Hafter Milisleri, Trablus Limanını Vurdu

Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Darbeci General Halife Hafter'e bağlı milisler Trablus Limanı'na roketli saldırı düzenledi.

Libya'da Ateşkes ve Silah Ambargosu Takibe Alınıyor

Libya Uluslararası İzleme Komitesi toplantısında ateşkes ve silah ambargosu taahhütlerinin izlenmesinde mutabık kalındı.

“Mısır’dan Gazze Sınırına İki Kilometrelik Beton Duvar”

Duvarın silah geçişini engellemenin yanı sıra Filistinlilerin tarafındaki tünelleri kapatmak için de tasarlandığı belirtiliyor

Hafter “Libya Temizlenecek” İddiasıyla Operasyonlara Devam Ediyor

Darbeci General Halife Hafter, ülkenin tüm milis gruplarından arındırılmadığı sürece daimi barış ve ateşkesin olmayacağını söyledi.

BMGK'dan Libya Kararı: Ateşkese Uyun!

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Libya konusunda yeni bir karar tasarısı onayladı. Kararla birlikte Berlin'deki Libya Konferansı’nda varılan mutabakat bağlayıcı hale geldi.

El Beşir, Yargılanmak Üzere Hollanda’ya Gönderiliyor!

Sudan, eski Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir’i Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCM) teslim edeceğini açıkladı.

Sudan'daki Darbede İsrail Bağlantısı Saptandı

Sudan’da Ömer el-Beşir yönetimine yapılan darbenin arkasından İsrail çıktı. Netanyahu dün Uganda’da Sudan hükümetinden habersiz, cunta lideri Abdulfettah el-Burhan ile görüştü ve ona destek sözü verdi. Görüşmeyi BAE ayarladı. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo da bu görüşmeyi yaptığı için el-Burhan’ı tebrik etti.

BM: Libya'da Taraflar Ateşkes İçin Müzakereye Hazır

BM Libya Özel Temsilcisi Salame, Libya'da çatışan tarafların sürdürdüğü müzakerelerde kalıcı ateşkese hazır olduklarını duyurdu. Kalıcı ateşkes görüşmeleri Cenevre'de devam ediyor.

Libya Müzakerelerindeki Anlaşmazlığın Nedeni de Petrol Oldu

Libya'da General Halife Hafter'in baskısının ardından 18 Ocak'tan beri faaliyetlerini askıya alan petrol rafinerilerinden dolayı ülkenin zararının 256 milyon dolara ulaştığı açıklandı.

Libya'da Kalıcı Ateşkes Önündeki Zorluklar Neler?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Berlin dönüşü yaptığı açıklamalar, Libya'da umut edilen ateşkes ve siyasi çözümün kolay bir süreç olmayacağını gösterdi.

Akar: Libya'ya İlgimiz Dün Başlamadı, Önceliğimiz Akan Kanın Durması

Milli Savunma Bakanı Akar, Libya ve İdlib'de siyasi bir çözümle akan kanın durmasını istediklerini belirterek, Libya'da ateşkesin bittiğine dair açıklamaların karşılığının olmadığını söyledi.

Libya Krizinin Çözümü İçin Taraflar, Rusya Ve Türkiye’nin Arabuluculuğunda Masada

Libya'da ateşkes sağlanması için Moskova'da yürütülen görüşmelerde imzalar Hafter'in kararına kaldı. Görüşmelere katılan Çavuşoğlu, Hafter tarafının Salı sabahına kadar süre istediğini açıkladı.

Hafter, Erdoğan ve Putin'in Ateşkes Çağrısını Reddetti

Libya'nın doğusunda kontrolü elinde tutan General Halife Hafter, Türkiye ve Rusya'nın yaptığı ateşkes çağrısını reddetti.

Türkiye Ve Rusya'nın Ateşkes Çağrısından Libya Memnun

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi, Türkiye ve Rusya’nın ateşkes çağrısını memnuniyetle karşıladığını açıkladı.

