Lavrov, 8 Yıl Aradan Sonra İlk Defa Suriye’de

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye Rejim Lideri Beşar Esad’la görüşmek için Şam’a gitti. Lavrov en son 2012 yılında Suriye’ye resmi ziyarette bulunmuştu.

Suriye Milli Ordusu Afrin'in Merkezinden Çıkacak

Türkiye'nin desteklediği 'Suriye Milli Ordusu'na bağlı 3. Kolordu Komutanlığı, yaptığı açıklamada Afrin'in tüm askeri oluşumlardan arındırılacağını belirtti.

ABD Helikopterleri Suriye Rejimine Ait Kontrol Noktasını Vurdu

Suriye'de Esed rejimine bağlı medyada yer alan haberlere göre Amerikan helikopterleri rejim birliklerine ait bir kontrol noktasını vurdu. Saldırıda en az bir Esed'e bağlı askerin öldüğü aktarıldı.

Suriye Rejim Güçleri İle HTŞ Arasında Çatışma: 18 Ölü

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre, Suriye’nin kuzeybatısında ateşkese rağmen rejim güçleri ve Heyetül Tahrir-uş Şam (eski Nusra Cephesi) arasında yaşanan çatışmalarda taraflardan 18 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Esed Yönetimi: ABD'li Petrol Firması SDG/YPG ile Anlaştı, Bu Çalma Girişimi

Suriye'de Esed rejimine bağlı Dışişleri Bakanlığı ABD'li bir petrol firmasının, YPG/PKK'nın başını çektiği SDG'nin kontrolü altında bulunan bölgedeki petrolün alımı için bu grupla anlaşma imzaladığını duyurdu. 'Anlaşmanın ülkedeki ham petrolü çalma' amaçlı olduğu belirtildi.

Suriye'ye Giden Uluslararası Yardıma Rusya ve Çin'den 'Veto'

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Suriye'ye gönderilen sınır ötesi uluslararası yardımlara imkan tanıyan mekanizmayı Rusya ve Çin veto etti.

SOHR: İsrail'in Suriye'de Düzenlediği Saldırıda İran Yanlısı Milisler Öldü

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Suriye'nin doğusunda bulunan Ebu Kemal bölgesinde İran yanlısı milislere ait noktaların hedef alındığı saldırılarda Suriyeli olmayan 9 kişinin öldüğünü son 24 saatte ise ölenlerin sayısının 15'e yükseldiğini aktardı.

ABD'den 10 Yıldır Savaştaki Esed Rejimine Yeni Ekonomik Yaptırım Kararı

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Suriye’ye yönelik en ağır yaptırımları bu hafta hayata geçiyor. Yaptırımların iktidarda kalmak için 10 yıldan bu yana savaş veren ve ekonomisi zorda olan Devlet Başkanı Beşar Esad üzerindeki baskıyı iyice arttırması bekleniyor.

İdlib'te Çatışmalar Yeniden Başladı

Türkiye ve Rusya'nın İdlib'de silahların susmasını sağlayan mutabakatının ardından bölgede çatışmalar yeniden başladı. Muhalifler ile Suriye rejimine bağlı birlikler arasında çıkan çatışmalarda en az 40 kişinin öldüğü aktarıldı. Çatışmalarla birlikte sivillerde bölgeyi terk etmeye başladı.

İsrail Yine Suriye'yi Vurdu: Afgan Ve Iraklı 12 Milis Öldü

Suriye'nin Deyrizor kentinde hava araçlarıyla düzenlenen saldırıda Afgan ve Iraklılardan oluşan en az 12 milisin öldürüldüğü bildirildi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi saldırının İsrail'e ait uçaklarca düzenlendiğini söyledi.

Esad'ın İş Adamı Kuzeni Rami Makhlouf'a Yurt Dışı Yasağı Getirildi

Beşar Esad'ın kuzeni Rami Makhlouf'a yurt dışına çıkış yasağı getirildi. Suriye Adalet Bakanlığının Facebook sayfasında yer alan kararda, ülkenin en büyük iş adamlarından Makhlouf'un vergi borçlarını ödeyene kadar Suriye'den ayrılmasının geçici olarak yasaklandığı belirtildi.

İdlib'de Silahlar Nasıl Susar?

