Savaş Bölgelerinde Yoksulluk ve Açlık Giderek Artıyor

Savaşın hüküm sürdüğü coğrafyamızın büyük bir bölümünde yoksulluk ve açlık artarak devam ediyor. Dünya nüfusunun %10'una denk gelen yaklaşık 811 milyon insan her gece yatağa açlık sınırında giriyor. Bazı bölgelerde her üç saniyede bir çocuk açlık nedeniyle hayatını kaybediyor.

Bosna Hersek'te Sırplar Gerginliği Artırıyor Balkanlarda Yeni Bir Kriz Kapıda

Bosna Hersek dahilindeki iki entiteden biri olan Sırplar, anayasaya aykırı olarak silahlı yürüyüşler düzenliyor, Sırp bayrakları çekerek Müslüman Boşnakları hedef alıyorlar. Bölgeyi takip eden uzmanlar, Bosna Hersek'teki krizin tüm Balkanlar'ı da etkileyecek büyük bir gerginliğe evrileceği konusunda uyardı.

Dünden Bugüne Doğu Türkistan Meselesi

Doğu Türkistan toprakları, stratejik konumu ve doğal zenginlikleri ile tarih boyunca birçok gelişmelere sahne oldu. Son yüzyılda Çin işgali ile başlayan ve İslam Cumhuriyeti ile mutlu sona ulaşan bir süreç yaşanırken, 20. Yüzyılın ortalarından itibaren Komünist Çin’in baskı ve zulümleri ile yeni bir süreç başladı. Tarihi Doğu Türkistan toprakları bugün Çin rejiminin işgali altında bulunuyor.

Afganistan’ın Eski Bagram Mahkumları İstismar ve İşkence Hikayelerini Anlattı

Afganistan’ın işgal edildiği yıllarda Amerika tarafından işkence merkezi olarak kurulan Bagram hapishanesinin eski mahkumları, istismar ve şiddet içerikli sorgulamalarla nam salmış olan ve Afganistan’ın Guantanamo’su olarak adlandırılan bölgeye geri dönerek yaşadıklarını anlattı. Anlatılanlarla beraber Amerika’nın işgal ve vahşeti bir kez daha gözler önüne serildi.

11 Eylül ve 20 Yıllık İşgal

11 Eylül saldırılarının üzerinden 20 yıl geçti. 2001’deki saldırıların ardından Amerika'nın Ortadoğu'ya müdahalesi ile başlayan işgal süreci günümüze kadar uzandı. ABD, önce Afganistan'ı, daha sonra da Irak'ı "terörle mücadele" bahanesiyle işgal etti. On binlerce Müslüman katledilirken, milyonlarcası göç etmek zorunda kaldı. O günden bugüne ise kaybeden hep Müslümanlar oldu.

"Kore Çizgi Filmleri Bir Etki Ajanıdır"

"Soğuk savaş döneminin ardından tüm dünyada klasik soğuk savaş diplomasisi yerini çeşitlendirilmiş yeni diplomasi modellerine bırakmıştır. Soğuk ve sert aygıtlar yerine soft ve ince diplomasi unsurları etkin hale gelmiştir. " Kore ve Güneydoğu Asya ilgisi gençler üzerinde nasıl ilerliyor?

Liyakat: Sanatıyla 200'den Fazla Camiyi Süsleyen Hindu Hattat

Hindistan ve çevresinde bulunan cami ve ibadethanelerin hattatlığını yapan Hindistanlı Anıl Kumar Chowhan, 30 yıla yayılan kariyerinde 200'den fazla caminin duvarlarına Kur'an-ı Kerim ayetleri yazarak hattatlık mesleğini icra ediyor.

İslam Dünyasında Ramazan Bayramı Sevinci

İslam dünyasının büyük bölümü Ramazan Bayramına salgın tedbirlerinin gölgesinde girdi. Filistin’e yönelik saldırılardan dolayı buruk sevinç yaşandı. Bayram namazı için camilere akın eden Müslümanlar, Kudüs ve Gazze’ye dualarıyla destek oldu.

