Çin, Doğu Türkistan'da İnsanlığa Karşı Suç İşliyor

İnsan hakları kuruluşu Uluslararası Af Örgütü, Çin'in Uygurlar ve diğer Müslüman grupların yaşadığı Doğu Türkistan'da insanlığa karşı suç işlediğini söyledi.

"Doğu Türkistan'ın Güneyinde Uygurların Nüfusu 20 Yılda Üçte Bir Azalabilir'

Çin'in, Doğu Türkistan'da Müslüman Uygurlar üzerindeki baskısının nüfusa uzun vadeli etkileri konusunda yapılmış ilk hakem onaylı araştırmanın sonuçları açıklandı. "Müslüman Uygurların nüfusu 20 yıl içinde üçte bir oranında azalabilir" denildi.

Bağımsız Uygur Mahkemesi İlk Kez Toplandı: Çin Zulmü Raporlarla Anlatıldı

İngiltere’nin başkenti Londra’da Çin Komünist yönetimini Uygur Soykırımı ile ilgili yargılamak üzere oluşturulan Bağımsız Uygur Mahkemesinin ilk duruşması bugün gerçekleşti. Mahkeme de Doğu Türkistan’daki Çin zulmünün detayları, raporlar ve kamp şahitlerinin beyanları mahkeme heyetine bir bir anlatıldı.

Myanmar'dan Kaçan Arakanlı Müslümanlar, Endonezya'ya Ulaştı

Myanmar'daki baskıdan kaçan ve düzinelerce Rohingyalı mülteciyi taşıyan bir tekne 113 gün süren yolculuğun ardından Endonezya'ya ulaştı.

Çin Zulmü Londra Yargısında: Uygur Mahkemesi Başlıyor

İngiltere’nin başkenti Londra’da 4-7 Haziran’da ilk duruşması gerçekleşecek Uygur Mahkemesi’nde, Doğu Türkistan’daki Çin zulmünün detayları, raporlar ve tanıklıkların beyanları incelenecek.

Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Dolkun İsa’nın Kardeşine Müebbet Hapis

Çin’den Uygur Mahkemesi’deki soykırım davası öncesi misilleme gibi karar geldi. Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Dolkun İsa’nın kardeşi müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Komünist Çin Doğu Türkistan’ın Çocuklarını Hedef Alıyor

Çin Komünist devletinin Doğu Türkistan’da sürdürdüğü asimilasyon ve zulümler aralıksız sürüyor. Konuyla ilgili İstanbul merkezli Çocuk Vakfı’nın yayınladığı raporda Doğu Türkistanlı çocuklara karşı yapılan Etnik ve Kültürel Soykırıma dair değerlendirmelerde bulunuldu.

Yeni Zelanda: Çin, Doğu Türkistan'da Ağır İnsan Hakları İhlalleri Yapıyor

Yeni Zelanda Parlamentosu'nda çarşamba günü yapılan oylamada, 'Çin'in Doğu Türkistan'da Uygurlara karşı ciddi insan hakları ihlalleri yaptığı' oybirliğiyle kabul edildi, ancak hükümetin itirazı nedeniyle Çin'in politikaları 'soykırım' olarak nitelendirilmedi.

Güney Çin Denizi İhtilafı Kızıştı: Filipinli Bakandan Çin'e Küfürlü Yanıt

Güney Çin Denizi'nin paylaşılamayan sularında Çin ve Filipinler gemileri arasında gerilim yaşanırken, Filipinler Dışişleri Bakanı Locsin, "Çin, dostum, daha ne kadar kibar dille söyleyebilirim? Bir bakayım... TAMAM... S..TİR GİT" diye tweetledi.

Hindistan’da Müslüman Karşıtı Hareketler Güçleniyor

AGD bünyesindeki Uluslararası Strateji Araştırma Merkezi (UGSAM) Hindistan’ın yüzde 15’ine tekabül eden Müslümanların durumlarını gözler önüne seren bir raporu kamuoyu ile paylaştı.

Doğu Türkistanlı Çocukların Kimi Kampta Kimi Çinlilerin Evinde

Doğu Türkistanlı çocukların çilesi bitmek bilmiyor. Kimi asimilasyon kampında kimi Çinli bireylerin elinde bulunuyor.

Doğu Türkistan'da Uygur Türkü 2 Eski Yönetici İdam Cezasına Çarptırıldı

Çin zulmü altındaki Doğu Türkistan'da, Uygur Türkü 2 eski hükümet görevlisinin "ayrılıkçı faaliyetlerde bulunduğu" gerekçesiyle idam cezasına çarptırıldığı açıklandı.

Arakanlı Mültecilerin Çilesi Bitmiyor: Kampta Yine Yangın Çıktı

Myanmar’da yaşadıkları zulümden kaçan Arakanlı Müslümanların yaşam mücadelesi devam ediyor. Bangladeş’e iltica eden Müslümanların yaşadıkları kampta yeniden yangın çıktı. Çıkan yangın sonucu üç Arakanlı hayatını kaybetti.

