MP Dosya

Koronavirüs Günlerinde Kabe’den Tüm Camilere İbadethanelerimiz

11 Nisan 2020 03:03

Koronavirüsün küresel bir salgına dönüşmesiyle Müslüman ülkelerde camileri kapattı, toplu ibadet durduruldu. Kâbe’den Mescid-i Aksa’ya, Fatih Camii’nden Nagara Mescidi’ne kadar yüzlerce kutsal mekânda cemaatsiz kaldı.

Muslim Port Haber Merkezi | Yunus Emre Kaynak

Camiler koronavirüs nedeniyle cemaat namazlarını yasaklarken, birçoğu duaları ve vaazları yayınlamak için canlı yayın kurdu.

Dünya çapında alınan önlemler neticesinde camilerde haftalardır yeni koronavirüsün yayılmasını engellemeye yönelik bir dizi önlem aldı .

Artan sayılarla beraber Müslüman ülkelerde, camiler de kapılarını tamamen kapattı ve bazıları cemaatleri yasakladı. İnsanlara evde kalmalarını hatırlatmak için hoparlörlerini kullandı. 

COVID-19'un küresel ölüm bilançosu 90 bini aşarken, koronavirüsün neden olduğu hasta insan sayısı 1 buçuk milyonu geçti. Birçok cami vaazları yayınlamak için canlı yayınları ve yerel kanalları kullanarak topluluklarını meşgul etmeye çalışıyor.

İşte dünyanın en büyük camilerinin bazılarının COVID-19 zamanında hizmetlerini nasıl gerçekleştirdiklerine bir bakış:

Mekke-i Mükerreme - Kâbe

Müslümanların Mekke-i Mükereme’de bulunan Kâbe’ye veya Müslümanlar için iki ana camiden biri olan Medine-i Münevvere’de Peygamber Mescidi'ne ibadet için girmelerine izin verilmedi, çünkü Suudi yetkililer virüsün yayılmasıyla mücadele etmek için 19 Mart'ta camilerde ibadeti askıya aldı. 

Yasak neticesinde, Mekke'de bir dizi başka önlem izlendi: Kâbe’nin avlusunun merkezinde, dünyadaki Müslümanlarının dua ettiği Allah’ın evi; her yıl yedi milyon Müslümanın icra ettiği Umre ibadetine artık yasak.

Her Müslüman’ın yaşamı boyunca yapması gereken Hac ibadetinin bu yıl gerçekleşip gerçekleşmeyeceği ise belirsizliğini koruyor. 

Yetkililere göre, şu anda sadece Kâbe’de ki çalışanların tesislerine girmesine izin verilmektedir.

Mekke'de yaşayan Fuad Mohamed, "Birkaç hafta boyunca ezanların sonunda insanların evde kalmasını isteyen bir çağrı yapılıyor" dedi. 

Muhamed, "Şehrin daha küçük camilerinin bir kısmının çevrimiçi olarak vaaz verdiklerini belirterek" Kâbe’de ne dua ne de Cuma vaazları düzenlenmiyor" dedi.

Suudi yetkililer 2 Nisan'da Mekke ve Medine'ye 24 saat sokağa çıkma yasağı uyguladı ve bu da sakinleri yiyecek almak veya tıbbi bakıma erişmek dışında her zaman evde kalmaya zorladı. 

2.400'den fazla teyit edilmiş COVID-19 vakası ve 35 ölümle Suudi Arabistan, Körfez Arap ülkeleri arasındaki salgından en kötü etkilenen ülke konumunda.

Kudüs - El Aksa Camii 

Kudüs Mescid-i Aksa’daki Müslümanların ibadetleri 23 Mart'tan bu yana bir sonraki duyuruya kadar ertelendi.

Caminin ve bitişiğindeki Kubbet’üs Sahra’nın kapıları, tam yasağın uygulanmasından bir hafta önce kapatıldı ve ibadet edenlerin sadece caminin açık alanlarında dualar için toplanmalarına izin verildi.

Mescid-i Aksa, Müslümanlar için Kutsal alanların bulunduğu yerdir. Müslümanlar için en kutsal üçüncü yer konumunda bulunan mescit ve Hz. Muhammed'in (sav) Miraç yolculuğuna başladığı yer olarak bilinir.

Aksa'nın kadınlara ayrılan yerlerinde güvenliği yöneten Zeinat Abusbeih'e göre, camide çalışanlar hariç olmak üzere, cami tamamen kapatıldı.

Al Jazeera'ya verdiği röportajda Abusbeih "Bu acı verici ama gerekliydi," dedi, insanları evde dua etmeye çağıran bir hattın ve ezanın sonuna (dua çağrısı) eklendiğini söyledi. 

Abusebeih, ibadet edenlerin Cuma vaazına katılmasına izin verilmezken, imam tarafından hala camide çalışanlarla birlikte namaz kılındığını söyledi. 

"Dünyanın dört bir yanındaki insanların El Aksa'ya gönül bağlarının devam etmesini sağlamak için güvenlik personeli Cuma vaazını ve namazını canlı yayınladı" dedi.

İşgalci İsrail'de 8.600'den fazla koronavirüs vakası ve en az 50 ölüm var. İşgal altındaki Filistin topraklarında, Sağlık Bakanlığı 200'den fazla vakayı doğruladı.