İslam Dünyasında Ramazan Ayının Heyecanı Yaşanıyor

İslam dünyası mübarek Ramazan ayına girmenin heyecanını yaşarken birçok ülkede ilk teravih namazları kılındı. Top atışları ile Ramazanın gelişi müjdelendi. Bu yıla da yine salgın kısıtlamaları damgasını vurdu.

“Hoş Geldin Ya Şehr-i Ramazan”

Mübarek Ramazan ayının heyecanı tüm İslam dünyasını sardı. Covid-19 önlemleri ve kısıtlamalarının ön plana çıktığı Müslüman ülkelerde, Ramazan ayının hazırlıkları da tamamlandı.

Dünyanın En Büyük Mülteci Kampının Kapatılması İçin BM'ye Ultimatom!

7 ayrı kamptan oluşan Kenya’daki dünyanın en büyük mülteci kampı Dadaab’da, 600 bine yakın mülteci kalıyor. Kenya Yönetimi, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne, bu kampları kapatmak için iki hafta süre verdi.

Fatih Camii'nin Son Dersiâm'ı: Muhammed Emin Saraç Hocaefendi

Fatih Camii'nde 1943 yılında başladığı ilim yolculuğuna seksen yaşını aşmasına rağmen devam eden Muhammed Emin Saraç Hocaefendi 19 Şubat 2021 / 7 Recep 1442 Cuma günü Rahmet-i Rahman’a kavuştu.

Anadolu’dan Buhara’ya Kardeşlik Köprüsü

“Kubbe’tül İslam” olarak bilinen ve asırlar boyu tarihi, kültürel dokusuyla İslam medeniyetinin kadim şehirleri arasında yer alan Buhara… Kardeşlik çağrısı için Anadolu’dan ilim hazinelerinin dergahlarının bulunduğu Buhara’ya yolculuk yaptık.

Afrika'da Kur'an Okuma Sanatı: Nourin Mohamed Siddig

Nourin Mohamed Siddig... Kur'an-ı Kerim okurken kendine has olan eşsiz sesi, onu Müslüman dünyasının en popüler okuyucularından biri haline getirdi. Ama bu zamansız ayrılıkla kısa sürdü!..

Keşmir’de Doğaya İnsan Eli: Dondurucu Soğukta Yaban Hayatı Unutulmadı

Himalaya bölgesi Aralık ayından bu yana iki kez bu kadar yoğun kar yağışına sahne oldu. Yaban hayatının bekçileri dondurucu soğuklardan dolayı kuşları beslemek amacıyla donmuş sulak arazilerde kürek çekiyor.

Corona Virüsü Aşılarında Helal Tartışması

Çin’e giden Endonezyalı diplomatlar ve Müslüman din adamları, Endonezya’ya Çin üretimi Corona virüsü aşısı almak için görüşmelerde bulunurken aşıların helal üretime uygun olup olmadıkları konusundaki kaygılarını dile getirdi. Bunun sebebi, aşılarda domuzlardan elde edilen jelatin kullanılması.

İran'ın Silah İhracat ve İthalatı Önündeki Engeller

İran’ı, 2007 yılından bu yana uygulanan yaptırımların kaldırılmasının ardından silah ithalat ve ihracatında nasıl bir süreç bekliyor? Batı ile Tahran Yönetimi arasındaki son gelişmeler ile İran’ın silahlanma alanında izleyeceği olası politikayı Ramazan Bursa yazdı.

Dağlık Karabağ’da Ateşkes Anlaşması ve Değişen Dengeler

Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya arasında 9 Kasım'da imzalanan ateşkes anlaşmasıyla bölgedeki dengeler değişti. Rusya, Sovyetler Birliği'nin yıkılışından beri ilk kez Dağlık Karabağ'a askeri olarak döndü. Azerbaycan Ermenistan'ın işgali altındaki bölgenin büyük kısmını yeniden ele geçirdi.

