Amerika El Kaide Lideri Zewahiri'yi Öldürdüğünü Duyurdu; Taliban Saldırıyı Kınadı

Amerika Başkanı Joe Biden, Usame bin Ladin'in ölümünden sonra El Kaide'nin liderliğini üstlenen Eymen el Zewahiri'nin Afganistan'da düzenlenen drone saldırısında öldürüldüğünü duyurdu. Taliban'dan "Doha anlaşmasının açık ihlali" tepkisi geldi.

İngiltere: Afganistan'dan Çekilme Sırasında Çok Sayıda Hata Yaptık

ABD'nin ardından diğer Batı ülkeleri de itiraf etmeye başladı. İngiltere, Afganistan'dan çekilme sürecinde hatalar silsilesi yaptıklarını kabul etti. Londra Yönetimi, fonladıkları Afgan uyruklu ajanları ülkelerine çekemedikleri konusundaki pişmanlıklarını da dile getirdi.

Siyasi Müdahale İle Başbakan Değiştiren Pakistan IMF Kapısında

Pakistan Genelkurmay Başkanı Kamar Cavid Bacva'nın, iflasa düşmemek için IMF'nin 1,17 milyar dolarlık krediyi bir an önce serbest bırakması konusunda Amerika yönetiminden yardım istediği belirtildi.

Özbekistan Karakalpakistan'da 18 Kişinin Öldüğü Açıklandı

Özbekistan’ın Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti’nde 1-2 Temmuz'da meydana gelen olaylarda 18 kişinin öldüğü, 243 kişinin de yaralandığı açıklandı.

Afganistan'da Ulema Toplantısı: IŞİD-H Fitneci İlan Edildi

Afganistan İslam Emirliği (Taliban), başkent Kabil'de 3 bin 500 ulemanın katılımıyla alimler toplantısı düzenledi. Toplantı sonunda yayınlanan 11 maddelik bildiride, İslami şeriat ve ulusal çıkarlara karşı her türlü muhalefetin "yolsuzluk ve yasa dışı eylem olduğu" ifade edildi.

Özbekistan Karakalpakistan'da Halk Ayaklandı OHAL İlan Edildi

Özbekistan yeni anayasasında Karakalpakistan’ı egemen olarak tanımayacağını bildirilince bölgede halk ayaklanması başladı. Özbekistan güvenlik güçleri protestocuları dağıtmak için ateş açtı. Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev bölgeye giderek yerel halkla orta yolu bulmaya çalıştı. Bölgede OHAL ilan edildi.

Afganistan'da 5,9 Büyüklüğünde Deprem Meydana Geldi

Afganistan'da merkez üssü Host vilayetinde meydana gelen 5,9 büyüklüğünde depremde en az 920 kişinin öldüğü, 600'den fazla kişinin yaralandığı bildirildi. Özellikle Paktika bölgesinin ağır etkilendiği depremde yardım çağrısı yapıldı.

Hindistan Polisi Müslüman Göstericilere Saldırdı: 2 Kişi Katledildi

Hindistan'da Hz. Muhammed'e (sav) hakarete yönelik protestoya polis silahlı müdahalede bulundu. Göstericilere ateş açan polis 2 göstericiyi katletti. Müslümanlara yönelik baskı furyasının arttığı Uttar Pradeş eyaletinde ise 136 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

"Afganistan'ın Hayatta Kalmasının Tek Yolu Eğitimdir"

Afganistan Eğitim Bakanlığı Dış İlişkiler Direktörü Vahidullah Haşimi, Afganistan’ın her bir çocuğunun eğitime kavuşması için çalıştıklarını, Afganistan’ın ilerlemesi ve hayatta kalmasının tek yolunun ise eğitim olduğunu söyledi. Haşimi Batı'nın çekildikten sonra dezenformasyon yaptığına da dikkat çekti.

Pakistan Talibanı’ndan Barış Görüşmeleri Şartı: Pakistan Ordusu Çekilsin

Pakistan Taliban Hareketi (Tehrik-i Taliban Pakistan -TTP), Afganistan’ın başkenti Kabil’de yürütülen barış görüşmeleri kapsamında, tüm Pakistan ordu güçlerinin daimî olarak Pakistan-Afganistan sınır bölgelerinden çekilmesini talep etti.

Pakistan’da Erken Seçim Protestoları Kitlesel Çatışmaya Dönüştü

Pakistan’da görevden alınan eski Başbakan İmran Han’ın partisi ve destekçileri erken seçim talebi ile büyük bir miting düzenlemeyi planlıyordu. Yetkililerin başkente giden yolları kapatmasının ardından polis ile göstericiler arasında çatışmalar yaşandığı bildirildi. Erken seçim protestoları Pakistan’da kitlesel çatışmalara dönüştü.

Pakistan’da Sokaklar Karıştı: Han'ın Destekçileri Polisle Çatıştı

Pakistan'ın Lahor kentinde görevden alınan eski Başbakan İmran Han'ın partisi Tahrik-i Insaf destekçileri sokağa döküldü. Gösterilere Pakistan polisi müdahale etti. İmran Han erken seçime gidilmesi talebiyle yürüyüşler düzenleneceğini açıklamıştı.

