Koronavirüs Pandemisi Sonrası Nasıl Bir Dünya Göreceğiz?

Hemen herkes koronavirüs salgını sonrası, dünyanın bir daha eski dünya olmayacağını, uluslararası sistemin, devletlerin ve ekonominin kalıcı bir biçimde dönüşeceğini düşünüyor. İşte siyaset felsefecilerinin geleceğimiz hakkındaki düşünceleri…

Savaş Zengini Petrol Şirketleri!

Ortadoğu'da petrol zengini ülkelerde savaşlar, çatışmalar bitmek bilmiyor. Bu bölgelerde halk her an ölme riski ve yoksulluk içinde yaşarken, petrol şirketleri ise her yıl gelirlerini artırmaya devam ediyor!

‘Yüzyılın İhaneti’ Açıklanıyor, Detaylar ve Uzman Görüşleri

ABD Başkanı Donald Trump, ‘Yüzyılın Anlaşması’ adı verilen planı bugün açıklayacak. Donald Trump’ın ABD Başkanı olması ile birlikte İslam coğrafyasındaki ateş her geçen gün büyürken ‘Yüzyılın Anlaşması’ ile birlikte kaosun daha da artması bekleniyor.

Türkiye, Darbeci Sisi Yönetimi İle Normalleşiyor mu?

Türkiye-Mısır ilişkilerine dair dikkat çeken söylem ve eylemlerde bulunulurken söz konusu gelişmeler "Türkiye ile darbeci Sisi yönetimi normalleşiyor mu?" sorusunu akıllara getirdi.

Kaddafi ve Libya Neyin Bedelini Ödedi?

1974 yılında Türkiye’nin Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında tüm dünyaya meydan okuyup açıktan destek veren tek ülkedir. Bu tarihi dostluğunun milletimizde bir karşılığının olması icap ederdi.

Hafter Masadan Kalktı! Libya Krizinde Neler Oluyor?

Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Hafter’in ateşkes görüşmelerinden çekilmesini ve önümüzdeki süreçte Libya’ya dair neler olabileceğini masaya yatırdık.

İsmail Kaani Kimdir? Kasım Süleymani’den En Önemli Farkı Ne?

Kasım Süleymani’nin öldürülmesi sonrasında İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanlığı görevine getirilen İsmail Kaani'yi araştırdık.

Trump'ın Hikayesi: Olay Aynı, Karakterler Değişiyor

Bugüne kadar Siyonizm'e büyük hizmetlerde bulunan ABD Başkanı Donald Trump'ın konuyla ilgili bir anekdotu her seferinde farklı karakterlerle anlatması tartışmalara neden oldu.

2030 Vizyon Planı İlerleyişi Veliaht Selman'ı Memnun Etmedi

Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed Bin Selman'ın, petrol gelirine alternatif olarak düşündüğü 2030 vizyonu planının ilerleyişinden memnun olmadığı ileri sürüldü.

Asya’nın Erbakan’ı Kasım'da Bırakıyor

Dünyanın en yaşlı başbakanı olan Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, hakkındaki iddialara rağmen, çekileceğini ve görevi yasal halefi olan Enver İbrahim'e devredeceğini açıkladı.

Şeyh Abdullah Azzam ve Küresel Cihat

Cihat yanlısı hareketin gelen isimlerinden, Batılı uzmanlarca "küresel cihat hareketinin babası" olarak adlandırılan Filistinli Abdullah Azzam gerek siyasi, gerek fikri, gerekse askeri açıdan yakın tarihte önemli bir yer edinmektedir.

Afrika’nın Ortasında Dil Üzerinden Şekillenen Kimlik Krizi

Geçtiğimiz aylarda sosyal medyada dolaşımda olan bir video izleyenleri dehşete düşürmüştü. Videoda bir anne sırtındaki yavrusuyla beraber kurşuna diziliyordu. Mesele ülkemizde pek gündem olmasa da uluslararası medyada büyük yankı uyandırdı.

Dünyada 40 Milyondan Fazla Modern Köle Var!

Kölelik, dünya genelinde yasaklanmış olsa da yeni formlarıyla "modern kölelik" insanlığın en önemli sorunlarından biri olmaya devam ediyor.

Husi Gruplar Büyük Operasyon Başlattı; Yemen’de Neler Oluyor?

Yemen'de Husilerin başkent Sanaa da içinde olmak üzere geniş alanları kontrol altına aldı. Zayıf bir hükümet ve bölünmüş bir ordu ile son yıllar içinde ülke en büyük krizlerinden birini yaşayan Yemen'de aslında neler oluyor?

İkinci İntifada'nın Sembolü Olmuştu! Muhammed Durra Rahmetle Anılıyor

Muhammed Durra, 19 sene önce bugün, 2000 yılında, işgalci İsrail güçlerinin açtığı ateş sonucu babasının kucağında şehit olmuştu.

Afganistan'da halk yeni cumhurbaşkanını belirlemek için oy verme işlemine başladı.

İkinci İntifada veya El Aksa İntifadası Eylül 2000'den 2005 yıllına kadar devam eden ikinci Filistin ayaklanmasıdır.

New York'taki 74. BM Genel Kurulu'nda Öne Çıkan 6 Önemli Konu

ABD’nin İran’a yönelik suçlamaları, Tahran yönetiminin Washington’a aynı şekilde karşılık vermesi, iklim değişikliği ile ilgili protestolar, Donald Trump’ın dünyaya “küreselleşme yerine yurtseverlik” tavsiye etmesi, Angela Merkel ve Emmanuel Macron’un, AB