Çin, Doğu Türkistan’daki Camileri ve Kutsal Mabetleri Yıkıyor

Kominist Çin Yönetimi, Doğu Türkistan’da Müslümanlara yaptığı zulümlere her geçen gün bir yenisini ekliyor. Uygur Müslümanlarına ait Cami ve kutsal mabetler haritadan siliniyor ve Müslümanların ziyaretine izin verilmiyor.

Savaşın Mirasçıları: Silah Şirketleri

11 Eylül’ün üzerinden 19 yıl geçti. 2001’deki saldırıların ardından Amerika'nın Ortadoğu'ya müdahalesi ile başlayan işgal süreci günümüze kadar uzandı. Bugüne kadar kazanan ise hep silah şirketleri oldu!

İstanbul Sözleşmesi'ni İmzalayan ve Onaylayan Ülkeler Hangileri?

11 Mayıs 2011 tarihinde TBMM’deki bütün partilerin oybirliğiyle kabul edilerek Türkiye gündemine giren İstanbul Sözleşmesi, 2019 yılı itibarıyla 34 ülkede farklı zamanlarda onaylandı ve yürürlüğe girdi. Türkiye, toplamda 46 imzacısı bulunan sözleşmeyi ilk imzalayan ve onaylayan ülke konumunda.

Ankara İstihbaratçılar İçin Önemli Bir İstasyon Oldu

İngiltere'nin eski Türkiye Büyükelçisi Richard Moore, MI6 adıyla da bilinen Gizli İstihbarat Servisi SIS'in başkanlığına getirildi. Moore gibi, Fransız İstihbarat Birimi DGSE'nin başındaki Bernard Emie ve CIA'in başındaki Gina Haspel'in de yolu Türkiye'den geçti.

''Bölgedeki Yaşanan Olayları İsrail’den Bağımsız Düşünmek Mümkün Değildir''

İran'da art arda yaşanan patlamalar sabotaj mı siber saldırı mı? İsrail'in patlamalarda parmağı var mı? Süleymani'nin katledilmesiyle Washington-Tahran arasında artan gerilim ve bölgedeki son gelişmeleri Gazeteci Ramazan Bursa ile konuştuk.

Covid-19 Salgını: Vestfalya’da Olduğu Gibi Yeni Bir Sistem Doğar Mı?

Düzen ve güç dengeleri zamanın akışı içerisinde değişir, fakat bu değişim bir anda gerçekleşmez. Nasıl ki Osmanlı veya Roma bir anda inşa edilmemişse, bugünde dünya düzeni bir anda değişmeyecektir. Gazeteci Ramazan Bursa Covid-19 salgınının küresel denkleme etkisini kaleme aldı.

Fotoğraflarla İslam Ülkeleri: Ramazan 2020 - II

Koronavirüs salgını, tüm dünyayı etkilediği gibi Müslüman ülkeleri de tesiri altına aldı. Mübarek Ramazan ayında birçok ülkede, camiler yerine evlerde ibadet ederek geçirmek zorunda kalınıyor. İşte bu süreçe damga vuran, İslam ülkelerinden fotoğraflar ile Ramazan 2020.

Fotoğraflarla İslam Ülkeleri: Ramazan 2020 - I

Koronavirüs salgını, tüm dünyayı etkilediği gibi Müslüman ülkeleri de tesiri altına aldı. Mübarek Ramazan ayında birçok ülkede, camiler yerine evlerde ibadet ederek geçirmek zorunda kalınıyor. İşte bu süreçe damga vuran, İslam ülkelerinden fotoğraflar ile Ramazan 2020.

İsrail, Batı Şeria'yı İlhak Etmek İçin Koronavirüsü mü Kullanıyor?

