Libya'da Türkiye Destekli UMH Birlikleri Hafter Güçleri Karşısında İlerleme Sağlıyor

Libya'da Trablus'un yönetimini elinde bulunduran Türkiye destekli Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı birlikler, başkentin güneyinde ilerleme kaydetti.

Libya Hükumeti: Rusya Hafter'e 8 Savaş Uçağı Gönderdi

Libya'da savaşan taraflardan Halife Hafter'e bağlı güçler, 'ülke tarihinde görülmemiş hava operasyonu' düzenleyeceklerini savunurken, Rusya'nın da hava saldırısına destek için uçak gönderdiği açıklandı.

“NATO, Trablus Hükümetine Destek Vermeye Hazır."

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO'nun Libya'da Trablus hükümetine destek vermeye hazır olduğunu söyledi

Fas’ta Ramazan Heyecanı Şaban Ayından Başlar

Faslı Müslümanlar sabır ve dua ile eski heyecanlı Ramazanlara dönebileceklerinin umudunu taşıyor. Faslı eğitimci-akademisyen Dr. Rajae Ankoud Yıldız dini, tarihi ve kültürel bağlarla kardeş olduğumuz Fas Müslümanlarının Ramazan ayını anlattı.

Libya’da Hafter Güçleri Kayıplar Vermeye Devam Ediyor, İşte Son Durum

Libya’da savaş Ramazan ayında da devam ediyor. Ülkenin batı bölgelerinde büyük kayıplar veren darbeci Hafter güçleri tek taraflı ateşkes ilan etse de saldırılarını sürdürdü. Trablus Hükümeti’ne bağlı Libya Ordusu ise hava operasyonları ile mühimmat depoları ve askeri noktaları vurmaya devam etti.

Mısır Ordusu’nun Sina'daki Operasyonlarında 20 Askeri Öldü

Mısır Silahlı Kuvvetleri, Sina'da düzenlenen operasyonlarda 126 milisin etkisiz hale getirildiğini duyurdu. Operasyon sırasında 20 Mısır askerinin öldüğü aktarıldı.

Libya'da Çatışmalar Sürüyor, BM Ateşkes Çağrısı Yaptı

Birleşmiş Milletler (BM), Libya'da savaşan Mareşal Halife Hafter ve başkent Trablus'taki Ulusal Mutabakat Hükümeti'ni (UMH) kalıcı ateşkese varılması için görüşmelere yeniden başlamaya çağırdı.

Libya'da Darbeci Hafter Kendisini Tek Taraflı 'Devlet Başkanı' İlan Etti

Libya'nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri Darbeci General Hafter, Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde imzalanan "Suheyrat Anlaşması'nın hükmünü yitirdiğini ve ülkenin başına geçtiğini" iddia etti.

Libya'da UMH Güçlerinin Hafter'e Karşı İlerleyişi Sürüyor

Libya'da Türkiye’nin desteklediği ve BM tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı birlikler Terhune'yi geri almak için başlattığı operasyonda, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı 102 milisi esir aldı. UMH’nin ilerleyişinin devam ettiği aktarıldı.

Libya'da Petrol Savaşının Maliyeti 4 Milyar Doları Geçti

Libya Ulusal Petrol Kurumu, Hafter yanlısı grupların petrol üretim tesislerini ve ihracat limanlarını kapatmasının ardından günlük bir milyon varilin üstünde üretim kaybı yaşandığını, günlük üretimin 90 bin varile kadar gerilediğini ve ülke ekonomisinin uğradığı toplam zararın 4 milyar dolara ulaştığını açıkladı.

Koronavirüs Salgını Nedeniyle Cezayir'de Un Kıtlığı Yaşanıyor

Koronavirüs salgınının yayıldığı Cezayir'da halk büyük bir gıda kriziyle karşı karşıya. Salgın nedeniyle gıda krizi patlak veren Cezayir'de un kıtlığı yaşanıyor.

Fas Halkı, İsrail’den Otobüs Alımına Tepki Gösterdi

Fas’taki insan hakları kurulları ve halk komiteleri Kazablanka şehrinin İsrail işgal rejiminden kullanılmış otobüsler almasına tepki gösterdi.

