Uygur Hareketi Nobel Barış Ödülü'ne Aday Gösterildi

Doğu Türkistan’da yaşanan Uygur Soykırımı’na karşı mücadele eden Uygur Hareketi (Campaign for Uyghurs) ve Uygur İnsan Hakları Projesi (Uyghur Human Rights Project) 2022 yılında Nobel Barış Ödülüne aday gösterildi.

Endonezya, 'Mega Projesi' İçin Başkenti Cakarta'dan Kalimantan'a Taşıyor

Endonezya Parlamentosu, ülkenin başkentinin Cakarta'dan Kalimantan Adası'ndaki ormanlık alana taşınmasını öngören yasa tasarısını onayladı. Adadaki Başkentin yeni adı ise Nusantara olarak belirlendi.

Çin İşgalindeki Doğu Türkistan’da 'Showroom' Açan Musk'a Tepki Yağıyor

Elon Musk'ın sahibi olduğu elektrikli otomobil şirketi Tesla, Çin işgalindeki Doğu Türkistan’da bir showroom açmasının ardından Amerikalı siyasetçilerden eleştiri geldi.

Çin, Soykırım Suçundan Mahkum Edildi

Londra'da kurulan Uygur Mahkemesi, Çin Halk Cumhuriyeti'nin Doğu Türkistan'daki Uygurlara ve diğer Müslümanlara karşı soykırım suçu işlediği sonucuna vardı. Mahkeme Çin’i ayrıca ‘insanlığa karşı suç işlemek ve işkence’ suçlarından da mahkum etti.

Uygur Hareketi: Çin'i Boykot Kararına Diğer Ülkelerde Katılmalı

Uygur Hareketi, Amerika’nın, Çin’de Şubat ayında düzenlenecek olan Pekin 2022 Kış Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları’na diplomatik boykot uygulama kararına destek verdiğini açıkladı.

Çin'den Skandal Karar: İslamı Çinlileştirmek İçin Talimat Verdi

Doğu Türkistanlı Müslümanları işkence kamplarına kapatan Pekin yönetimi yeni bir skandala imza attı. Çin Devlet Başkanı Şi, ülkedeki dinlerin Çinlileştirilerek asimile edilmesi talimatı verdi.

Çin’in Gizli Belgeleri Sızdı: ‘Uygurlar Yeniden Eğitilmeli’

Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’da, Uygurlara ve diğer Müslüman gruplara yönelik baskı politikalarıyla bağlantılı Çin yönetiminin 2014 yılından konuşmalarının yer aldığı belgeler sızdırıldı.

Uluslararası Af Örgütü: BM Doğu Türkistan İçin Harekete Geçmeli

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), Birleşmiş Milletler'e üye tüm ülkelere açık mektup göndererek Çin'in Doğu Türkistan'daki insan hakları ihlallerini araştırmak üzere BM öncülüğünde bir mekanizma kurulması çağrısında bulundu.

Hindistan ve Çin Arasındaki Sınır Gerilimi Devam Ediyor

Hindistan ve Çin arasındaki sınır gerginliği 17. ayını geride bırakırken kış mevsiminin gelmesiyle birlikte taraflar askerlerini ileri karakollarına kaydırmaya başladı.

Arakanlı Müslümanların Sesi Mohib Ullah Şehid Edildi

Arakanlı Müslümanların lideri olarak vasıflandırılan Mohib Ullah, Bangladeş'in güneyindeki bir mülteci kampında bilinmeyen kimseler tarafından silahla ateş açılarak şehid edildi.

Cami Arazisine Konan Hilton'a Karşı Küresel Boykot Çağrısı

Doğu Türkistan'da Çin Komünist rejimi tarafından yıkılan bir caminin arazisine Hilton Grubu'nun otel inşa etme kararı sivil toplum kuruluşlarını ayağa kaldırdı. Amerikan İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) Hilton Otelleri'ne karşı boykot kampanyası başlattı.

Amerika ve Fransa Arasında Denizaltı Gerginliği Büyüyor

Avustralya’nın, Fransa’yla yaptığı denizaltı anlaşmasını iptal edip Amerika'yla anlaşmasına Avrupa ülkesinin tepkisi gecikmedi. Avustralya ise, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’la yapılan görüşmede anlaşmayı iptal etmelerinin mümkün olabileceğini dile getirdiklerini duyurdu.

Arakanlı Mülteciler Sel Felaketiyle Boğuşuyor

900 binden fazla mültecinin yaşadığı dünyanın en büyük kamplarının olduğu Bangladeş’in Cox’s Bazar kentinde bir haftadır aralıksız devam eden yoğun yağışlar hayatı olumsuz etkiliyor.