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve baş rakibi Benny Gantz bu hafta “acil” koalisyon hükümeti kurmak için bir anlaşma imzaladı. Ancak hükümetin salgın için değil “Yüzyılın Anlaşması” planını hayata geçirmek için kurulduğu ortaya çıktı.

Savaş veya Salgınlar Defalarca Camileri Kapattı, Ya Koronavirüs!..

Salgın nedeniyle atılan bu geniş kapsamlı adımlar, 1400 küsur yıllık İslam tarihine bakıldığında olağandışı bir durumu daha gözler önüne serdi. Tarihte, Ramazan ayında ibadetleri tüm coğrafyanın bu ölçekte askıya aldığını gösteren başka bir kanıt henüz ortaya atılmadı.

Koronavirüs Günlerinde Kabe’den Tüm Camilere İbadethanelerimiz

Koronavirüsün küresel bir salgına dönüşmesiyle Müslüman ülkelerde camileri kapattı, toplu ibadet durduruldu. Kâbe’den Mescid-i Aksa’ya, Fatih Camii’nden Nagara Mescidi’ne kadar yüzlerce kutsal mekânda cemaatsiz kaldı.

“Demokrasi Götüreceğiz” İddiasıyla Girilen Irak Bölünme Noktasına Geldi

Amerika’nın Irak işgalinin üzerinden tam 17 yıl geçti. 20 Mart 2003 tarihinde Irak'ı işgal eden Amerika milyonlarca masum sivil ve ülkesini korumaya çalışan askeri katletti. İşgalin ardından fitillenen mezhepçilik, kısa süre içerisinde iç savaşa dönüştü; 2003'ten 2018’e kadar hayatını kaybedenlerin sayısı milyonlara ulaştı.

Sırat-ı Müstakim Üzere Bir Hayat; Erbakan

Milli Görüş lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan verdiği mücadeleyle sırat-ı mustakim üzere bir hayat yaşamış ve ümmete örnek olmuştur.

Taştan Yastıklı, Kardan Kefenli Hocalı

Hocalı'da yaşanan Ermeni mezaliminin üzerinden tam 28 acı dolu yıl geçerken Dışişleri Bakanlığı yayınladığı katliamı kınama mesajında, ‘Kayıpların akıbeti ise bugüne kadar öğrenilememiştir.’ İfadelerini kullandı.

'Yüzyılın Anlaşması' Değerlendirmesi: Kısa Vadede İhtimali Yok!

Ortadoğu Araştırmacısı Dr. Selim Sezer, Filistin için felaket anlamına gelen 'Yüzyılın Anlaşması' planını Muslim Port'a değerlendirdi.

Şanlı Direnişin (İntifada) Yıldönümü: Neler Yaşanmıştı?

Filistin topraklarında başgösteren İsrail terörüne karşı başlatılan İntifada’nın 32. yılı. Taş ile başlayan onurlu direniş Filistin geneline yayıldı. Dünya ise Siyonist yönetimin işgaline karşı durmak yerine meşruiyet aradı.

İslami Cihad Komutanı Bahaa Ebu el-Ata Suikasti Ve Arka Planı

İşgalci İsrail’in Gazze’de düzenlediği suikast sonucu şehid edilen İslami Cihad komutanı Ebu el-Ata daha önceki iki saldırıdan kurtulmayı başardı. Direniş grupları ise "cezasız kalmayacak" sözü verdi.

Volimo te Alija* Seni Seviyoruz Aliya

Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç vefatının 16. yılında rahmetle yâd ediliyor.

Dünyada 1,3 Milyar Yoksul Yaşıyor

Dünya nüfusunun yüzde 23'üne denk gelen 1,3 milyar insan yoksulluk içinde yaşıyor. En yoksul ülke ise Liberya.

Libya Cihadının Şehidi: Ömer Muhtar

Libya'yı işgal eden İtalyanlara karşı büyük bir direniş başlatan Ömer Muhtar, esir düştükten sonra göstermelik bir mahkeme sonucunda idam edilmişti.

