Yazarlardan İdlib'e Ziyaret

Ülkemizin önemli dergi editörleri, yazarlar ve şairlerinden oluşan bir heyet, Suriye’nin kuzeyindeki İdlib kenti sınırlarındaki kamplara ziyaret gerçekleştirdi.

15 Çocuğun Donarak Can Verdiği Sınırımızın Ötesine Yardım Seferberliği

Günlerdir bölgemizde etkili olan kar yağışı yerlerinden olan mültecileri derinden vurdu. Suriye'nin kuzeyindeki kamplarda kar fırtınası, don ve soğuk hava koşulları nedeniyle 15 çocuk vefat etti. Yardım kuruluşları bölgede dondurucu soğukların sürdüğünü aktardı.

İdlib Yeni Yıla Rus Saldırıları İle Girdi

Rus uçaklarının İdlib ve çevresindeki Gerginliği Azaltma Bölgesi’ne yönelik bombardımanları dördüncü gününe girdi. Rus uçakları tarafından düzenlenen hava saldırıları, yerinden edilenlerin kaldığı bölgeleri, hayati öneme sahip tesisleri ve içme suyu istasyonlarını hedef alıyor.

Suriye’nin Antik Harabeleri Mültecilere Ev Sahipliği Yapıyor

Suriye’nin İdlib kentinde bulunan Sarjableh antik kalıntıları, savaş sonrası İdlib'in güney kırsalından göç etmek zorunda kalan 50'den fazla aileye ev sahipliği yapıyor. Harabeler arasında yaşam mücadelesi veren mültecilerin hikayesi.

Savaşla Değişen Hayatlar: Suriye

Suriye'nin Türkiye sınırına yakın bölgelerinden muhaliflerin kontrolündeki İdlib'in Sarmada kasabasında, yerinden edilmiş binlerce insan, yakın zamanda evlerine dönme umudunu yitirerek günlük hayatlarına devam etmeye çalışıyor. Savaş ile hayatların değiştiği Suriye’de soğuk kış şartlarında, çadır ya da briket evlerde yaşamaya çalışıyorlar.

İsrail ve Amerika'dan Suriye'ye Eş Zamanlı Bombardıman!

İşgalci İsrail’in Suriye'nin orta kesimlerine düzenlediği bombardımanlarda beş kişinin hayatını kaybettiği aktarıldı. Öte yandan ABD güçlerinin de Suriye'nin güneydoğusundaki et-Tanf Askeri Üssü’nden bazı noktaları bombaladığı bildirildi.

Türkiye Operasyon Sinyali Vermişti: Akbabaların Suriye Trafiği

ABD ve Rusya temsilcileri, haftaya Cenevre’de Suriye konusunu ele alacak. BM Suriye Özel Temsilcisi Pedersen ise Suriye gündemi ile S. Arabistan'da temaslarda bulunuyor. BAE’li bakan, Esad’la görüştü.

İdlib Virane Halde

Suriye'de savaşın en büyük yara alan bölgelerinden biri olan İdlib’den geriye harabe olmuş binalar, çadırlarda hayata tutunmaya çalışan milyonlar var.

Amerika Yine Suriye Ve Irak'ı Bombaladı!

Amerika'nın Müslümanların yaşadığı ülkelere yönelik rastgele bombardımanları devam ediyor! Amerikan ordusu, Irak ve Suriye topraklarına hava saldırısı düzenledi.

İdlib’e Yönelik Saldırılarda 9 Kişi Hayatını Kaybetti

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SOHR) göre, rejim güçlerinin İdlib’in güney kırsalını hedef aldığı topçu saldırılarında 4’ü sivil en az 9 kişi hayatını kaybetti.

İsrail Yine Suriye’yi Vurdu: En Az 8 Kişi Öldü

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), İsrail’in dün gece Humus’a yönelik hava saldırılarında rejim güçlerinden en az 8 kişinin öldüğünü bildirdi.

Tarih Nahla Osman’ı Unutmayacak!

Suriye'nin İdlib kentindeki bir mülteci kampında dolaşmaması için zincirlenip kafese konuluyordu, çok açken kendisine verilen yemeği hızla yerken boğularak hayatını kaybetti!.

Suriye'de Başkanlık Seçiminde Yarışacak Adaylar Belli Oldu

Suriye Anayasa Mahkemesi, 26 Mayıs'ta yapılacak devlet başkanlığı seçiminde Beşar Esad'ın yanı sıra Abdallah Saloum Abdallah ve Mahmoud Ahmed Marei'nin adaylık başvurularını kabul etti.

