MP Dosya

Sırat-ı Müstakim Üzere Bir Hayat; Erbakan

28 Şubat 2020 19:01

Milli Görüş lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan verdiği mücadeleyle sırat-ı mustakim üzere bir hayat yaşamış ve ümmete örnek olmuştur.

Muslim Port Haber Merkezi

 

Yaşadığı süre içerisinde Müslümanların daima Siyonizmle mücadele etmesi gerektiğini gösteren Erbakan, Müslümanların birbirleriyle kavgaya tutuştuğu zamanlarda kavganın taraflarını ilk uyaran kişi olmuştur.Verdiği mücadele her kesim tarafından büyük bir takdir kazanan hocanın vefatında da bugün kavga içerisinde olan Müslüman kesimler ortak bir noktada buluşarak hüzün denizinin dalgalarıyla boğuşmuşlardır.

 

Hayatını sırat-ı mustakim üzere geçirdiğine şahit olduğumuz hocamız verdiği mücadeleyle adını ümmetin kalbine kazımıştır.

 İSLAM'A ADANMIŞ BİR PORTRE: PROF. DR. NECMETTİN ERBAKAN

 

29 Ekim 1926 yılında Sinop'ta doğdu. Babası Adana'nın Kozan ve Saimbeyli bölgesinde yaşamış olan Kozanoğullarından Mehmet Sabri Erbakan. Ağır ceza reisi olan babasının birçok yerde görev yapmış olması dolayısıyla çocukluğu muhtelif Şehirlerde geçen ERBAKAN'ın annesi de Sinop'un tanınmış ailelerinden birinin kızı olan Kamer Hanım'dır.

 

Necmettin ERBAKAN ilkokul'a Kayseri Cumhuriyet İlkokulu'nda başladı, babasının Trabzon'a tayin olması dolayısıyla ilkokul öğrenimini burada okul birincisi olarak tamamladı. 1937 yılında ilk tahsilini tamamladıktan sonra aynı yıl İstanbul Erkek Lisesi'nde orta tahsiline başladı. İstanbul Erkek Lisesi'ni 1943 yılında birincilikle bitirdi. 1948 yılı yaz döneminde İTÜ Makine Fakültesinden mezun olan ERBAKAN aynı yılın 1 Temmuz'unda Makine Fakültesi Motorlar Kürsü'nde asistan olarak göreve başladı. 1948-1951 yılları arasındaki bu 3 yıllık asistanlık döneminde o zaman doktora tezine tekabül eden yeterlilik tezini hazırladı. Sınıflarda ders vermek doçent ve profesörlerin yetkisinde olmasına rağmen kendisi asistan olduğu halde ders vermesine izin verilmiştir.