Keşmir'in Direniş Lideri Vefat Etti Hindistan Cenaze Töreni Yapılmasına İzin Vermedi

Keşmir'in Yeni Delhi'ye karşı mücadelesinin sembol isimlerinden olan ve bölgenin statüsünün plebisitle (kendi kaderini tayin hakkı) belirlenmesini savunan Seyyid Ali Şah Geylani 92 yaşında vefat etti. Keşmir'in Direniş Lideri Vefat Etti Hindistan, Cenaze Töreni Yapılmasına İzin Vermedi

Taliban: Türk Askerini Olumsuz Bir Durum Meydana Gelmemesi için İstemiyoruz

Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahit, Türkiye ile iyi ilişkiler kurmak istediklerini ancak Kabil Havaalanı'nın güvenliğini kendilerinin sağlayacağını söyledi. "Bunun nedeni, Allah korusun bizimle Türkiye arasında olumsuz bakışın (kötü durumun) meydana gelmemesi" sözleriyle açıkladı.

Kabil'deki Patlamalarda 13'ü Amerikan Askeri 110'dan Fazla Kişi Öldü

Afganistan’da Kabil Havaalanı yakınında meydana gelen patlamalarda şu ana kadar 110 kişi hayatını kaybederken 1300 kişi de yaralandı. En az 13 ABD askerinin ölümüne neden olan patlamalar, ülkede 2011’den bu yana ABD güçlerine yönelik en kanlı saldırı oldu.

Batılı Güçlerin Kabil'den 'Büyük Kaçış'ı İçin Geri Sayım Başladı

Taliban'ın her türlü dış gücü Afganistan'da istemediklerini ısrarla yinelemelerinin ardından Batılı güçler, tahliye operasyonlarını en üst seviyeye yükseltti. Son 24 saat içinde 19 bin kişi tahliye edildi.

Türk Askerlerinin Afganistan’dan Tahliyesine Başlandı

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) bağlı askerlerin Afganistan'dan tahliyesine başlandığını duyurdu. İşte silahlı birliklerimizin Afganistan'daki tarihi serüveni...

Pençşir Vadisi'nde Son Durum: Barış Mı Savaş Mı?

Pençşir Vadisi, Afganistan'ın başkenti Kabil'in 150 km kuzeydoğusunda kalıyor. Sarp dağlar arasındaki vadide, 1979-89 yılları arasında Sovyet işgaline karşı, 1996-2001 tarihleri arasında da Taliban'a karşı mücadele edilmişti. Dönemin Kuzey İttifakı bugün parçalanmış olsa da Pençşir'deki güçler yine Taliban'a karşı duruyor!

Taliban: Afganistan'daki Çekilmeleri için Batılı Güçlere Ek Süre Vermeyeceğiz

Afganistan'da 20 yıl sonra yeniden yönetimi ele geçiren Taliban, Batılı güçlere ülkedeki askerlerini çekmeleri için ek süre vermeyeceğini açıkladı. İngiltere'nin G 7 Zirvesinde çekilmenin uzatılmasını teklif edeceği bekleniyor.

Taliban Kaybettiği Üç Bölgeyi Geri Aldı, Penşir Kuşatma Altında

Afganistan'da Taliban geçen hafta yerel güçlere kaybettiği üç bölgede, yeniden denetimi ele geçirdiğini açıkladı. Pule Hisar, Deh Salah ve Andarab adlı üç ilçede yönetimin yeniden Taliban’a geçtiği belirtildi. Ahmed Mesud komutasındaki güçlere karşı da Penşir'in kuşatma altına alındığı duyuruldu.

Afganistan'da Taliban-Amerika Anlaşmasından Bu Güne Nasıl Gelindi

Önce Trump ardından Biden ısrarla Afganistan'dan çekileceğiz dedi. Amerika neden 20 yıl süren savaşın ardından Afganistan'dan çekilmeyi kabul etti?

Batılı Ülkeler Kabil'den Tahliye Edilirken Taliban Halka: "Evinize Dönün"

Amerika ve diğer ülkelerin, Kabil Havalimanı’ndan asker ve vatandaşlarını tahliyesi sürüyor. Taliban, Havalananında bekleyen kalabalığa “Evlerinize dönün, kimse size zarar vermeyecek” çağrısı yaptı. Öte yandan Taliban'ın ülkedeki önemli isimlerle yeni yönetim kurma çalışmaları da devam etti.

CIA Afganistan'a Yakın Yeni Konum Arayışında! 2 Seçenek Var...

CIA, Afganistan'a yakın yeni konum arayışında! 2 seçenek var... Amerikan askeri varlığının Afganistan'dan çekilmesi sonrasında ülkedeki istihbarat faaliyetlerini sürdürmek isteyen CIA yeni yollar arıyor ve bu anlamda 2 ülke öne çıkıyor...

Taliban, ABD'nin 'Milyar Dolarlık' Askeri Yatırımına da El Koydu

Taliban'ın, Afganistan'daki devlet yönetimini fiili olarak kontrolü altına almasının ardından, ABD ordusunun 20 yıl boyunca bu ülkeye getirdiği milyar dolarlık askeri silahlar örgütün kontrolüne geçti. ABD, 2001 yılından bu yana Afganistan'daki askeri, eğitim ve altyapı çalışmaları için 837 milyar dolar para harcamıştı.

Kabil'e Giren Taliban: Afganistan'da Savaş Sona Erdi

Amerika'nın başını çektiği askeri güçler ayrılırken ve Batılı ülkeler vatandaşlarını tahliye etmek için çabalarken, Taliban Kabil'deki başkanlık sarayının kontrolünü ele geçirmesinin ardından Afganistan'daki savaşın bittiğini ilan etti.