Mevlana Nizami: Dünya Karşı Gelse Allah Yolundan Ayrılmam!

Bangladeş Cemaat-i İslami liderlerinden Mevlana Nizami şehadetinin altıncı sene-i devriyesinde dualarla yad ediliyor.

Afganistan'da Peş Peşe Bombalı Saldırılar Yaşanıyor

Afganistan'ın kuzeyindeki Mezar-ı Şerif kentinde peş peşe düzenlenen bombalı saldırılarda 9 sivil hayatını kaybetti. Öncesinde de Kunduz ve başkent Kabil'de de patlamalar yaşanmıştı.

Afganistan'da 5 Kentte Eş Zamanlı Saldırılar Düzenlendi

Afganistan’da, Mezar-ı Şerif, Kunduz, Nangarhar ve başkent Kabil’de eş zamanlı patlamalar meydana geldi. En büyük saldırının yaşandığı Mezar-ı Şerif kentindeki bir camide en az 10 kişi öldü, 40 kişi de yaralandı.

Pakistan'da Başbakanlığa Seçilen Şahbaz Şerif Kimdir?

Pakistan’da İmran Han hükümetinin güvensizlik oylaması sonucu görevden düşmesinin ardından bugün Meclis Genel Kurulu’nda yeni başbakan seçildi. Pakistan Müslüman Ligi-Navaz (PML-N) lideri Şahbaz Şerif'in ülkenin yeni başbakanı olduğu açıklandı.

Pakistan'da İmran Han Hükümeti Düşürüldü

Pakistan'da Yüksek Mahkemenin kararı sonrası mecliste yapılan güven oylaması sonucu İmran Han hükümeti düşürüldü. İmran Han, ülkede güvensizlik oylamasıyla görevinden alınan ilk Başbakan oldu.

Afganistan’da Huzurlu Ramazan

Afganistanlı Müslümanlar, 20 yıllık Haçlı emperyalist işgalin ardından ilk kez özgür bir Ramazan-ı Şerif geçirmenin huzurunu yaşıyorlar.

Pakistan'da Meclis Feshedildi Erken Seçime Gidilecek

Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi bir erken seçim adımı atarak, parlamentoyu feshetti. Mecliste kendisine karşı yapılan güven oylaması reddedilen Başbakan İmran Han, Amerika'yı komploya öncülük etmekle suçluyor.

Pakistan Siyasi Krize Sürükleniyor Başbakan Han'ın Koltuğu Düşebilir

Pakistan'da Imran Han'ın Başbakanlık koltuğu düşebilir. İktidar ortağı MQM Partisi koalisyondan çekildiğini açıkladı. MQM'nin muhalefete geçmesiyle güven oylamasında Han'ın görevden alınmasının önü açıldı. Ordu ve muhalefetin Han'a baskı yaptığı ülke siyasi krize doğru sürükleniyor.

Uygurlardan Çinli Bakanın İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesine Katılmasına Tepki

Pakistan’ın başkenti İslamabad’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) toplantısında 57 Müslüman bakan arasına Çin Dışişleri Bakanının özel konuk olarak davet edilmesi, Doğu Türkistan aktivistleri tarafından “utanç verici” sözleriyle kınandı.

Pakistan Başbakanı İmran Han’dan Batıya Rusya Resti: 'Biz Sizin Köleniz Miyiz?'

Rusya’nın Ukrayna’ya harekat ilan etmesinin ardından Pakistan Başbakanı İmran Han ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında bir görüşme gerçekleşmiş ve görüşme uluslararası kınama almıştı. İmran Han batıya, “biz sizin köleniz miyiz” diyerek tepki gösterdi ve Keşmir konusunda batının iki yüzlülüğünü hatırlattı.

Pakistan'da Camiye Saldırı: En Az 56 Kişi Öldü

Pakistan'ın Peşaver kentinde bir camiye yapılan bombalı saldırıda en az 56 kişi vefat ederken 65 kişinin de yaralandığı açıklandı.

ABD Afgan Halkının Rezervlerine El Koydu: Afganistan'da Protesto Edildi

Afganistan'da başkent Kabil'de toplanan binlerce kişi, Amerika Başkanı Joe Biden'ın, Afganistan'ın dondurulan 7 milyar dolar rezervinin bir kısmını dondurma kararını protesto etti. Taliban’dan Biden’a, "Varlıklarımızı dondurma kararından dönmezse ABD politikamızı gözden geçireceğiz" uyarısı geldi.

Hindistan'da Başörtüsü Zulmü Devam Ediyor

Hindistan'ın Karnataka eyaletinde Müslüman öğrencilerin başörtülü okullara alınmamalarıyla başlayan olaylar devam ediyor. Zulmü protesto eden Müslümanlar, Hindu çetelerin saldırılarına maruz kalıyor. Yasak Karnataka Yüksek Mahkeme'ye taşındı.

Hindistan'da Müslümanlar Tehlike Altında! Modi Ateşle Oynuyor...

Hindistan'da 2014 yılından beri hüküm süren aşırı sağcı Hindu milliyetçi BJP Partisi ve lideri Narendra Modi, seçimleri kazanmak uğruna Müslümanlara etmedikleri zulüm kalmıyor...