İdlib'te Çatışmalar Yeniden Başladı

Türkiye ve Rusya'nın İdlib'de silahların susmasını sağlayan mutabakatının ardından bölgede çatışmalar yeniden başladı. Muhalifler ile Suriye rejimine bağlı birlikler arasında çıkan çatışmalarda en az 40 kişinin öldüğü aktarıldı. Çatışmalarla birlikte sivillerde bölgeyi terk etmeye başladı.

İsrail Yine Suriye'yi Vurdu: Afgan Ve Iraklı 12 Milis Öldü

Suriye'nin Deyrizor kentinde hava araçlarıyla düzenlenen saldırıda Afgan ve Iraklılardan oluşan en az 12 milisin öldürüldüğü bildirildi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi saldırının İsrail'e ait uçaklarca düzenlendiğini söyledi.

Esad'ın İş Adamı Kuzeni Rami Makhlouf'a Yurt Dışı Yasağı Getirildi

Beşar Esad'ın kuzeni Rami Makhlouf'a yurt dışına çıkış yasağı getirildi. Suriye Adalet Bakanlığının Facebook sayfasında yer alan kararda, ülkenin en büyük iş adamlarından Makhlouf'un vergi borçlarını ödeyene kadar Suriye'den ayrılmasının geçici olarak yasaklandığı belirtildi.

İdlib'de Silahlar Nasıl Susar?

Uluslararası Kriz Grubu (ICG), “İdlib’de Silahları Susturmak” başlıklı yeni raporuyla, Suriye’de muhaliflerin son kalesi olan İdlib vilayetinin tamamen Şam yönetimine geçmesini engellemeye dönük kalıcı bir anlaşmanın parametrelerini masaya yatırdı.

İdlib’te Enkazda İftar; ‘Allah Kimseye Yaşatmasın Duasını Ediyoruz’

Suriye, bu Ramazan ayını da savaşın gölgesinde geçiriyor. Dünyada Müslümanlar, koronavirüse rağmen evlerinde iftar yapma imkanına sahipken İdlib’in güneyindeki Eriha’da aileler enkaz yığınlarının başında oruçlarını açtı.

İdlib'de HTŞ Protesto Edildi

Suriyeliler İdlib bölgesinde Hayat Tahrir El Şam örgütünü rejim tarafından kontrol edilen topraklara geçiş noktası açtığı gerekçesiyle protesto etti.

Afrin'de Terör Saldırısı: 40 Ölü

Suriye'nin Afrin ilçesinde bomba yüklü yakıt tankeriyle düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısı 40'a yükseldi.

ABD'den PKK/YPG Bölgesine 1.2 Milyon Dolarlık 'Koronavirüs Yardımı'

ABD öncülüğündeki sözde IŞİD karşıtı koalisyon, Suriye'de PKK/YPG'nin başını çektiği Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) kontrolünde olan Haseke ve Şedadi'deki hastane ve hapishanelere yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı kullanılmak üzere 1 milyon 200 bin dolar değerinde malzeme sağladıklarını bildirdi.

Esad BAE Veliaht Prensiyle Görüştü

Suriye devlet ajansı SANA, Beşar Esad ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid arasında telefon görüşmesi gerçekleştirildiğini bildirdi.

2. Türk-Rus Birleşik Kara Devriyesi

Milli Savunma Bakanlığı: Moskova Mutabakatı çerçevesinde; İdlib’deki M4 karayolunda kara ve hava unsurlarının katılımıyla 2’nci Türk-Rus birleşik kara devriyesi icra edildi.

Dünya Sağlık Örgütü: Suriye'de Koronavirüs Vakasına Rastlanılmadı

Suriye'de Dünya Sağlık Örgütü'nün açıklamasına göre hem Esed'in kontrolündeki bölgelerde hem de muhaliflerin kontrolünde bulunan bölgelerde koronavirüs vakasına rastlanılmadı.

Suriye Savaşında 9'uncu Yıl Geride Kaldı

Suriye'de savaş 9'uncu yılı geride bıraktı. Yüz binlerce kişinin hayatını kaybettiği, milyonlarca kişinin mülteci konumuna düştüğü ülkede savaş hızını azaltsa da halen devam ediyor.