Acısı Dinmeyen Yara; Sabra ve Şatilla Katliamı

Filistinli Müslümanların yaşadığı Sabra ve Şatilla mülteci kampını basan İsrail ordusu destekli Siyonistler; çocuk, kadın ve yaşlı demeden binlerce Müslüman’ı vahşice katletmişti.

Penşir Aslanı Ahmet Şah Mesud'un Mücadelesi ve 11 Eylül

“Amir Seyp”in öldürülmesi ile 11 Eylül ve küresel güçlerin bölge ile ilgili çekişmelerinin kesinlikle bağlantısı vardır. Abdullah Azzam’ı kim öldürdü ise, Ziyaülhak'ı kimler ortadan kaldırıldı ise, Mesut suikastında da o bağlantılara bakmak yerinde olacak

18. yılında 11 Eylül: ABD Nasıl Müslüman Ülkelerin Güvenlik Gücü Haline Geldi?

ABD, 11 Eylül 2001 sonrası sırasıyla Bush, Obama ve Trump olmak üzere 3 başkan gördü. Bush döneminde bir söylem geliştirildi: ‘terör tehdidi’ ve bu söylem kısa sürede yerini önce ‘radikal islamcı terör’ ve hemen akabinde ‘islamcı terör’e bıraktı.

"Yeryüzü Cenneti Keşmir’de, Hindu Askeri Hapishanesinde Yaşıyoruz!"

Hindistan’ın Milliyetçi Başbakanı Norendo Modi’nin tek taraflı kararı ve Müslüman Keşmir halkının yıllardır süregelen haklarının gaspedilmesi… 3 Nükleer güç arasındaki Cammu Keşmir’i, Keşmirli Osman Mohammad anlattı.

Çin, Ülkedeki Camileri Yıkmaya Devam Ediyor!

Komünist Çin Yönetimi’nin Müslümanlara yönelik zulümleri devam ediyor. İslami özellik taşıyan bir çok alana kısıtlama getiren Çin Yönetimi Camileri yıkmaya başladı. Hui Müslümanlarına ait bir ibadethane daha buldozerle yıkıldı.

İmajı Etiyoplılar Eliyle Yukarı Seviyelere mi, Küresel-Bölgesel Güçler Eliyle İstirarsızlığa mı?

Hızlı büyüyen ekonomisi, Başbakan Ahmed’in dinamik imajı ve kendisine yönelik önce suikast sonra askeri darbe girişimi. Etiyopya’yı yukarı seviyelere taşımak isteyenlerle, imkanlarını bölgenin istikrarsızlığından yana kullananlar ülkesinde neler oluyor?

Dev Ekonomi Rekabeti: ABD-Çin Ticaret Savaşı

ABD ile Çin ticaret savaşının temeli, ABD Başkanı Donald Trump’ın 1 Mart’ta ilan ettiği kararla birlikte çelik ithalatında yüzde 25, alüminyum ithalatında yüzde 10 gümrük vergisi uygulamaya başlamasıyla atıldı.

Akdeniz'deki Oyun: Gerilim İki Başkentten Planlanıyor

Avrupa'da yakın zamanda kurulan Avrupa Gençlik Derneği bölge gençliğini 'Hakkı temsil eden anlayışa davet çalışması'nda buluşturacaklarını açıkladı. Derneğin merkezinin de bulunduğu Viyana'da eğitim kampı düzenlendi.

Amerika’nın Sakat Bıraktığı Çocuklar

ABD’nin Irak işgalinin üzerinden 16 yıl geçti. O dönemde kullanılan kimyasal-biyolojik ve taktik nükleer ile seyreltilmiş uranyum içeren silahların izleri hala tazeliğini koruyor. Iraklı çocuklar sakat, çeşitli hastalığa yakalanmış ya da düşük oluyor.