Afrika

Etiyopya Savaşa Sürükleniyor

16 Kasım 2020 20:11

Etiyopya’da, bir yanda Tigray’da hükümete karşı başlayan isyan ve sivil katliamlar ile komşu ülke Eritre’ye füze atılması, bir yanda ise Mısır ve Etiyopya’nın ortak tatbikat düzenlemesi ülkeyi savaşın eşliğine getirdi.

Muslim Port Haber Merkezi | Fahreddin Uras

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), Etiyopya’nın kuzeyinde isyancı yönetime karşı askeri operasyonun sürdüğü Tigray eyaletindeki bir kasabada çok sayıda sivilin bıçak ya da palalarla öldürüldüğünü açıkladı.

Örgütten yapılan yazılı açıklamada, 9 Kasım’da Mai-Kadra kasabasında yaşananlara ilişkin yapılan incelemede, bölgeden paylaşılan “dehşet verici ceset fotoğrafı ve görüntülerinin sahih olduğunun anlaşıldığı” belirtildi. Örgüt, cesetleri cadde ortalarına atılan, bıçak ya da palalarla öldürüldüğü anlaşılan kişilerin sayısının “muhtemelen” yüzlerce olduğuna işaret ederek, katliamı kimin yaptığına ilişkin henüz net bir delile ulaşılamadığını aktardı.

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmet ise Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) güçlerini yüzlerce sivili katletmekle suçladı. Ahmed ayrı bir açıklamada ise Etiyopya ordusunda savaşan askerlerin “elleri ve ayakları bağlanmış olarak öldürülmüş bedenlerinin bulunduğunu” da kaydetti.

Sivil Katliamı

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, Etiyopya’nın kuzeyindeki isyancı yönetime yönelik askeri operasyonun sürdüğü Tigray eyaletindeki sivil katliamının “savaş suçu” sayılabileceğini belirtti.

BM olası ‘savaş suçu’ gerekçesi göstererek Tigray’da öldürüldüğü iddia edilen çok sayıda sivil hakkında bağımsız bir soruşturma yapılmasını istedi. Bachelet, ayrıca böyle bir savaşta kazananın olmayacağını, tarafların acilen sorunlarını çözmek için diyalog masasına oturması gerektiğine vurgu yaptı. BM, 11 bin sivilin çatışmalardan kaçmak için Etiyopya’dan Sudan’a geçtiğini duyurdu. BM Göçmen Ajansı raporlarına göre bu sayının yarısı çocuklardan oluşuyor.

Tigray Yönetiminin Devrilmesi için Emir Verildi

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, federal hükümete "savaş açan" Tigray eyaleti yönetimini devirmesi için orduya emir verdiğini açıkladı.

Ahmed, yaptığı yazılı açıklamada, bu sabah ulusal ordu birliklerine saldıran Tigray Halk Kurtuluş Cephesi'ne (TPLF) karşı tüm sabrın tükendiğini ve orduya harekete geçmesi emri verdiğini aktardı.

Halka, ulusal ordusunun arkasında durması çağrısında bulunan Ahmed, federal hükümetin halka zarar gelmemesi için TPLF yönetimine karşı şimdiye kadar büyük bir sabır gösterdiğine işaret etti.