Tunus Parlemantosu'nda Zafer Yine Gannuşi'nin Oldu

Tunus'ta Meclis Başkanı Gannuşi'yi devirmek için 73 milletvekilinin imzasıyla güven oylamasına gidildi. Tunuslu milletvekilleri Gannuşi’ye verilen güven oyunu geçemedi ve Gannuşi görevinde kaldı.

Suudi Arabistan: Libya’da Mısır’ı Destekliyoruz

Suudi Arabistan, Libya'da Mısır'a destek turuna çıktı. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Kahire'de mevkidaşı ile görüştükten sonra Tunus'a geçerek Cumhurbaşkanı Kays ile bir araya geldi. Suudi Bakan daha sonra Cezayir'i de ziyaret etti.

Etiyopya'dan Mısır'a Hedasi Barajı Resti:

Mısır ve Etiyopya’yı savaşın eşiğine getiren Hedasi Barajı krizi devam ediyor. Taraflardan Sudan, Mısır ve Etiyopya henüz net bir anlaşmaya varmış değil.

Ürdün, Mısır ve Türkiye Arasında Arabuluculuk Yapmaya Başladı

Ürdün Yönetimi, Libya’da farklı tarafları destekleyen Türkiye ile Mısır arasında olası bir çatışmadan kaçınmayı amaçlayan arabuluculuk çalışmalarına başladı.

Sisi'nin Libya'ya Asker Gönderme Tezkeresi Mısır Parlamentosundan Geçti

Mısır Parlamentosu, Libya'ya asker göndermesi için darbeci Cumhurbaşkanı Sisi'ye yetki verdi. Yetki, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bağlı güçlerin Sirte’ye operasyon başlatması durumunda geçerli olacak.

Libya'da Ulusal Mutabakat Hükümeti ile Hafter Güçleri Sirte'ye Yığınak Yapıyor

Libya'da başta BM olmak üzere uluslararası toplum tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin Sirte şehrinin batısına asker ve mühimmat sevkıyatı yaptığı belirtildi. Diğer taraftan Hafter milislerinin de bölgeye yığınağa devam ettiği aktarıldı.

Üç Liderden Ortak Libya Açıklaması

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İtalya Başbakanı Guiseppe Conte, Brüksel'de Libya konusunu görüşerek, ülkede çatışmaların durması ve yabancı ülkelerin de BM silah ambargosu kararına uymaları çağrısı yaptı.

Sisi: Sirte Operasyonuna Eli Kolu Bağlı Duramayız

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Libya'nın kuzeyindeki Sirte kentine operasyon için yapılan askeri hazırlıklar karşısında "eli kolu bağlı" durmayacaklarını söyledi.

Lübnan'da Ekonomik Kriz Ülkeyi Karanlığa Gömdü

Lübnan'da elektrik kesintileri genelde şaşırılacak bir durum değil. Ama son dönemde evlerinde mum depolayan, geleneksel gaz lambalarını kullanan ve çalışmayan buzdolaplarında çürüyen gıdaları çöpe atmak zorunda kalanların sayısı artıyor. Ülkede derinleşen ekonomik krizin yansıması elektrik kesintilerinin artmasında görülüyor.

Tunus'ta Siyasi Krize Doğru: Başbakan İstifasını Sundu

Tunus Başbakanı İlyas el-Fahfah'ın, Cumhurbaşkanı Kays Said'e istifasını sunduğu aktarıldı. Fahfah'a yönelik yolsuzluk suçlamalarının ardından koalisyonun büyük ortağı Nahda Hareketi'nin hükumetten güvenoyunu çekme kararı aldığı belirtilmişti.

Tobruk Meclisi, Mısır Ordusuna Libya'ya Giriş İzni Verdi

Libya'nın doğusunda bulunan General Halife Hafter yanlısı Tobruk Temsilciler Meclisi, Mısır'ın ülkeye askeri müdahalede bulunmalarına izin vereceklerini açıkladı.

Libyalı Temsilci'den BM'ye Ültimatom: ''Çifte standartınızdan bıktık''

Libya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Tahir es-Sunni, ''Siyasi çözüm diyorsunuz. Bir yıl önce sivillerin üzerine bombalar düşerken neredeydiniz?'' sorusunu yöneltti. ''Savaş suçları gözlerinizin önünde yaşandı.'' dedi.

Sisi Yönetiminden Yasal Değişiklik: Artık Askerler Seçimlere Katılabilecek

Mısır parlamentosunun onayladığı yeni yasa ile birlikte artık ordu mensupları devlet başkanı seçimi ile meclis ve yerel seçimlere katılabilecek.

