Çin Zindanlarında Bir Alim Daha Şehit Oldu

Kasım 2014 de tutuklanıp toplama kamplarına atılan Doğu Türkistan'ın Hoten kentinde yaşayan Büyük Üstad Abdulhakim Han Mahdum'un yetiştirdiği Alimlerden "Üstad Mehmet Emincan Yunus Damollam" 56 yaşında Çin zindanlarında şehit oldu.

Yoksul Halkı Sel Vurdu

Güney Asya’yı etkisi altına alan muson yağmurları bölgede felaketi beraberinde getirdi. Bangladeş’te yoksul halkın yaşadığı bölgelerin üçte birinin su altında kalma tehlikesi bulunurken 81 kişi de hayatını kaybetti.

Evlerinden Alınan Doğu Türkistanlı Çocukların Tutulduğu Okullar Görüntülendi

Komünist Çin yönetiminin Doğu Türkistan'ın çeşitli kentlerinde inşa ederek Uygur ailelerin çocuklarını yerleştirdiği yetimhaneyi andıran yatılı okulların sayısının hızla arttığı ortaya çıktı. Uydu görüntüleri üzerinden 55 toplama okul tespit edildi.

Myanmar Ordusu 19 Arakanlı Müslümanı Katletti

Budist Myanmar ordusunun Müslüman Rohingyaların yaşadığı Arakan eyaletine yaptığı hava saldırılarında en az 19 sivil katledildi. ''Saldırılar savaş suçudur'' diyen BM, 10 bin bölge halkının evlerini terk etmek zorunda kaldığını duyurdu.

Çin’in Doğu Türkistan'daki Zulme Direniş Eylemlerine Kanlı Müdahalesinin 11. Yılı

Bugün 5 Temmuz 2020. Doğu Türkistan'ın başkenti Urumçi'de Çin güçleri ve silahlı paramilislerin barışçıl gösterilere kanlı müdahalesinin 11'inci yıl dönümü.

Dünyanın Tanımadığı Müslümanlar: Cham Müslümanları

Çok az kimsenin bildiği bir Müslüman topluluk olan Vietnam’da yaşamlarını sürdüren Cham Müslümanları.

Urumçi Katliamı'nın Yıl Dönümünde Önemli Çağrı

5 Temmuz 2009 tarihinde gerçekleştirilen Urumçi Katliamı'nın yıl dönümünde basın açıklaması düzenlenecek. Öte yandan Saraçhane'de 5-7 Temmuz tarihleri arasında katliama dair resim sergisi olacak.

Doğu Türkistan'dan Acı Haber: Ekrem Mehmet Şehid Edildi

Komünist Çin Yönetimi'nin zulmü altındaki Doğu Türkistan’dan bir acı haber daha geldi. Yakın arkadaşının üç farklı kişiden teyit ettiğine göre Ekrem Mehmet, zalim Çin güçleri tarafından şehit edildi.

Çin, Uygur Türklerini Kürtaja Zorlayarak Soykırım Yapıyor

Komünist Çin hükümetinin, Müslüman nüfusu kontrol altına almak adına Uygur Türkleri ve diğer azınlıklara uyguladığı doğum kontrol programını çok daha genişlettiği ortaya çıktı.

Hindistan, Çin Sınırına Füze Savunma Sistemi Konuşlandırdı

Hindistan, Çin ile yaşanan sınır çatışmasının ardından Himalaya Dağları’ndaki Ladakh’a karadan havaya füze savunma sistemi yerleştirdi.

Tekneleri Batan 94 Arakanlı Mülteciyi Endonezyalı Balıkçılar Kurtardı

Myanmar'daki dikta yönetimininde desteklediği ırkçı Budist çetelerin zulmünden kaçan Arakanlı mültecileri taşıyan tekne Endonezya'nın Açe bölgesi kıyılarında battı. Denize savrulan 94 mülteci, Endonezyalı balıkçılar tarafından kurtarıldı.

Uygur Gazeteci Nuriman'ın Ailesine Terör Hazırlığı Düşüncesi Nedeniyle 46 Yıl Hapis

Washington merkezli Radio Free Asia’da (RFA) muhabir olarak çalışan Uygur gazeteci Nuriman Abdüreşid’in annesi, babası ve erkek kardeşinin, Çinli otoritelerce, "Terör hazırlığı düşüncesi içerisinde olmak" suçlamasıyla toplam 46 yıl hapis cezasına çarptırıldıkları ortaya çıktı.

Güçleri Ancak Mazlumlara Yetiyor

Asya kıtasında Müslümanlara zulmeden iki işgal devleti Çin ve Hindistan kısa süreli bir sınır çatışmasının ardından barış anlaşması yaptı.