Libya'da Hafter Güçlerinin Saldırıları Sürüyor

Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Hafter'e bağlı savaşçılar başkent Trablus'un güneyindeki sivil mahallelere topçu atışıyla saldırdı.

Mısır'da Aşırı Yağışlar ve Kum Fırtınası: 20 Kişi Hayatını Kaybetti

Mısır'da etkili olan sağanak yağışlar sel baskınlarına neden oldu. Ülke genelinde etkili olan yağışlar, 20 kişinin yaşamını yitirmesine, çok sayıda kişinin de yaralanmasına neden oldu.

Mısır'a İdama Gönderilen Adamın Karısı ve Çocuğu Türkiye'ye Getirildi

Türkiye, idamla yargılandığı Mısır’a hata sonucu iade edilen Muhammed Abdulhafız Hüseyin’in ailesine sahip çıktı. Hüseyin’in Somali’de kimsesiz kalan çocuğu ve eşi Türkiye’ye getirildi. Bir eve yerleştirilen aileye gerekli yardımlar yapıldı. İçişleri Bakanlığı, Hüseyin’i Mısır’a gönderen polisler hakkında işlem başlatırken, iade işlemlerindeki yetki de Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne verildi.

Trablus Hükümeti Ateşkes Görüşmelerini Askıya Aldı

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi'nden, "Cenevre'deki askeri görüşmelerini uluslararası toplum ateşkes ihlallerine sert karşılık verene kadar askıya alıyoruz. Biz de bu ihlallere sert karşılık vereceğiz." açıklaması yapıldı.

Hafter Milisleri, Trablus Limanını Vurdu

Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Darbeci General Halife Hafter'e bağlı milisler Trablus Limanı'na roketli saldırı düzenledi.

Libya'da Ateşkes ve Silah Ambargosu Takibe Alınıyor

Libya Uluslararası İzleme Komitesi toplantısında ateşkes ve silah ambargosu taahhütlerinin izlenmesinde mutabık kalındı.

“Mısır’dan Gazze Sınırına İki Kilometrelik Beton Duvar”

Duvarın silah geçişini engellemenin yanı sıra Filistinlilerin tarafındaki tünelleri kapatmak için de tasarlandığı belirtiliyor

Hafter “Libya Temizlenecek” İddiasıyla Operasyonlara Devam Ediyor

Darbeci General Halife Hafter, ülkenin tüm milis gruplarından arındırılmadığı sürece daimi barış ve ateşkesin olmayacağını söyledi.

BMGK'dan Libya Kararı: Ateşkese Uyun!

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Libya konusunda yeni bir karar tasarısı onayladı. Kararla birlikte Berlin'deki Libya Konferansı’nda varılan mutabakat bağlayıcı hale geldi.

El Beşir, Yargılanmak Üzere Hollanda’ya Gönderiliyor!

Sudan, eski Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir’i Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCM) teslim edeceğini açıkladı.

Sudan'daki Darbede İsrail Bağlantısı Saptandı

Sudan’da Ömer el-Beşir yönetimine yapılan darbenin arkasından İsrail çıktı. Netanyahu dün Uganda’da Sudan hükümetinden habersiz, cunta lideri Abdulfettah el-Burhan ile görüştü ve ona destek sözü verdi. Görüşmeyi BAE ayarladı. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo da bu görüşmeyi yaptığı için el-Burhan’ı tebrik etti.

BM: Libya'da Taraflar Ateşkes İçin Müzakereye Hazır

BM Libya Özel Temsilcisi Salame, Libya'da çatışan tarafların sürdürdüğü müzakerelerde kalıcı ateşkese hazır olduklarını duyurdu. Kalıcı ateşkes görüşmeleri Cenevre'de devam ediyor.

Libya Müzakerelerindeki Anlaşmazlığın Nedeni de Petrol Oldu

Libya'da General Halife Hafter'in baskısının ardından 18 Ocak'tan beri faaliyetlerini askıya alan petrol rafinerilerinden dolayı ülkenin zararının 256 milyon dolara ulaştığı açıklandı.

Libya'da Kalıcı Ateşkes Önündeki Zorluklar Neler?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Berlin dönüşü yaptığı açıklamalar, Libya'da umut edilen ateşkes ve siyasi çözümün kolay bir süreç olmayacağını gösterdi.