Covid-19 Salgını: Vestfalya’da Olduğu Gibi Yeni Bir Sistem Doğar Mı?

Düzen ve güç dengeleri zamanın akışı içerisinde değişir, fakat bu değişim bir anda gerçekleşmez. Nasıl ki Osmanlı veya Roma bir anda inşa edilmemişse, bugünde dünya düzeni bir anda değişmeyecektir. Gazeteci Ramazan Bursa Covid-19 salgınının küresel denkleme etkisini kaleme aldı.

Fotoğraflarla İslam Ülkeleri: Ramazan 2020 - II

Koronavirüs salgını, tüm dünyayı etkilediği gibi Müslüman ülkeleri de tesiri altına aldı. Mübarek Ramazan ayında birçok ülkede, camiler yerine evlerde ibadet ederek geçirmek zorunda kalınıyor. İşte bu süreçe damga vuran, İslam ülkelerinden fotoğraflar ile Ramazan 2020.

Fotoğraflarla İslam Ülkeleri: Ramazan 2020 - I

Koronavirüs salgını, tüm dünyayı etkilediği gibi Müslüman ülkeleri de tesiri altına aldı. Mübarek Ramazan ayında birçok ülkede, camiler yerine evlerde ibadet ederek geçirmek zorunda kalınıyor. İşte bu süreçe damga vuran, İslam ülkelerinden fotoğraflar ile Ramazan 2020.

İsrail, Batı Şeria'yı İlhak Etmek İçin Koronavirüsü mü Kullanıyor?

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve baş rakibi Benny Gantz bu hafta “acil” koalisyon hükümeti kurmak için bir anlaşma imzaladı. Ancak hükümetin salgın için değil “Yüzyılın Anlaşması” planını hayata geçirmek için kurulduğu ortaya çıktı.

Savaş veya Salgınlar Defalarca Camileri Kapattı, Ya Koronavirüs!..

Salgın nedeniyle atılan bu geniş kapsamlı adımlar, 1400 küsur yıllık İslam tarihine bakıldığında olağandışı bir durumu daha gözler önüne serdi. Tarihte, Ramazan ayında ibadetleri tüm coğrafyanın bu ölçekte askıya aldığını gösteren başka bir kanıt henüz ortaya atılmadı.

Koronavirüs Günlerinde Kabe’den Tüm Camilere İbadethanelerimiz

Koronavirüsün küresel bir salgına dönüşmesiyle Müslüman ülkelerde camileri kapattı, toplu ibadet durduruldu. Kâbe’den Mescid-i Aksa’ya, Fatih Camii’nden Nagara Mescidi’ne kadar yüzlerce kutsal mekânda cemaatsiz kaldı.

“Demokrasi Götüreceğiz” İddiasıyla Girilen Irak Bölünme Noktasına Geldi

Amerika’nın Irak işgalinin üzerinden tam 17 yıl geçti. 20 Mart 2003 tarihinde Irak'ı işgal eden Amerika milyonlarca masum sivil ve ülkesini korumaya çalışan askeri katletti. İşgalin ardından fitillenen mezhepçilik, kısa süre içerisinde iç savaşa dönüştü; 2003'ten 2018’e kadar hayatını kaybedenlerin sayısı milyonlara ulaştı.

Sırat-ı Müstakim Üzere Bir Hayat; Erbakan

Milli Görüş lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan verdiği mücadeleyle sırat-ı mustakim üzere bir hayat yaşamış ve ümmete örnek olmuştur.

Taştan Yastıklı, Kardan Kefenli Hocalı

Hocalı'da yaşanan Ermeni mezaliminin üzerinden tam 28 acı dolu yıl geçerken Dışişleri Bakanlığı yayınladığı katliamı kınama mesajında, ‘Kayıpların akıbeti ise bugüne kadar öğrenilememiştir.’ İfadelerini kullandı.

'Yüzyılın Anlaşması' Değerlendirmesi: Kısa Vadede İhtimali Yok!

Ortadoğu Araştırmacısı Dr. Selim Sezer, Filistin için felaket anlamına gelen 'Yüzyılın Anlaşması' planını Muslim Port'a değerlendirdi.

Şanlı Direnişin (İntifada) Yıldönümü: Neler Yaşanmıştı?

Filistin topraklarında başgösteren İsrail terörüne karşı başlatılan İntifada’nın 32. yılı. Taş ile başlayan onurlu direniş Filistin geneline yayıldı. Dünya ise Siyonist yönetimin işgaline karşı durmak yerine meşruiyet aradı.