Çin ile Hindistan Arasındaki Çatışmalar Yerini Uzlaşıya Bıraktı

Çin, Hindistan ile sınır bölgesinde onlarca askerin hayatını kaybettiği çatışmanın ardından sorunu barışçıl yollarla çözmek için anlaştığını açıkladı.

Güney Kore İrtibat Bürosunu Vuran Kuzey Kore Bölgeye Asker Yığıyor

Kuzey Kore yönetimi, Güney Kore sınırındaki irtibat bürosunu havaya uçurmasından bir gün sonra, iki ülke sınırındaki 'askerden arındırılmış bölgeye' yeniden askeri birlikler konuşlandıracağı, kontrol noktaları oluşturacağı ve tatbikatlara devam edeceği tehdidinde bulundu.

Uluslararası Baskılara Rağmen Arakanlılara Yönelik Soykırım Endişesi Devam Ediyor

Gözlemcilere göre Myanmar, Uluslararası Adalet Divanı kararına rağmen, Arakanlı müslüman azınlığın şartlarını iyileştirmiyor. Buna karşın hükümetin bölgede soykırım yaptığına dair endişeler sürüyor.

Arakanlı Mültecilerin Yaşadığı Kampta Covid-19'dan İlk Ölüm Yaşandı

Bangladeş'in Cox's Bazar bölgesinde, Arakanlı Müslümanların yaşadığı kamplarda yeni tip koronavirüs nedeniyle ilk ölümün yaşandığı bildirildi. En az 29 kişinin daha salgına yakalandığı duyuruldu.

Şampiyon Boksörün Eşi de Müslüman Oldu, İslami Usullere Göre Düğün Yapıldı

Avusturyalı Avrupa dövüş sanatları şampiyonu Wilhelm Ott, geçtiğimiz Nisan ayında kendisinin ve karısının müslüman olduğunu açıklamadı. Ott, karısının tesettür girdikten sonra işinden atıldığını açıkladı.

Uygurlar Bu Bayramı da “Kayıp” Ailelerini Arayarak Geçiriyor

Çin’de insan hakkı ihlalleriyle karşılaşan Uygurlar bu bayramı da kayıp ailelerinden bir haber arayarak geçiriyor.

'ABD Çin'i Yeni Bir Soğuk Savaş'ın Eşiğine Sürüklüyor'

Covid-19 salgını nedeni ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Çin arasında tansiyon yükselmeye devam ediyor.

10 Bin Çocuğun Çinlileştirme Kamplarına Alınacağı Öne Sürülüyor

Çin komünist partisinin Aksu şehirinde 26 yatılı Anaokul inşa etmeyi planladığı ve Anaokulların bu yıl Eylül ayında tamamlanıp yaklaşık 10.000 çocuğu bünyesine alacağı öne sürülüyor.

Hindistan Ordusu Keşmir’e Baskın Düzenledi: 2 Kişi Katledildi 15 Ev Yakıldı

Hindistan ordusu, iki Müslüman direnişçiyi bulmak için Keşmir’in Srinagar kentine düzenlediği baskında 15 evi ateşe verdi. Çıkan olaylarda Hindistan ordusundan 4 kişi de yaralandı.

Zalim Çin, Kadir Gecesi'nde İçki Yarışması Düzenledi

Doğu Türkistan'daki zulmüne devam eden Çin güçlerinin Kadir Gecesi'nde içki yarışması düzenlediği bildirildi.

Doğu Türkistan'ın Nüfusu Azalıyor

Çin’deki Uygur nüfusu, “toplama kamplarının” kurulduğu 2017’den sonra sert şekilde düştü. Kaşgar’da 2017 yılında kaydedilen yüzde 13’lük doğum oranı sadece 1 yıl sonra yüzde 0,3’e düştü

Kamplardaki Arakanlı Müslümanlar Bayrama Virüs Tehdidi Altında Giriyor

Bangladeş'te 1 milyondan fazla Arakanlı mültecinin olumsuz şartlar altında kaldığı kamplarda koronavirüs hızla yayılıyor. Muslim Port'a konuşan bir yardım gönüllüsü, kamplarda en az 4 vaka görüldüğü ve sayının artmasından endişe edildiğini aktardı.

Tarihi Şehir Kaşgar Değiştiriliyor!

Zalim Çin yönetiminin Doğu Türkistan’daki tarihi yapıların Çinleştirilmesi projesi kapsamında 5 büyük şehirden biri olan Kaşgar şehri ve birçok nahiyede çalışma yaptığı bildirildi.