Zalim Çin Doğu Türkistan'daki Toplama Kamplarını Cezaevlerine Dönüştürüyor

Komünist Çin yönetimi, Doğu Türkistan'da bulunan toplama kamplarını cezaevlerine dönüştürmeye hızla devam ediyor. Devasa büyüklükte oldukları bilinen ve binlerce Uygur Türkünün zorla tutulduğu cezaevlerinde işkenceler devam ederken, her geçen gün kamp ve cezaevlerinin sayısı artıyor.

Zulüm Altında Şehadet!

65 yaşındaki Uygur Türkü kadının toplama kampında şehit edildiği bildirildi.

Hilton, Komünist Çin'in Yıktığı Caminin Yerine Otel Yapacak

ABD'nin en büyük Müslüman sivil toplum örgütü Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR), Doğu Türkistan’da Çin hükümeti tarafından yıkılan bir Caminin yerine, otel inşaatı başlatmayı planlayan ABD Merkezli otel zinciri Hilton'a "projeyi durdurma" çağrısı yaptı.

Çin, Doğu Türkistan'da İnsanlığa Karşı Suç İşliyor

İnsan hakları kuruluşu Uluslararası Af Örgütü, Çin'in Uygurlar ve diğer Müslüman grupların yaşadığı Doğu Türkistan'da insanlığa karşı suç işlediğini söyledi.

"Doğu Türkistan'ın Güneyinde Uygurların Nüfusu 20 Yılda Üçte Bir Azalabilir'

Çin'in, Doğu Türkistan'da Müslüman Uygurlar üzerindeki baskısının nüfusa uzun vadeli etkileri konusunda yapılmış ilk hakem onaylı araştırmanın sonuçları açıklandı. "Müslüman Uygurların nüfusu 20 yıl içinde üçte bir oranında azalabilir" denildi.

Bağımsız Uygur Mahkemesi İlk Kez Toplandı: Çin Zulmü Raporlarla Anlatıldı

İngiltere’nin başkenti Londra’da Çin Komünist yönetimini Uygur Soykırımı ile ilgili yargılamak üzere oluşturulan Bağımsız Uygur Mahkemesinin ilk duruşması bugün gerçekleşti. Mahkeme de Doğu Türkistan’daki Çin zulmünün detayları, raporlar ve kamp şahitlerinin beyanları mahkeme heyetine bir bir anlatıldı.

Myanmar'dan Kaçan Arakanlı Müslümanlar, Endonezya'ya Ulaştı

Myanmar'daki baskıdan kaçan ve düzinelerce Rohingyalı mülteciyi taşıyan bir tekne 113 gün süren yolculuğun ardından Endonezya'ya ulaştı.

Çin Zulmü Londra Yargısında: Uygur Mahkemesi Başlıyor

İngiltere’nin başkenti Londra’da 4-7 Haziran’da ilk duruşması gerçekleşecek Uygur Mahkemesi’nde, Doğu Türkistan’daki Çin zulmünün detayları, raporlar ve tanıklıkların beyanları incelenecek.

Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Dolkun İsa’nın Kardeşine Müebbet Hapis

Çin’den Uygur Mahkemesi’deki soykırım davası öncesi misilleme gibi karar geldi. Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Dolkun İsa’nın kardeşi müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Komünist Çin Doğu Türkistan’ın Çocuklarını Hedef Alıyor

Çin Komünist devletinin Doğu Türkistan’da sürdürdüğü asimilasyon ve zulümler aralıksız sürüyor. Konuyla ilgili İstanbul merkezli Çocuk Vakfı’nın yayınladığı raporda Doğu Türkistanlı çocuklara karşı yapılan Etnik ve Kültürel Soykırıma dair değerlendirmelerde bulunuldu.

Yeni Zelanda: Çin, Doğu Türkistan'da Ağır İnsan Hakları İhlalleri Yapıyor

Yeni Zelanda Parlamentosu'nda çarşamba günü yapılan oylamada, 'Çin'in Doğu Türkistan'da Uygurlara karşı ciddi insan hakları ihlalleri yaptığı' oybirliğiyle kabul edildi, ancak hükümetin itirazı nedeniyle Çin'in politikaları 'soykırım' olarak nitelendirilmedi.

Güney Çin Denizi İhtilafı Kızıştı: Filipinli Bakandan Çin'e Küfürlü Yanıt

Güney Çin Denizi'nin paylaşılamayan sularında Çin ve Filipinler gemileri arasında gerilim yaşanırken, Filipinler Dışişleri Bakanı Locsin, "Çin, dostum, daha ne kadar kibar dille söyleyebilirim? Bir bakayım... TAMAM... S..TİR GİT" diye tweetledi.

Hindistan’da Müslüman Karşıtı Hareketler Güçleniyor

AGD bünyesindeki Uluslararası Strateji Araştırma Merkezi (UGSAM) Hindistan’ın yüzde 15’ine tekabül eden Müslümanların durumlarını gözler önüne seren bir raporu kamuoyu ile paylaştı.