Tayvan'ı İhanetle Suçlayan Çin Adayı Kuşattı

Amerika Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin tartışmalı Tayvan ziyaretiyle bölgede büyüyen krizde Çin’den tatbikat hamlesi geldi. Çin Yönetimi, "ateşle oynayanlar onunla helak olacaklardır ve Çin'i rahatsız edenler cezalandırılacak" açıklamasında bulundu.

Çin'den Amerika'ya: Tayvan Ziyareti Askeri Dahil Sert Tepkilere Neden Olur

Çin'in Amerika Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin, egemenlik iddiasında bulunduğu Tayvan'ı ziyaret etmesi halinde, "askeri karşılık" dahil sert tepkiler verebileceği ileri sürüldü.

Uygur Hareketi’nden BM Komiser için İstifa Çağrısı

Müslüman Uygur’ların anavatanı Doğu Türkistan’a yaptığı ziyareti, Çin propagandasına çeviren Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet'e tepki yağıyor.

Çin İşkencesi Belgelerle Deşifre Oldu

Komünist Çin rejiminin, Doğu Türkistanlı Müslümanlara uyguladığı sistematik işkence deşifre oldu. Toplama kamplarının yer aldığı Sincan Bölgesi’ndeki polis bilgisayarlarının hacklenmesi sonucu elde edilen binlerce fotoğraf ve belge, Pekin’in uluslararası topluma anlattığı ‘eğitim kampları’ hikâyesinin tamamen yalan olduğunu ortaya çıkardı.

Biden'a Karşı Gövde Gösterisi: Rus ve Çin Savaş Uçaklarından Devriye Uçuşu

Amerika Başkanı Biden'ın Asya ziyareti sürerken kritik hamle geldi. Rus ve Çin savaş uçakları Asya-Pasifik bölgesinde ortak devriye uçuşları gerçekleştirdi. Biden, Tayvan'a olası müdahaleye karşı Çin'e askeri karşılık vereceklerini açıklamıştı.

Sri Lanka'daki Protestolar Sonucu Başbakan İstifa Etti Cumhurbaşkanı Hedefte!

Güney Asya ülkelerinden Sri Lanka bir aydan fazladır yönetime karşı yürütülen protesto eylemleriyle sarsılıyor. Başkent Colombo'da başbakan yanlılarıyla protestocular arasında çatışma çıktı. Yedi kişinin öldüğü, 200'den fazla kişinin yaralandığı olaylar sonrasında Başbakan Mahinda Rajapaksa istifa etti.

Önce OHAL İlan Edildi Sonra Tüm Bakanlar İstifa Etti

Elektrik kriz ile başlayan Sri Lanka'daki halk protestoları sonrası, Başbakan Mahinda Rajapaksa hariç, kabinedeki tüm bakanlar istifa etti. Protestoların Devlet Başkanının konutuna kadar sıçraması üzerine de ülkede OHAL ilan edilmişti.

Uygurlardan Birleşmiş Milletlere Acil Çağrı

Uygur Hareketi ve Uygur Araştırmaları Merkezi Mayıs ayında Doğu Türkistan'ı ziyaret edecek olan BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet'e, raporun yayınlaması için çağrıda bulundu.

İşgalci Hollanda Endonezya'dan Özür Diledi

Bir Batı ülkesinin daha işgal ve sömürgeciliği resmen kayıtlara geçti. Hollanda ordusu'nun Endonezya'da aşırı sistematik şiddet uyguladığı belgelendi. Başbakan Rutte, uyguladıkları aşırı şiddet ve işgal nedeniyle özür diledi.

Uygur Hareketi Nobel Barış Ödülü'ne Aday Gösterildi

Doğu Türkistan’da yaşanan Uygur Soykırımı’na karşı mücadele eden Uygur Hareketi (Campaign for Uyghurs) ve Uygur İnsan Hakları Projesi (Uyghur Human Rights Project) 2022 yılında Nobel Barış Ödülüne aday gösterildi.

Endonezya, 'Mega Projesi' İçin Başkenti Cakarta'dan Kalimantan'a Taşıyor

Endonezya Parlamentosu, ülkenin başkentinin Cakarta'dan Kalimantan Adası'ndaki ormanlık alana taşınmasını öngören yasa tasarısını onayladı. Adadaki Başkentin yeni adı ise Nusantara olarak belirlendi.

Çin İşgalindeki Doğu Türkistan’da 'Showroom' Açan Musk'a Tepki Yağıyor

Elon Musk'ın sahibi olduğu elektrikli otomobil şirketi Tesla, Çin işgalindeki Doğu Türkistan’da bir showroom açmasının ardından Amerikalı siyasetçilerden eleştiri geldi.

