretinin Gözü Süveyş Kanalında: Kurtarma Operasyonu Sürüyor

Süveyş Kanalı'nda çapraz bir şekilde karaya oturarak geçişlerin durmasına neden olan 400 metre uzunluğundaki dev kuru yük gemisini kurtarma operasyonu devam ediyor. Bu operasyonun günler ve hatta haftalar sürebileceği belirtiliyor.

Savaş Suçlusu Olarak Aranan Libyalı Komutan Verfali Öldürüldü

Libya Ulusal Ordusu’na bağlı Yıldırım Kuvvetleri’nin komutanı Mahmud el-Verfali, Bingazi şehrinde uğradığı suikast sonucu öldü.

Mısır: Süveyş Kanalı'nda Sıkışan Gemi, Dünya Çapında Nakliyeyi Tehlikeye Attı

Mısır'da Tayvan bandıralı bir yük gemisinin karaya oturması nedeniyle ulaşıma kapanan Süveyş Kanalı'nı açma çalışmalarının çarşamba sabahından beri sonuç vermemesi dünya çapında nakliyeyi tehlikeye attı.

İhvan’ın Onurunu Koruyun

Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkilerin normalleşmesine yönelik gelişmelerin ardından hükümet, Mısırlı muhaliflerden dikkat çeken bir talepte bulundu.

Libya’da Yeni Hükümet Görevi Olaysız Devraldı

Libya’nın birlik hükümeti Salı günü ülkenin doğusunu ve batısını kontrol eden iki rakip yönetimden görevi devraldı. Ülkede yaklaşık 10 yıldır devam eden şiddetin ve çatışmaların ardından iktidar devri sorunsuz oldu.

Libya’da Dibeybe Hükümeti Güvenoyu Aldı

Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde başlatılan Libya Siyasi Diyalog Forumu tarafından Libya Başbakanı olarak seçilen Abdulhamid Dibeybe’nin 26 bakandan oluşan hükümeti, Temsilciler Meclisi’nden güvenoyu aldı.