Modi’nin Ziyaretine Karşı Ayaklanan Müslümanlara Karşı Şiddet Sürüyor

Hindistan Başbakanı Modi'nin Bangladeş ziyareti ile ülke sarsıldı. Zalim Modi’ye karşı yapılan protestoların ardından hükümet tarafından sınır muhafızları görevlendirildi. Ülke çapında baskı, şiddet ve cinayetler devam ediyor.

Arakanlı Müslümanların Kaldığı Kamptaki Yangında Son Durum: Türkiye Seferber Oldu

Bangladeş'te Arakanlı Müslümanların kaldığı dünyanın en büyük sığınmacı kampı olan Cox's Bazar'da çıkan yangın en az 15 kişinin ölümüne neden olurken on binlerce kişi de evsiz kaldı. Türkiye süratle seferber olarak yardım kampanyası başlattı.

Uygurlara Zulmeden Komünist Çin Ortadoğu’ya Barış Getirmek İstiyor!

Komünist Çin hükümetinin Uygurlu Müslümanlara yıllardır süregelen zulmüne rağmen Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin hükümetinin Filistinlileri ve İsraillileri Çin'de yapılacak sözde barış görüşmelerine davet etmeyi planladığını söyledi.

Facebook: Çinli Hackerlar Yurt Dışındaki Uygurlara Siber Saldırılar Düzenliyor

Sosyal paylaşım platformu Facebook, Çinli hackerların ülke dışında yaşayan Uygurlu aktivist, gazeteci ve muhalifler hakkında casusluk yapmak için sahte hesaplar ile siber saldırılar düzenlediğini açıkladı.

Türkiye’deki Uygur Türkleri’nin Çin’e İadesi Bir Hak İhlali mi?

Türkiye ile Çin arasında düzenlenen suçluların iadesi anlaşmasının yürürlüğe girmesi gerek Türkiye’de yaşayan Uygur Türkleri gerekse onlarla gönül birliği içindeki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının huzur ve güven ortamını zedeleyecektir.

Burkayı Yasaklayan Sri Lanka, İslami Eğitim Veren Binden Fazla Medreseyi Kapatıyor

Sri Lanka, ülkedeki Müslüman azınlığa mensup kadınların bir kısmının giydiği, yüzlerinin tamamını örten burkayı yasakladı.

Myanmar Cuntası ile İsrailli İsim Arasında Dikkat Çeken Anlaşma!

Myanmar cuntasının Savunma Bakanı Mya Tun Oo ile Kanada merkezli halka ilişkiler firması Dickens & Madson'ın sahibi Ari Ben Menashe arasında imzalanan anlaşmaya dair bilgiler ortaya çıktı.

Uluslararası Uzmanlar: Çin Uygurlara Karşı Soykırım Yapıyor

ABD merkezli düşünce kuruluşu Newlines Strateji ve Politika Enstitüsü tarafından hazırlanan raporda, Çin hükümetinin Uygurlara yönelik eylemleri ile Birleşmiş Milletler (BM) Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’nde yasaklanan her maddeyi ihlal ettiği ifade edildi.

Uygur Türklerinin Zorla Çalıştırıldığını Raporlayan Araştırmacıya Çinlilerden Dava

Çin'in Doğu Türkistan'daki insan hakları ihlalleri gerekçesiyle ABD'nin pamuk ithalatına yaptırım uygulamasıyla zarara uğrayan firmalar, konuyla iligili raporu hazırlayan Alman araştırmacıya tazminat davası açtı.

Uluslararası Yargı Mekanizmaları ve Çin

Yaklaşık 70 yıldır Çin rejiminin yönetimi altında olan Doğu Türkistan, insan haklarına yönelik büyük suç ve ihlallerin işlendiği bir özerk bölge haline gelmiştir.

Çin'den Uygur Kadınlarına Yönelik 'Karalama Kampanyası': Özel Bilgiler İfşa Ediliyor

Doğu Türkistan'da yaşayan Müslüman Uygurlara yönelik baskı ve zulümler nedeniyle artan küresel baskı altındaki Komünist Çin Yönetimi, istismar iddialarında bulunan kadınlara yönelik "karalama kampanyası" yürütüyor.

"Uygur Özerk Bölgesi’nde Kovuşturma ve Hapis Cezalarının Sayısı Arttı"

İnsan Hakları İzleme (HRW) örgütü, Doğu Türkistan'da Uygurlar ve diğer Müslüman gruplara yönelik kovuşturma ve hapis cezalarının sayısında belirgin artış gözlendiğini açıkladı. Örgüte göre, hapis cezalarını süreleri de arttı.

Dünya Uygur Kurultayı’ndan Çağrı: Türkiye Soykırıma Sükut Etmemeli

Dünya Uygur Kurultayı, Doğu Türkistanlıların Türkiye’nin çeşitli illerinde sürdürdükleri aile nöbetlerine destek bildirisi yayınladı.