İsrail Yine Suriye'ye Saldırdı, Şam Yönetimi Karşılık Verdi

Suriye medyası İsrail'in, Şam'a füze saldırısı gerçekleştirdiğini bildirdi. Saldırıda 4 rejim askerinin yaralandığı ifade edildi. İsrail'in saldırısına "düşman füzelerine karşılık veriyoruz" karşılığı geldi. İsrail'in Dimona Nükleer santrali yakınlarında patlamalar duyulduğu aktarıldı.

Esed Üçüncü Dönem İçin Devlet Başkanlığına Aday Oldu

Suriye'de rejim bölgesinde devlet başkanlığı seçimine gidiyor. Mevcut Devlet Başkanı Beşşar Esed, üçüncü döneme ulaşma amacıyla 26 Mayıs’ta yapılması planlanan devlet başkanlığı seçimi için yeniden adaylığını sundu.

Suriye 26 Mayıs'ta Sandık Başına Gidiyor! Esad Yeniden Aday Olacak mı?

Savaşın 11. yılına girdiği Suriye'de halk 26 Mayıs'ta sandık başına gidiyor. Devlet başkanlığı için yapılacak seçimlerde Esad'ın yeniden aday olup olmayacağı ise henüz netlik kazanmış değil!

Rus Savaş Uçakları İdlib'i Hedef Aldı: 7 Ölü, 14 Yaralı

Rusya'ya ait savaş uçaklarının Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib'e yaptığı hava saldırılarında 7 sivilin hayatını kaybettiği, 14 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Rusya İkili Bir Dil Kullanıyor: Rusya Neden O Bölgeyi Hedef Alıyor?

Suriye paramparça edildi. Binlerce kilometre öteden hemen sınırımıza dahil olan devletler burada at koşturuyor.

Türkiye, Rusya ve Katar'dan Ortak Suriye Açıklaması

Türkiye, Rusya ve Katar dışişleri bakanları ilk kez üçlü formatta Doha'da bir araya geldi. Üç ülke, Suriye'nin toprak bütünlüğüne destek ve ayrılıkçı hareketlere karşı ortak mücadele mesajı verdi.

Suriye Savaşının Üzerinden 10 Yıl Geçmesine Rağmen Barış Halen Uzak Bir İhtimal

Şiddet ve insanlık trajedisiyle son on yıla damgasını vuran Suriye savaşında, çatışmaların hızı ve yoğunluğunda bir azalma olmasına rağmen açtığı yaraların halen kanadığına ve ufukta henüz barışın görünmediğine vurgu yapıldı.

Suriye’de 10 Yıllık Savaşın Ağır Bilançosu: 387 Bin Ölü; 5,6 Milyon Muhacir

Suriye’de 10 yıldır süren savaş, milyonlarca kişinin yaşamını alt üst ederken, ülkenin ekonomisine de büyük darbe vurdu. Rakamlar savaşın, gerek insani gerek mali açıdan ülkeyi nasıl uçurumun kenarına getirdiğini açıkça ortaya koyuyor.

ABD Ordusu, Suriye’de ki Kuvvetlerini Korumak için Hava Füzesi Sistemi mi Kurdu?

ABD ordusu, Suriye’nin kuzeydoğusundaki Deyrizor yakınlarında bulunan askerlerini korumak için kısa menzilli savunma sistemi kurdu.

BM: Suriye İç Savaşında Tutuklanan On Binlerce İnsan Hala Kayıp

Birleşmiş Milletler (BM), Suriye'deki iç savaş esnasında yapılan tutuklamalarda on binlerce insanın hala kayıp olduğunu bildirdi.

Biden İlk Askeri Harekat Emrini Verdi: Yine Suriye Vuruldu

Amerika'nın yeni başkanı ilk harekat emrini yine bir Müslüman ülkeye verdi. ABD ordusu, Suriye'de Irak saldırılarıyla ilişkili olduğu iddiasıyla İran destekli gruplara ait bir hedefe saldırı düzenledi.

Teröristlere Destek Veren ABD, Artık Bunu Gizlemiyor!

Gara'daki mağara katliamının ardından Türkiye ile kriz yaşayan ABD, Suriye'nin kuzeydoğusunda yeni bir adım atıyor. Arap medyasının yayınladığı haber gündemde bomba etkisine neden oldu.

SDG ile Suriye Rejimi Prensipte Anlaştı

ABD’nin desteğiyle Fırat’ın doğusu ve Cezire bölgesini kontrol eden PKK/PYD'nin başını çektiği SDG ile Suriye rejiminin geçtiğimiz günlerde Şam’da gerçekleştirdiği görüşmede iki taraf prensipte anlaşmaya vardı. Özerk Yönetim’e ayrıcalık verilmesi teklifine, rejim karşı çıkmadı.