Suudi Arabistan'ın Sınır Dışı Ettiği Uygur Türkleri Çin'deki Kamplarda Neler Yaşıyor

İstanbul'da yaşayan beş çocuk annesi Sudinisa, Çin'in Sincan Özerk Bölgesi'nden olup sürgünde yaşayan birçok Müslüman Uygur Türkünden biri.

39 ülkeden Çin'e Ortak Mektup: Uygurları Serbest Bırak

Çoğunluğunu Batılı ülkelerinin oluşturduğu 39 ülke, Çin yönetimine ortak bir mektup göndererek Doğu Türkistan'daki toplama kamplarında zorla tutulan Uygurların derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu. Mektupta Türkiye'nin imzası yer almadı.

Doğu Türkistan'dan Acı Haber! Bir Alim Daha Şehit Oldu

Doğu Türkistanlı bir alimin daha Çin zindanlarında şehit olduğu bildirildi.

Uygurlar İstanbul’da Çin’i Protesto Etti

Türkiye’de yaşayan Uygur Türkü bir grup, İstanbul’un Beyazıt Meydanı’nda Çin’in Şincan’daki (Doğu Türkistan) faaliyetlerini protesto etti.

Çin Devlet Başkanı Şi'den 'İslam'ın Çinlileştirilmesinde Kararlılık' Mesajı

Komünist Çin'in Devlet Başkanı Şi Jinping, Pekin'de "Sincan Hizmeti’’ adı altında düzenlenen toplantısında İslam'ın Çinlileştirilmesi konusundaki kararlılığını bir kez daha vurguladı.

Japonya'da Robotlar İnsanların Yerine Çalışmaya Başladı

Halkın yaklaşık üçte birinin 65 yaş ve üstü olması Japonya'da iş veren şirketler için büyük bir sorun haline geldi. Bu duruma karşı Japonya çareyi hızla gelişmekte olan robot teknolojisinde buldu.

Çin, Her Yıl 1 Milyondan Fazla Uygur'u Kamplarda Tuttuğunu Kabul Etti

Çin Devlet Konseyi periyodik olarak hazırlanan Beyaz Kitap'ın son sayısında Doğu Türkistan'da 2014'ten 2019'a kadar her yıl ortalama 1,3 milyon işçiye "mesleki eğitim" adı altında formasyon verildiğini yazdı.

Doğu Türkistan'da Müslüman Ailelerin Evine 'Zorla Misafir' Çinli Memurlar Atanıyor

Komünist Çin Yönetimi, Uygur ailelerin son mahremiyet alanı olan evleri de gözetim altına almak için, ayda bir hafta boyunca Müslümanların evlerinde zorla misafir olan 'kuzenler' adlı Çinli memurlarını görevlendiriyor.

Myanmarlı Askerler, Arakanlı Müslümanlara Yönelik Katliamları İlk Kez İtiraf Etti

Sınır Tanımayan Doktorlar kuruluşu, aralarında 730 çocuğun da olduğu en az 6 bin 700 Rohingya'nın Ağustos-Eylül 2017 döneminde öldürüldüğünü kaydetmişti. BM de 2017-2019 arasında yaklaşık 200 yerleşim alanının tamamen yok edildiğini bildirmişti.

''Arakanlı Göçmen Müslümanlar 7 Ay Denizde Kaldıktan Sonra Kurtarıldı''

Endonezya'nın Açe eyaletinde, deniz kenarında gelen yaklaşık 300 Arakanlı Müslüman kurtarıldı. Ujong Blang Plajına ulaşan Rohingya göçmenlerin 7 aydır denizde oldukları tespit edildi.

Doğu Türkistanlı Mazlumların Yakınlarından Önemli Çağrı

Çin güçleri tarafından toplama kampına kapatılan mazlumların yakınları Ankara'da basın açıklamasında bulunacak.

Zalim Çin, Doğu Türkistan’da Koronavirüsü Bahane Ederek Baskıya Devam Ediyor

Doğu Türkistan’da uzun süredir aralıksız devam eden yasaklar zalim Çin’in koronavirüsü bahane ederek baskıyı artırdığı gerçeğini ortaya çıkardı. Tedavi sürecinde olan Müslüman Türkistan halkına sözde geleneksel Çin tıbbının ilaçlarını kullandırıyorlar.

Doğu Türkistan’da Müslümanların Tutulduğu Hapishane ve Toplama Kampları İfşa Edildi

Çin’in harita programı olan Baidu platformunun bazı kısımlarını karartması üzerine yapılan araştırma sonucu önemli veriler elde edildi. İki yıl boyunca yapılan detaylı araştırmalar sonucu ulaşılan konumlar, Doğu Türkistan’da bulunan ve gizlenen hapishaneleri ve toplama kamplarını ortaya çıkardı.