Taliban'ın Afganistan'daki Kilit Liderleri

2001 yılından bu yana Batı güçleri ve batı destekli hükümetle savaşan Taliban hareketine altı önemli isim liderlik ediyor. Afganistan’da önemli yere sahip olan bu liderler Taliban hareketinin ön saflarında yer alıyor.

Taliban 18 Eyalet Merkezini Ele Geçirdi Başkent Kabil'e İlerliyor

Afganistan’da kontrolü altındaki alanları genişleten Taliban'ın, ilerleyişi sürüyor. Son olarak ülkenin ikinci büyük şehri Kandahar’ı da ele geçirdi. Taliban başkent Kabil’in 50 kilometre güneyinde bulunan Logar vilayetinin merkezi Puli Alem’de de kontrolü sağladı.

Taliban Gazne'yi Ele Geçirdi: Başkent Kabil'e İlerliyor

Taliban, başkent Kabil'e 130 kilometre mesafedeki Gazne kentinin merkezinde kontrolü ele geçirdi. Taliban son dönemde kaydettiği ilerlemeyle birlikte ülkenin üçte ikisinde denetimi ele geçirmiş oldu.

Afganistan'da Taliban'ın İlerleyişi ABD ve Rusya'yı da Kaygılandırıyor

Rusya, Taliban’ın Afganistan'ın Tacikistan ve Özbekistan’la sınır bölgelerinde kontrolü ele geçirdiğini duyurdu. Rus basını bu durumun Moskova’nın güvenlik kaygılarını arttırdığını yazdı. Afganistan'daki kaosun ortaklarından ABD'nin Başkanı Joe Biden ise, askeri birliklerini çekme yönündeki kararından pişman olmadığını söyledi. Biden, terk ettikleri Afganistan'ın siyasi liderlerini birleşmeye çağırdı.

Taliban Üç Günde Altı Eyalet Başkentini Daha Ele Geçirdi

Afganistan'da ilerleyişini sürdüren Taliban'ın ülkenin kuzeyindeki üç vilayet merkezi olan Kunduz, Sar-i Pol ve Talukan'ı ele geçirdiği bildirildi. Böylelikle, son üç gün içinde toplam altı vilayetin yönetim merkezi Taliban'ın eline geçmiş oldu. Afgan güvenlik güçleri, Taliban'a karşı geniş çaplı bir operasyon başlatılacağını açıkladı.

Taliban'ın İlerleyişi Sürüyor: Dört Vilayet Merkezini Ele Geçirdi

Afganistan'ın batısında İran sınırındaki Nimruz vilayetinin merkezini ele geçirmesiyle, Taliban'ın vilayet merkezlerini kontrol etmeye başladığı süreç son üç günde dört vilayet merkezine ulaştı. Taliban, son olarak Kunduz vilayetinde de yönetim merkezini ele geçirdi.

Taliban Leşkergah'ı Kuşattı: Afgan Ordusu Halkın Evlerini Terk Etmesini İstedi

Afgan ordusu, Taliban tarafından kuşatılan ve stratejik olarak büyük öneme sahip olduğu belirtilen Leşkergah kentinde büyük bir karşı saldırıya geçeceği gerekçesiyle burada yaşayan halkın derhal evlerini terk etmesi uyarısında bulundu.

Afganistan'da Yeniden Güç Kazanan Taliban'ın Tarihi Serüveni

Afganistan'ın son 25 yılına damga vuran, önce Sovyet Rusya'sı ardından Amerika ve beraberindeki koalisyon, şimdi de Afgan ordusu ile savaşan Taliban'ın tarihi serüveni nasıl işledi? Kandahar'dan başlayıp Kabil ve Mezar-ı Şerif'e kadar uzanan savaş süreci...

Akar ABD İle Afganistan Görüşmeleri Olumlu İlerliyor Dedi Taliban Uyardı!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kabil Havalimanı görüşmelerinin olumlu ilerlediğini söyledi. Taliban ise, Türkiye'yi ABD birliklerinin Afganistan'ı terk etmesinin ardından ülkedeki askeri birliklerini genişletmemesi konusunda uyarı mesajı yayınladı.

Taliban İlerleyişini Sürdürüyor: Afganistan'da Bazı Sınır Kapılarını Ele Geçirdi

Amerika ve NATO askerlerinin çekilmeye devam ettiği Afganistan'da Taliban ise ilerleyişini sürdürüyor. Taliban, son olarak ülkenin batısındaki İran ve kuzey batısındaki Türkmenistan'daki sınır bölgelerinde Afgan ordusundan sınır kapılarını ele geçirdi.

Amerikan Askerleri Bagram Hava Üssü'nden Gece Yarısı Kaçtı

Afgan komutanı Asadullah Kohistani, ABD'nin Afganistan'daki en büyük ve kilit üssü olan Bagram Hava üssünü gece geç saatlerde Afganlara haber vermeden sessizce terk ettiğini söyledi.

Taliban: Eylül'den Sonra Kalan Tüm Yabancı Askerler İşgalci Güç Muamelesi Görecek

Taliban Sözcüsü Suheyl Shaheen "Tüm yabancı güçler, üstleniciler, danışmanlar, eğitmenler, ülkeden çekilmeli çünkü bir ihlal olan işgalin parçasıydılar. Tepki göstereceğiz ama bu tepki, lider kadromuzun kararları temelinde gösterilecek" dedi.

Taliban İle Çatışan Binden Fazla Afgan Askeri Tacikistan'a Sığındı

Taliban ile çatışmaya giren binden fazla Afgan askerinin komşu ülke Tacikistan'a sığındığı bildirildi. Taliban ise ilerleyişini sürdürüyor. Son 2 ayda ülke genelinde Taliban'ın kontrolüne geçen ilçe sayısı 40'ı aştı.