Çin, Soykırım Suçundan Mahkum Edildi

Londra'da kurulan Uygur Mahkemesi, Çin Halk Cumhuriyeti'nin Doğu Türkistan'daki Uygurlara ve diğer Müslümanlara karşı soykırım suçu işlediği sonucuna vardı. Mahkeme Çin’i ayrıca ‘insanlığa karşı suç işlemek ve işkence’ suçlarından da mahkum etti.

Uygur Hareketi: Çin'i Boykot Kararına Diğer Ülkelerde Katılmalı

Uygur Hareketi, Amerika’nın, Çin’de Şubat ayında düzenlenecek olan Pekin 2022 Kış Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları’na diplomatik boykot uygulama kararına destek verdiğini açıkladı.

Çin'den Skandal Karar: İslamı Çinlileştirmek İçin Talimat Verdi

Doğu Türkistanlı Müslümanları işkence kamplarına kapatan Pekin yönetimi yeni bir skandala imza attı. Çin Devlet Başkanı Şi, ülkedeki dinlerin Çinlileştirilerek asimile edilmesi talimatı verdi.

Çin’in Gizli Belgeleri Sızdı: ‘Uygurlar Yeniden Eğitilmeli’

Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’da, Uygurlara ve diğer Müslüman gruplara yönelik baskı politikalarıyla bağlantılı Çin yönetiminin 2014 yılından konuşmalarının yer aldığı belgeler sızdırıldı.

Uluslararası Af Örgütü: BM Doğu Türkistan İçin Harekete Geçmeli

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), Birleşmiş Milletler'e üye tüm ülkelere açık mektup göndererek Çin'in Doğu Türkistan'daki insan hakları ihlallerini araştırmak üzere BM öncülüğünde bir mekanizma kurulması çağrısında bulundu.

Hindistan ve Çin Arasındaki Sınır Gerilimi Devam Ediyor

Hindistan ve Çin arasındaki sınır gerginliği 17. ayını geride bırakırken kış mevsiminin gelmesiyle birlikte taraflar askerlerini ileri karakollarına kaydırmaya başladı.

Arakanlı Müslümanların Sesi Mohib Ullah Şehid Edildi

Arakanlı Müslümanların lideri olarak vasıflandırılan Mohib Ullah, Bangladeş'in güneyindeki bir mülteci kampında bilinmeyen kimseler tarafından silahla ateş açılarak şehid edildi.

Cami Arazisine Konan Hilton'a Karşı Küresel Boykot Çağrısı

Doğu Türkistan'da Çin Komünist rejimi tarafından yıkılan bir caminin arazisine Hilton Grubu'nun otel inşa etme kararı sivil toplum kuruluşlarını ayağa kaldırdı. Amerikan İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) Hilton Otelleri'ne karşı boykot kampanyası başlattı.

Amerika ve Fransa Arasında Denizaltı Gerginliği Büyüyor

Avustralya’nın, Fransa’yla yaptığı denizaltı anlaşmasını iptal edip Amerika'yla anlaşmasına Avrupa ülkesinin tepkisi gecikmedi. Avustralya ise, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’la yapılan görüşmede anlaşmayı iptal etmelerinin mümkün olabileceğini dile getirdiklerini duyurdu.

Arakanlı Mülteciler Sel Felaketiyle Boğuşuyor

900 binden fazla mültecinin yaşadığı dünyanın en büyük kamplarının olduğu Bangladeş’in Cox’s Bazar kentinde bir haftadır aralıksız devam eden yoğun yağışlar hayatı olumsuz etkiliyor.

Zalim Çin Doğu Türkistan'daki Toplama Kamplarını Cezaevlerine Dönüştürüyor

Komünist Çin yönetimi, Doğu Türkistan'da bulunan toplama kamplarını cezaevlerine dönüştürmeye hızla devam ediyor. Devasa büyüklükte oldukları bilinen ve binlerce Uygur Türkünün zorla tutulduğu cezaevlerinde işkenceler devam ederken, her geçen gün kamp ve cezaevlerinin sayısı artıyor.

Zulüm Altında Şehadet!

65 yaşındaki Uygur Türkü kadının toplama kampında şehit edildiği bildirildi.

Hilton, Komünist Çin'in Yıktığı Caminin Yerine Otel Yapacak

ABD'nin en büyük Müslüman sivil toplum örgütü Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR), Doğu Türkistan’da Çin hükümeti tarafından yıkılan bir Caminin yerine, otel inşaatı başlatmayı planlayan ABD Merkezli otel zinciri Hilton'a "projeyi durdurma" çağrısı yaptı.

Çin, Doğu Türkistan'da İnsanlığa Karşı Suç İşliyor

İnsan hakları kuruluşu Uluslararası Af Örgütü, Çin'in Uygurlar ve diğer Müslüman grupların yaşadığı Doğu Türkistan'da insanlığa karşı suç işlediğini söyledi.