Cezayir: Fransa'dan Sömürgeci Geçmişi İçin Özür Bekliyoruz

Cezayir, Fransa'dan bu ülkedeki (10 milyon insanın katledildiği) sömürgeci işgal geçmişi nedeniyle özür dilemesini beklediğini bildirdi.

Libya'da Vatiyye Askeri Üssünü Kim Vurdu?

Libya'daki Vatiyye Askeri Hava Üssü'ne savaş uçakları tarafından yapılan saldırıya ilişkin, Libya savunma bakan yardımcısı Salih Nemruş, saldırının Hafter'e destek veren ülkelerce yapıldığı ve uygun zamanda karşılık verileceğini söyledi.

Fransız İşgaline Karşı Savaşan 24 Direnişçinin Kalıntıları Toprağa Verildi

Cezayir, Fransa'nın 170 yıl sonra teslim ettiği, sömürgeye karşı direnirken katledilen 24 direniş liderinin kalıntılarını ve kafataslarını toprağa verdi.

Hulusi Akar: Libya Libyalılarındır

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Libya’nın başkenti Trablus’ta Başbakan Fayez El Sarrac ve diğer üst düzey yetkililerle görüştü.

Libya: Sisi'nin Açıklamaları Apaçık Dış Müdahale ve Savaş İlanıdır

Libya'da Trablus merkezli Ulusal Muatabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı ordu, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el Sisi'nin "Sirte ve Cufra kırmızı çizgimizdir" yönündeki açıklamalarının, Libya'nın iç işlerine yapılmış açık bir müdahale ve savaş ilanı olduğunu duyurdu.

Mısır, BMGK'den Hedasi Barajı Sorununa Müdahale Edilmesini İstedi

Mısır, Hedasi Barajı müzakerelerinin tıkanmasının ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinden (BMGK) "adil bir çözüm bulunması" için müdahale edilmesini istedi.

Darbeci Sisi, Mısır Ordusuna Libya İçin Hazır Ol Talimatı Verdi

Mısır'ın darbeci Cumhurbaşkanı Sisi, Türkiye'nin desteklediği, BM tarafından Libya'da tek meşru yönetim olarak tanınan Ulusal Mutabakat Hükümetini tehdit etti. Sisi, 'Sirte ve Cufra bizim kırmızı çizgimizdir. Eğer saldırı olursa Mısır Libya'ya müdahale edecektir' sözleriyle tehdit savurdu.

Saraydan Zindana, Zindandan Şehadete

Şehadetinin 1. sene-i devriyesinde Muhammed Mursi.

Türkiye, Libya Aracılığında Mısır İle Yakınlaşır mı?

Libya'da Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin (UMH) İçişleri Bakanı Fethi Başağa, Mısır'ın ülkesindeki bölünmüşlüklerin sona erdirilmesine yardımcı olabileceğini söyledi.

Amerika’nin Libya Stratejisi Değişiyor mu?

İki eski yetkili, Washington’ın yakın zamanda büyük gaz ve enerji keşiflerini geliştirmek ve Türkiye’nin bölgede ağırlık oluşturarak Doğu Akdeniz Gaz Forumu ile birlikte çalışmasına yönelik olarak Doğu Akdeniz’e özel bir temsilci atamasını istedi.

Batı'dan Libya'ya Ateşkes ve Müzakerelere Dönme Çağrısı

Avrupa Birliği (AB) ile Fransa, İtalya ve Almanya, Libya'daki çatışan taraflara tüm askeri operasyonları durdurma ve 5+5 formatındaki müzakerelere dönme çağrısında bulundu.

Afrika'nın En Büyük Petrol Rezervlerine Sahip Libya'da Yer Yağının Son Durumu

Libya, Afrika kıtasında en büyük petrol rezervlerine sahip ülke. İç savaş ve petrolün küresel pazarcılarının kirli ihtirasları Libya'da, hidrokarbon üretimi ve ihracatını, son yıllarda ciddi oranda etkiledi.

Libya'da Hükümet Güçleri Terhune ve Beni Velid'te Kontrolü Sağladı

Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne bağlı Libya ordusu, ülkenin doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in Trablus yakınlarındaki son güçlü kalesi Terhune vilayetini kontrol altına aldığını duyurdu. Halife Hafter'e bağlı milislerin Beni Velid'i ise ter kettiği aktarıldı.