Pakistan’da Sokaklar Karıştı: Han'ın Destekçileri Polisle Çatıştı

Pakistan'ın Lahor kentinde görevden alınan eski Başbakan İmran Han'ın partisi Tahrik-i Insaf destekçileri sokağa döküldü. Gösterilere Pakistan polisi müdahale etti. İmran Han erken seçime gidilmesi talebiyle yürüyüşler düzenleneceğini açıklamıştı.

Mevlana Nizami: Dünya Karşı Gelse Allah Yolundan Ayrılmam!

Bangladeş Cemaat-i İslami liderlerinden Mevlana Nizami şehadetinin altıncı sene-i devriyesinde dualarla yad ediliyor.

Afganistan'da Peş Peşe Bombalı Saldırılar Yaşanıyor

Afganistan'ın kuzeyindeki Mezar-ı Şerif kentinde peş peşe düzenlenen bombalı saldırılarda 9 sivil hayatını kaybetti. Öncesinde de Kunduz ve başkent Kabil'de de patlamalar yaşanmıştı.

Afganistan'da 5 Kentte Eş Zamanlı Saldırılar Düzenlendi

Afganistan’da, Mezar-ı Şerif, Kunduz, Nangarhar ve başkent Kabil’de eş zamanlı patlamalar meydana geldi. En büyük saldırının yaşandığı Mezar-ı Şerif kentindeki bir camide en az 10 kişi öldü, 40 kişi de yaralandı.

Pakistan'da Başbakanlığa Seçilen Şahbaz Şerif Kimdir?

Pakistan’da İmran Han hükümetinin güvensizlik oylaması sonucu görevden düşmesinin ardından bugün Meclis Genel Kurulu’nda yeni başbakan seçildi. Pakistan Müslüman Ligi-Navaz (PML-N) lideri Şahbaz Şerif'in ülkenin yeni başbakanı olduğu açıklandı.

Pakistan'da İmran Han Hükümeti Düşürüldü

Pakistan'da Yüksek Mahkemenin kararı sonrası mecliste yapılan güven oylaması sonucu İmran Han hükümeti düşürüldü. İmran Han, ülkede güvensizlik oylamasıyla görevinden alınan ilk Başbakan oldu.

Afganistan’da Huzurlu Ramazan

Afganistanlı Müslümanlar, 20 yıllık Haçlı emperyalist işgalin ardından ilk kez özgür bir Ramazan-ı Şerif geçirmenin huzurunu yaşıyorlar.

Pakistan'da Meclis Feshedildi Erken Seçime Gidilecek

Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi bir erken seçim adımı atarak, parlamentoyu feshetti. Mecliste kendisine karşı yapılan güven oylaması reddedilen Başbakan İmran Han, Amerika'yı komploya öncülük etmekle suçluyor.

Pakistan Siyasi Krize Sürükleniyor Başbakan Han'ın Koltuğu Düşebilir

Pakistan'da Imran Han'ın Başbakanlık koltuğu düşebilir. İktidar ortağı MQM Partisi koalisyondan çekildiğini açıkladı. MQM'nin muhalefete geçmesiyle güven oylamasında Han'ın görevden alınmasının önü açıldı. Ordu ve muhalefetin Han'a baskı yaptığı ülke siyasi krize doğru sürükleniyor.

Uygurlardan Çinli Bakanın İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesine Katılmasına Tepki

Pakistan’ın başkenti İslamabad’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) toplantısında 57 Müslüman bakan arasına Çin Dışişleri Bakanının özel konuk olarak davet edilmesi, Doğu Türkistan aktivistleri tarafından “utanç verici” sözleriyle kınandı.

Pakistan Başbakanı İmran Han’dan Batıya Rusya Resti: 'Biz Sizin Köleniz Miyiz?'

Rusya’nın Ukrayna’ya harekat ilan etmesinin ardından Pakistan Başbakanı İmran Han ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında bir görüşme gerçekleşmiş ve görüşme uluslararası kınama almıştı. İmran Han batıya, “biz sizin köleniz miyiz” diyerek tepki gösterdi ve Keşmir konusunda batının iki yüzlülüğünü hatırlattı.

Pakistan'da Camiye Saldırı: En Az 56 Kişi Öldü

Pakistan'ın Peşaver kentinde bir camiye yapılan bombalı saldırıda en az 56 kişi vefat ederken 65 kişinin de yaralandığı açıklandı.

ABD Afgan Halkının Rezervlerine El Koydu: Afganistan'da Protesto Edildi

Afganistan'da başkent Kabil'de toplanan binlerce kişi, Amerika Başkanı Joe Biden'ın, Afganistan'ın dondurulan 7 milyar dolar rezervinin bir kısmını dondurma kararını protesto etti. Taliban’dan Biden’a, "Varlıklarımızı dondurma kararından dönmezse ABD politikamızı gözden geçireceğiz" uyarısı geldi.