Uluslararası Kriz Grubu (ICG), “İdlib’de Silahları Susturmak” başlıklı yeni raporuyla, Suriye’de muhaliflerin son kalesi olan İdlib vilayetinin tamamen Şam yönetimine geçmesini engellemeye dönük kalıcı bir anlaşmanın parametrelerini masaya yatırdı.

İdlib’te Enkazda İftar; ‘Allah Kimseye Yaşatmasın Duasını Ediyoruz’

Suriye, bu Ramazan ayını da savaşın gölgesinde geçiriyor. Dünyada Müslümanlar, koronavirüse rağmen evlerinde iftar yapma imkanına sahipken İdlib’in güneyindeki Eriha’da aileler enkaz yığınlarının başında oruçlarını açtı.

İdlib'de HTŞ Protesto Edildi

Suriyeliler İdlib bölgesinde Hayat Tahrir El Şam örgütünü rejim tarafından kontrol edilen topraklara geçiş noktası açtığı gerekçesiyle protesto etti.

Afrin'de Terör Saldırısı: 40 Ölü

Suriye'nin Afrin ilçesinde bomba yüklü yakıt tankeriyle düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısı 40'a yükseldi.

ABD'den PKK/YPG Bölgesine 1.2 Milyon Dolarlık 'Koronavirüs Yardımı'

ABD öncülüğündeki sözde IŞİD karşıtı koalisyon, Suriye'de PKK/YPG'nin başını çektiği Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) kontrolünde olan Haseke ve Şedadi'deki hastane ve hapishanelere yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı kullanılmak üzere 1 milyon 200 bin dolar değerinde malzeme sağladıklarını bildirdi.

Esad BAE Veliaht Prensiyle Görüştü

Suriye devlet ajansı SANA, Beşar Esad ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid arasında telefon görüşmesi gerçekleştirildiğini bildirdi.

2. Türk-Rus Birleşik Kara Devriyesi

Milli Savunma Bakanlığı: Moskova Mutabakatı çerçevesinde; İdlib’deki M4 karayolunda kara ve hava unsurlarının katılımıyla 2’nci Türk-Rus birleşik kara devriyesi icra edildi.

Dünya Sağlık Örgütü: Suriye'de Koronavirüs Vakasına Rastlanılmadı

Suriye'de Dünya Sağlık Örgütü'nün açıklamasına göre hem Esed'in kontrolündeki bölgelerde hem de muhaliflerin kontrolünde bulunan bölgelerde koronavirüs vakasına rastlanılmadı.

Suriye Savaşında 9'uncu Yıl Geride Kaldı

Suriye'de savaş 9'uncu yılı geride bıraktı. Yüz binlerce kişinin hayatını kaybettiği, milyonlarca kişinin mülteci konumuna düştüğü ülkede savaş hızını azaltsa da halen devam ediyor.

Türkiye ve Rusya İdlib Krizinde Ateşkese Vardı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İdlib özelinde Suriye konusunu ele almak için Moskova'da görüştü. Erdoğan, 'Bu gece yarısı itibariyle ateşkes yürürlüğe girecek' dedi.

Erdoğan İle Putin Moskova’da Görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’nin İdlib kentindeki gelişmeleri ele almak için Rus mevkidaşı Putin ile Moskova’da bir araya geldi.

Bakan Akar: Amacımız Çözümdür, Barışçıl Yöntemlerdir

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İdlib'de yaşananlarla ilgili, "Amacımız çözümdür, barışçıl yöntemlerdir" dedi.

MSB: İdlib'de 2 Asker Şehit Oldu, 6 Asker Yaralandı

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Suriye'nin İdlib şehrinde yürüttüğü Bahar Kalkanı Harekatı'nda 2 asker hayatını kaybetti, 6 asker de yaralandı. Suriye'deki operasyonda şehit olan askerlerin sayısı 57'ye yükseldi.

Akar: Bahar Kalkanı Harekatı Sürmektedir

Milli Savunma Bakanı Akar: "27 Şubat’ta İdlib'deki menfur saldırıyı müteakip başlatılan Bahar Kalkanı Harekatı başarıyla sürdürülmektedir" dedi.

Rusya: Türkiye ile Suriye'de Gerilimi Azaltma Konusunda Anlaşma Sağlandı

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ile Rusya arasında yapılan görüşmeler sonucunda tarafların Suriye'de gerilimi azaltma konusunda anlaşmaya vardıklarını açıkladı.