Kosova'daki Genel Seçimde Kendin Karar Al Hareketi Zaferini İlan Etti

Kosova'da 14 Şubat Pazar günü yapılan erken genel seçimde oyların yüzde 90'ının sayımı tamamlanırken, sayılan oyların yüzde 47,75'ini alan Kendin Karar Al Hareketi (VV) zaferini ilan etti.

Bosnalı Müslümanların Katili Miloseviç’in Projesi Hayata Geçiyor

Bosna-Hersek’in tek denize çıkış noktası Hırvatlar tarafından yapılan köprü ile pervasızca engelleniyor! Bosna Hersek'in topraklarındaki hak ihlaline ise kimse dur diyemiyor!

Bosna Hersek'te Kış Ayazında Mülteci Krizi Yaşanıyor

Barınma ve ısınma sorunu.. Salgın hastalık tehdidi.. Bosna Hersek'te kamplara sığınan onlarca sığınmacı dondurucu havalarda yaşam mücadelesi veriyor.

Hırvatistan'da 6,3 Büyüklüğünde Şiddetli Deprem Meydana Geldi

Hırvatistan'ın Petrinja kentinde 6.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Şiddetli sarsıntı bölge ülkeleri Bosna Hersek, Sırbistan ve Slovenya'da da hissedildi.

Bosna'da Kampları Küle Dönen Mülteciler Donmak Üzere: Öleceğiz!

Şiddetli kar yağışı ve dondurucu hava koşullarına teslim olan Bosna Hersek'te yüzlerce göçmen geçen hafta yangın çıkan Lipa göçmen kampında barınaklarından yoksun şekilde mahsur kaldı.

Bosna Hersek'in Mostar Kentinde 12 Yıl Sonra İlk Yerel Seçim

Bosna Hersek'in Mostar kentinde halk, Şehir Konseyi üyelerini belirlemek üzere 12 yıl aradan sonra sandığa gitti. Mostar'da şehrin statüsüyle ilgili siyasi anlaşmazlıklar nedeniyle en son seçim 2008'de yapılmıştı.

Bosna Hersek Halkı Yerel Seçimler İçin Sandık Başına Gitti

Bosna Hersek halkı salgının gölgesinde 3 milyon kişinin oy kullandığı yerel seçimler için sandık başına gitti. Koronavirüs salgını ve tedbirleri gölgesinde gerçekleşen seçimlerde Srebrenitsa düğümü ön plana çıktı.

Kosova Eski Cumhurbaşkanı Thaçi Hakim Karşısına Çıktı

Kosova Savaşı döneminde çeşitli suçlamalar itham edilen eski Kosova cumhurbaşkanı Haşim Thaçi, hakkındaki iddianamenin kabul edilmesinin ardından ön duruşma için ilk kez Lahey'de hakim karşısına çıktı.

Kosova Savaş Suçları Özel Mahkemesi'nin Suçlamaları Reddedildi

Lahey'deki Özel Mahkeme tarafından yapılan açıklamada, mahkemenin Kosova Kurtuluş Ordusu'nun eski liderleri olduğu belirtilen Haşim Taçi, Kadri Veseli, Recep Selimi ve Yakup Krasniqi'nin “cinayet, zalimce muamele” ve “bölgedeki kişilerin zorla kaybedilmesi” ile suçladığını duyurdu. Söz konusu iddianamedeki suçlamalar Kosova gazileri tarafından tepkiyle karşılandı

Kosova Cumhurbaşkanı Savaş Suçundan Yargılanacak

Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taci, savaş suçu işlediği gerekçesiyle kendisine dava açıldığının doğrulanmasının ardından görevinden istifa etti.

Kosova'da Haşim Thaçi İstifa Etti Yeni Cumhurbaşkanı Belli Oldu

Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, Özel Mahkeme’nin kendisine yönelik iddianameyi onayladığını ve Cumhurbaşkanlığı görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Yunanistan'dan Türkiye'ye Karşı Diplomatik Kampanya

Yunanistan, Türkiye ile Gümrük Birliği anlaşmasının tamamen askıya alınması için AB Komisyonu nezdinde girişimde bulundu. Almanya, İtalya ve İspanya da Türkiye'ye askeri teçhizat ihracatını durdurmaya çağrıldı.

Volimo te Alija / Seni Seviyoruz Aliya

Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç vefatının 17. yılında rahmetle yâd ediliyor.