Hindistan'da Başörtüsü Zulmü Devam Ediyor

Hindistan'ın Karnataka eyaletinde Müslüman öğrencilerin başörtülü okullara alınmamalarıyla başlayan olaylar devam ediyor. Zulmü protesto eden Müslümanlar, Hindu çetelerin saldırılarına maruz kalıyor. Yasak Karnataka Yüksek Mahkeme'ye taşındı.

Hindistan'da Müslümanlar Tehlike Altında! Modi Ateşle Oynuyor...

Hindistan'da 2014 yılından beri hüküm süren aşırı sağcı Hindu milliyetçi BJP Partisi ve lideri Narendra Modi, seçimleri kazanmak uğruna Müslümanlara etmedikleri zulüm kalmıyor...

Mütefekkir Cevdet Said Hayatını Kaybetti

Çerkes asıllı mütefekkir Cevdet Said, tedavi gördüğü hastanede 91 yaşında hayatını kaybetti.

Kırgızistan Tacikistan Sınırından Yine Silah Sesleri Yükseldi

Kırgızistan ile Tacikistan sınır muhafız askerleri arasında çıkan çatışmalarda iki taraftan da ondan fazla askerin yaralandığı bildirildi. Bölgede ateşkesin sağlandığı duyurulsa da gerginliğin zaman zaman devam ettiği aktarıldı.

Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan'da Elektrikler Kesildi

Orta Asya ülkelerinden Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan'da elektrik kesintisi yaşandığı bildirildi.

Amerika Afganistan'da Askeri İşgalden Ekonomik Kuşatmaya Geçti

Amerika, Afganistan'dan çekilmesine rağmen ülkeye yönelik savaşını ekonomik ve siyasi cephede sürdürüyor. Köşe yazarı Zeeshan Aleem, Afganistan'daki savaşta "dünyanın en güçlü ülkesinin hezimete uğramasının bedelini Afgan halkının ödediği" ifadelerini kullandı.

Hindistan'da Başörtülü Müslüman Öğrenciler Haftalardır Sınıfa Alınmıyor

Hindistan'ın güneyindeki Karnataka eyaletindeki bir devlet üniversitesinde bir grup Müslüman öğrenci, müdürlerinin sınıfta başörtüsü takmaya izin vermemesi sonucu derslerini haftalardır sınıfın dışında oturarak dinliyor.

Hayatın Normale Dönmeye Başladığı Kazakistan'da 10 Ocak Milli Yas Günü İlan Edildi

Kazakistan'da yılbaşı öncesi akaryakıt fiyatlarına karşı protesto gösterileriyle başlayan ve 5 Ocak gecesi ülke genelinde kaosa dönüşen süreç normale dönüyor. Cumhurbaşkanı Tokayev'in, 10 Ocak'ı ulusal yas ilan ettiği Kazakistan'daki son gelişmeleri gazeteci Fethullah Halaç aktardı.

Putin: Bölgede "Renkli Devrimlere" İzin Vermeyeceğiz!

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev ülkedeki protesto gösterilerini "darbe girişimi" olarak niteledi. Rusya Devlet Başkanı Putin de bölgede "renkli devrimlere" izin vermeyeceklerini söyledi.

Kazakistan'da Kontrol Sağlandı 5 Binden Fazla Gözaltı Var

Kazakistan’da göstericilerin eline geçen bütün kamu binalarının geri alındığı ve sokakta kontrolün sağlandığı açıklandı. Olaylarla ilgili 5 bin 135 kişinin gözaltına alındığı ve bin 300'den fazla güvenlik görevlisinin de yaralandığı belirtildi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Göstericilere Teröristler Dedi Orduya Vur Emri Verdi

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, ülkede anayasal düzenin büyük ölçüde sağlandığını söyledi. Göstericileri "terörist" olarak nitelendiren Tokayev orduya, "uyarıda bulunmadan ateş açma" yetkisi verdiğini açıkladı.

Kazakistan'da Halk Ayaklandı: Eylemler Sürerken Hükümet İstifa Etti

Kazakistan'da akaryakıt fiyatlarına yapılan zamlara karşı başlayan protestolar bir anda toplumsal ayaklanmaya dönüştü. Başkent Almatı'da Parti merkezleri, Başsavcılık ve Belediye Başkanlığı binaları gibi çok sayıda kilit bina basıldı. Askerle göstericiler arasında çatışmalar yaşandı.

Afganistan İle Pakistan Arasındaki 'İngiliz' Sınırı: Durand Hattı Nedir?

Afganistan ile Pakistan arasındaki sınır hattını teşkil eden Durand Hattı, bölgede yaşayan Müslüman Peştun halkları da birbirinden ayırıyor.