Türkiye ve Rusya İdlib Krizinde Ateşkese Vardı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İdlib özelinde Suriye konusunu ele almak için Moskova'da görüştü. Erdoğan, 'Bu gece yarısı itibariyle ateşkes yürürlüğe girecek' dedi.

Erdoğan İle Putin Moskova’da Görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’nin İdlib kentindeki gelişmeleri ele almak için Rus mevkidaşı Putin ile Moskova’da bir araya geldi.

Bakan Akar: Amacımız Çözümdür, Barışçıl Yöntemlerdir

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İdlib'de yaşananlarla ilgili, "Amacımız çözümdür, barışçıl yöntemlerdir" dedi.

MSB: İdlib'de 2 Asker Şehit Oldu, 6 Asker Yaralandı

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Suriye'nin İdlib şehrinde yürüttüğü Bahar Kalkanı Harekatı'nda 2 asker hayatını kaybetti, 6 asker de yaralandı. Suriye'deki operasyonda şehit olan askerlerin sayısı 57'ye yükseldi.

Akar: Bahar Kalkanı Harekatı Sürmektedir

Milli Savunma Bakanı Akar: "27 Şubat’ta İdlib'deki menfur saldırıyı müteakip başlatılan Bahar Kalkanı Harekatı başarıyla sürdürülmektedir" dedi.

Rusya: Türkiye ile Suriye'de Gerilimi Azaltma Konusunda Anlaşma Sağlandı

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ile Rusya arasında yapılan görüşmeler sonucunda tarafların Suriye'de gerilimi azaltma konusunda anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

"Rusya Birliklerimizin Koordinelerini Biliyordu, Buna Rağmen Saldırı Yapıldı"

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İdlb'de Esed rejiminin Türk askerleirne yönelik saldırısı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Rusya Savunma Bakanlığı: Rus Hava Kuvvetleri, Alanda Operasyon Düzenlemedi

Rusya Savunma Bakanlığı, İdlib'de dün gece 33 Türk askerinin şehit olmasıyla sonuçlanan saldırıya ilişkin "Rus Hava Kuvvetleri, Türk askerlerinin vurulduğu alanda operasyon düzenlemedi" açıklamasında bulundu.

İdlib’de Askerimiz Hedef Alındı: 33 Şehid 32 Yaralı

Hatay Valisi Rahmi Doğan, "İdlib'de rejim kuvvetleri tarafından TSK unsurları hava saldırısına uğramıştır. Bu saldırı sonucu 33 Mehmetçiğimiz şehit olmuştur. Hastanede 32 yaralımız bulunmaktadır." dedi.

İdlib'de Askerimizin Kasten Hedef Alındığını İddia Edildi

Daily Telegraph gazetesi, Suriye'de rejim askerleri arasındaki telsiz konuşmalarının, Esed güçlerinin İdlib'deki Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait gözlem noktasının kasten hedef alındığını gösterdiğini iddia etti.

Erdoğan Putin İle İdlib Krizini Görüştü

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'nin İdlib kentindeki gelişmelerle ilgili Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü. Erdoğan, Putin ile görüşmesinde, İdlib'de çözümün Soçi Mutabakatının tam olarak uygulanmasından geçtiğini belirtti.

AB: Suriye Rejimi Ve Destekçilerinin İdlib'deki Saldırıları Kabul Edilemez

Avrupa Birliği (AB), Suriye hükümeti ve destekçilerinin İdlib'deki askeri saldırılarının kabul edilemez olduğunu belirterek, tüm taraflara silahlı çatışmaları derhal durdurması çağrısında bulundu.

İdlib Krizi Devam Ederken ABD, Türkiye'nin Patriot İstediğini Aktardı

Türkiye'nin, Amerika Birleşik Devletlerin'den (ABD) Patriot sistemlerine ilişkin bir talepte bulunduğu ancak bu konuda henüz bir karar alınmadığı bildirildi.

Türkiye’nin Suriye’den Çıkma Sürecini Bakan Akar Açıkladı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Suriye'deki gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu. "Türkiye Suriye'den ne zaman çıkacak?" sorusuna yanıt verdi.