Pontusçu Kirli Düşünce İslami Değerleri Hedef Aldı

Kimi Yunanlar, Karadeniz bölgesini halen Yunan ve Pontus toprakları olarak nitelendirirken söz konusu kirli düşünce doğrultusunda internette yayınlanan bir şarkıda İslami değerler hedef alındı.

Saraybosna'dan Üsküp'e Bir Vefa Hikayesi

Bosnalı Mahir İsmailoviç, 8 ayda elle yazdığı Kur’an-ı Kerim’i babasıyla birlikte ilk namazlarını kıldığı ve bir dönem yaşadığı Üsküp'teki Sultan Murad Camii’ne hediye etmek için Saraybosna’dan Üsküp’e geldi.

Amerika'dan Türkiye'ye Karşı Yunanistan İle Savunma ve Teknoloji Anlaşması

ABD yine bir krizde daha Türkiye'nin karşısında yer aldı. ABD, Yunanistan'la savunma, teknoloji, ticaret, ekonomi ve enerji gibi alanlarda iş birliğinin artırılması için Ortak Bilim ve Teknoloji Anlaşması imzaladı.

Sırbistan'daki Müslümanlar Etnik Çatışma Çıkmasından Korkuyor

Sırbistan'da yaşayan Müslümanlar, Karadağ'da seçimlerin ardından Müslümanları hedef alan ırkçı saldırıların ardından yeni etnik çatışmaların çıkma riskinden dolayı endişeli.

Boşnak Sivilleri Katletmekle Suçlanan 9 Eski Sırp Asker Tutuklandı

Bosna Savaşı sırasında 44 sivili katletmekle suçlanan 9 eski Sırp askerin, Bosna Hersek Savcılığının talimatıyla özel polis birliklerince Sokolac bölgesinde düzenlenen operasyonla tutuklandığı bildirildi.

Srebrenitsa Soykırımının 25. Yılı: Neler Yaşanmıştı?

Bosna Savaşı sırasında 8 binden fazla Boşnak sivilin Sırp askerler tarafından katledildiği Srebrenitsa Katliamı, üzerinden 25 yıl geçmesine rağmen hala yakın tarihin utanç tablolarından biri olarak tazeliğini koruyor.

Marş Mira'nın 25. Yılı: Ölüm Yolunda ''Barış Yürüyüşü''

Bosna Hersek'in doğusundaki Srebrenitsa'da 1995 yılında yaşanan soykırımdan kurtulmak isteyen Boşnak sivillerin, orman yolundan Tuzla'ya ulaşmak için kullandığı güzergahta geleneksel olarak düzenlenen "Barış Yürüyüşü" (Marš Mira) koronavirüs nedeniyle sınırlı katılımla başladı.

Yunanistan Meriç Nehri Kıyısına 400 Polis Konuşlandırıyor

Yunanistan'ın Türkiye ile kara sınırına "olası bir göçmen akışını önlemek üzere" cuma gününe kadar 400 polis memuru göndereceği bildirildi.

Bosna’da Hayatlarımız Tamamen Ramazanlık Oluyor

Bosna Hersek Müslümanlarının Ramazan ayı heyecanını, Bosna Hersekli işadamı Samir Šibonjic anlattı.

Koronavirüsün Etkisini Artırdığı Kuzey Makedonya’dan Türkler Karayoluyla Ayrıldı

Koronavirüs, Avrupa’nın zayıf halkası olarak görülen Balkanlar’da da yayılmaya devam ediyor. Kuzey Makedonya’da bulunan Türkler karayoluyla bölgeden ayrılırken ülkeye destek amacıyla Türkiye’den yardım gönderildi.

Müezzin Cuma Ezanını Gözyaşları İçinde Okudu

Sırbistan sınırları içindeki Yenipazar'ın Tutin kasabasında bir müezzin Cuma ezanını okurken ağladı.

Yunanistan’da Müftüye Namaz Kıldırdı Diye Hapis Cezası Verildi

Yunanistan’ın İskeçe kentinde seçilmiş müftü Ahmet Mete, “makamı gasbetmek” ile suçlanarak 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

‘Bosna Gibi Olmayın!’

‘İnsanımızın unutkanlığını, hazırlıksızlığını, vurdumduymazlığını. Siz de sakın bizim gibi olmayın. Sizlerden bazıları bir şeyler için hazırlık yaptığında onlara destek olun. Bosna gibi olmayın!’ Mostarlı bir savaş gazisinin sözleri…