İslami Cihad Komutanı Bahaa Ebu el-Ata Suikasti Ve Arka Planı

İşgalci İsrail’in Gazze’de düzenlediği suikast sonucu şehid edilen İslami Cihad komutanı Ebu el-Ata daha önceki iki saldırıdan kurtulmayı başardı. Direniş grupları ise "cezasız kalmayacak" sözü verdi.

Volimo te Alija* Seni Seviyoruz Aliya

Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç vefatının 16. yılında rahmetle yâd ediliyor.

Dünyada 1,3 Milyar Yoksul Yaşıyor

Dünya nüfusunun yüzde 23'üne denk gelen 1,3 milyar insan yoksulluk içinde yaşıyor. En yoksul ülke ise Liberya.

Libya Cihadının Şehidi: Ömer Muhtar

Libya'yı işgal eden İtalyanlara karşı büyük bir direniş başlatan Ömer Muhtar, esir düştükten sonra göstermelik bir mahkeme sonucunda idam edilmişti.

Acısı Dinmeyen Yara; Sabra ve Şatilla Katliamı

Filistinli Müslümanların yaşadığı Sabra ve Şatilla mülteci kampını basan İsrail ordusu destekli Siyonistler; çocuk, kadın ve yaşlı demeden binlerce Müslüman’ı vahşice katletmişti.

Penşir Aslanı Ahmet Şah Mesud'un Mücadelesi ve 11 Eylül

“Amir Seyp”in öldürülmesi ile 11 Eylül ve küresel güçlerin bölge ile ilgili çekişmelerinin kesinlikle bağlantısı vardır. Abdullah Azzam’ı kim öldürdü ise, Ziyaülhak'ı kimler ortadan kaldırıldı ise, Mesut suikastında da o bağlantılara bakmak yerinde olacak

18. yılında 11 Eylül: ABD Nasıl Müslüman Ülkelerin Güvenlik Gücü Haline Geldi?

ABD, 11 Eylül 2001 sonrası sırasıyla Bush, Obama ve Trump olmak üzere 3 başkan gördü. Bush döneminde bir söylem geliştirildi: ‘terör tehdidi’ ve bu söylem kısa sürede yerini önce ‘radikal islamcı terör’ ve hemen akabinde ‘islamcı terör’e bıraktı.

"Yeryüzü Cenneti Keşmir’de, Hindu Askeri Hapishanesinde Yaşıyoruz!"

Hindistan’ın Milliyetçi Başbakanı Norendo Modi’nin tek taraflı kararı ve Müslüman Keşmir halkının yıllardır süregelen haklarının gaspedilmesi… 3 Nükleer güç arasındaki Cammu Keşmir’i, Keşmirli Osman Mohammad anlattı.

Çin, Ülkedeki Camileri Yıkmaya Devam Ediyor!

Komünist Çin Yönetimi’nin Müslümanlara yönelik zulümleri devam ediyor. İslami özellik taşıyan bir çok alana kısıtlama getiren Çin Yönetimi Camileri yıkmaya başladı. Hui Müslümanlarına ait bir ibadethane daha buldozerle yıkıldı.

İmajı Etiyoplılar Eliyle Yukarı Seviyelere mi, Küresel-Bölgesel Güçler Eliyle İstirarsızlığa mı?

Hızlı büyüyen ekonomisi, Başbakan Ahmed’in dinamik imajı ve kendisine yönelik önce suikast sonra askeri darbe girişimi. Etiyopya’yı yukarı seviyelere taşımak isteyenlerle, imkanlarını bölgenin istikrarsızlığından yana kullananlar ülkesinde neler oluyor?

Dev Ekonomi Rekabeti: ABD-Çin Ticaret Savaşı

ABD ile Çin ticaret savaşının temeli, ABD Başkanı Donald Trump’ın 1 Mart’ta ilan ettiği kararla birlikte çelik ithalatında yüzde 25, alüminyum ithalatında yüzde 10 gümrük vergisi uygulamaya başlamasıyla atıldı.

Akdeniz'deki Oyun: Gerilim İki Başkentten Planlanıyor

Avrupa'da yakın zamanda kurulan Avrupa Gençlik Derneği bölge gençliğini 'Hakkı temsil eden anlayışa davet çalışması'nda buluşturacaklarını açıkladı. Derneğin merkezinin de bulunduğu Viyana'da eğitim kampı düzenlendi.

Amerika’nın Sakat Bıraktığı Çocuklar

ABD’nin Irak işgalinin üzerinden 16 yıl geçti. O dönemde kullanılan kimyasal-biyolojik ve taktik nükleer ile seyreltilmiş uranyum içeren silahların izleri hala tazeliğini koruyor. Iraklı çocuklar sakat, çeşitli hastalığa yakalanmış ya da düşük oluyor.