Yeni Zelanda’da Camiye Saldıran Terörist Ömür Boyu Hapse Mahkum Edildi

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde 2 camiye terör saldırısı düzenleyerek 51 kişiyi katleden ve 49 kişiyi yaralayan Brenton Tarrant, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Endonezya’dan BAE-İsrail Normalleşme Anlaşmasına Tepki

Endonezya’daki sivil toplum kuruluşları,  Birleşik Arap Emirlikleri ile İsrail işgal yönetimi arasında yapılan normalleşme anlaşmasını kınayarak bu anlaşmanın Filistin davasına yönelik işlenmiş bir suç olduğunu belirtti. 

Arakanlı Mültecilerin Kamplarında Covid 19 Salgınının Artmasından Endişeleniliyor

Myanmar'ın Arakan eyaletinde kamplara sığınan Rohingyalılar Covid-19 vakalarının artışından endişe ediyor. Aşırı kalabalık olan bu kamplarda oldukça zor şartlar altında yaşamlarını sürdüren on binlerce kişinin enfekte olabileceği ifade ediliyor.

Mauritius Adası'nda Karaya Oturan Japon Petrol Tankeri İkiye Bölündü

Hint Okyanusu'ndaki Mauritius Adası'nda karaya oturarak tonlarca petrol sızıntısına yol açan Japon bandıralı gemi ikiye bölündü.

Irkçı Başbakan Modi Cami Arazisine Hindu Tapınağı Yapımı İçin İlk Tuğlayı Koydu

Hindistan Başbakanı Nerandra Modi, tarihi Babür Camisi'nin (Babri Masjid) yerine inşa edilecek tartışmalı Hindu tapınağının temel atma törenine katıldı.

Hinduların Babri Cami'ni Yıkmasının Üzerinden 28 Yıl Geçti

Hindistan'ın Uttar Pradeş eyaletinde 6 Aralık 1992'de aşırılıkçı Hinduların, 16. yüzyılda inşa edilen Babri Camisi'ni altında tapınak olduğu gerekçesiyle yıkmasının üzerinden 28 yıl geçti.

Toplama Kampında Bir Anne! Acılı Evlat Feryat Edip Yardım İstedi

Çin zulmüne maruz kalarak hayatları perişan hale gelen mazlumlardan biri de Suriye Tursun. Çin zindanlarındaki Uygur kadının oğlu Jevlan Shirmehmet ailesi için yardım çağrısında bulunuyor.

Tarihi Caminin Hindu Tapınağına Çevrilmesine Karar Verildi

Hindistan'da tarihi Babür Camisi'nin yerine inşa edilmesi planlanan Hindu tapınağının temel atma törenine Hindistan Başbakanı Nerandra Modi de katılacak.

Doğu Türkistan’daki Çin Zulmü İstanbul’da Protesto Edildi

İstanbul'da bir araya gelen Uygurlar, Çin yönetimi tarafından kamplarda zorla tutulan aileleriyle görüşemediklerini belirterek eylem yaptı.

Çin Zindanlarında Bir Alim Daha Şehit Oldu

Kasım 2014 de tutuklanıp toplama kamplarına atılan Doğu Türkistan'ın Hoten kentinde yaşayan Büyük Üstad Abdulhakim Han Mahdum'un yetiştirdiği Alimlerden "Üstad Mehmet Emincan Yunus Damollam" 56 yaşında Çin zindanlarında şehit oldu.

Yoksul Halkı Sel Vurdu

Güney Asya’yı etkisi altına alan muson yağmurları bölgede felaketi beraberinde getirdi. Bangladeş’te yoksul halkın yaşadığı bölgelerin üçte birinin su altında kalma tehlikesi bulunurken 81 kişi de hayatını kaybetti.

Evlerinden Alınan Doğu Türkistanlı Çocukların Tutulduğu Okullar Görüntülendi

Komünist Çin yönetiminin Doğu Türkistan'ın çeşitli kentlerinde inşa ederek Uygur ailelerin çocuklarını yerleştirdiği yetimhaneyi andıran yatılı okulların sayısının hızla arttığı ortaya çıktı. Uydu görüntüleri üzerinden 55 toplama okul tespit edildi.

Myanmar Ordusu 19 Arakanlı Müslümanı Katletti

Budist Myanmar ordusunun Müslüman Rohingyaların yaşadığı Arakan eyaletine yaptığı hava saldırılarında en az 19 sivil katledildi. ''Saldırılar savaş suçudur'' diyen BM, 10 bin bölge halkının evlerini terk etmek zorunda kaldığını duyurdu.