42 Yıllık Kaddafi Döneminden İç Savaşa: Libya

Yaklaşık 10 yıldır iç savaşın içinde olan Libya fiilen ikiye bölünmüş durumda, uluslararası toplum ise kendi çıkarlarının peşinde. Uluslararası enerji denkleminin aktörlerinden birine dönüşen Libya’da kim ne yapıyor?

Tezkere Sonrası Türk Askeri Birlikleri Libya’ya Ulaştı

Türkiye’nin gönderdiği ilk askeri birliklerin Libya’nın başkenti Trablus’a ulaştığı duyuruldu.

Hafter Güçleri Trablus'ta Askeri Okulu Vurdu: En Az 30 Ölü Var

Libya'nın başkenti Trablus'taki bir askeri okul öğrenci yurduna düzenlenen hava saldırısında 30 kişi hayatını kaybetti, en az 33 kişi de yaralandı.

Sudan’da Birleşik Arap Emirlikleri’ne Karşı Öfke Protestosu Düzenlendi

Sudan'da, ülkenin limanlarını denetim altına almak isteyen Birleşik Arap Emirlikleri rejimine karşı öfke giderek artıyor. Hartum'da büyük bir gösteri düzenleyen Sudanlılar Birleşik Arap Emirliklerini protesto etti.

İhvan Darbe Sonrası İlk Kez Mutabakat Sagladı

İhvan'ın Mısırlı muhalif iş adamı Muhammed Ali'nin yayımladığı mutabakat belgesine destek verdiğini açıklaması, "Mısır muhalefeti ile mutabakat, iş birliği ve uzlaşma" olarak yorumlandı.

Libya (UMH): Hafter Birlikleri, Bizi Türkiye'ye Mecbur Bıraktı

Serrac hükümetine yakın Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri, diğer ülkelerden yardım talep ettiklerini, ancak yanıt gelmeyince Türkiye'ye yöneldiklerini söyledi.

Libya: Trablus'ta Savaş Şiddetlenirse Ankara'dan Askeri Destek Talep Ederiz

Libya'nın uluslararası tanınırlığa sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Şu anda bir davet olduğuna göre icabet ederiz." sözlerinin ardından Ankara'dan askeri destek talep edebileceklerini duyurdu.

Libya'dan Mısır'a: Egemenliğimize Yönelik Tehditleri Kabul Etmeyeceğiz

Libya'da uluslararası kamuoyu tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH), Mısır'a iki ülkenin tarihi ilişkilerini güçlendirecek "olumlu bir rol" oynama çağrısında bulundu. Trablus hükümeti, Libya'nın egemenliğine yönelik tehditleri kabul etmeyeceklerini bildirdi.

Libya’da Hafter Güçlerine Karşı Seferberlik İlan Edildi

Libya'da Hafter güçlerinin başkent Trablus'u ele geçirmek için saldırıya geçmesinin ardından Misrata Halk Meclisi şehri savunmak için seferberlik ilan etti.

Yolsuzluktan Yargılanan El Beşir'in Cezası Belli Oldu

Sudan'da mahkeme, yolsuzluk ve kara para aklama suçlarından yargılanan eski Devlet Başkanı Ömer el Beşir'in iki yıl boyunca bir rehabilitasyon merkezinde tutulmasına karar verdi.

'Libya'yı Üssünüz Yapmayı Hayal Etmeyin'

Uluslararası tanınırlığa sahip Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac, Trablus'u hedef alan Halife Hafter güçleri ve destekçilerine, "Libya'yı üssünüz yapmayı hayal etmeyin." dedi.

Cezayir'de Seçim Bitti: Eski Başbakan Abdulmecid Tebbun Yeni Cumhurbaşkanı Seçildi

Cezayir'de 5 adayın yarıştığı cumhurbaşkanlığı seçimi tamamlandı. Seçimlerde eski Başbakan Abdulmecid Tebbun yeni cumhurbaşkanı seçildi.