Türkiye

Fatih Camii’nin Son Dersiâm’ına Veda

23 Şubat 2021 18:49

Fatih Camii’nin Son Dersiâm’ı, Büyük Hadis Alimi Muhammed Emin Saraç Hocaefendi’nin vefatının ardından, başta Dünya Müslüman Alimler Birliği olmak üzere birçok kurum, İslam Alimi, İslami Hareket taziye yayımladı.

Muslim Port Haber Merkezi | Mahmud Özdemir

Merhum M.Emin Saraç Hocaefendi’nin vefatı Türkiye’de olduğu gibi İslam Dünyasını da hüzünlendirdi. Birçok alim, İslami hareket, parti, kurum taziye mesajları yayımladı.

Dünya Müslüman Alimler Birliği tarafından yapılan yazılı açıklamada;

“Önde gelen Türk alimlerden Muhammed Emin Saraç Hoca Efendi'nin, ilim ve amelle dolu yaklaşık 90 yıllık bir ömrün ardından Hakk'ın rahmetine kavuştuğunu büyük bir teessürle öğrendik. Muhammed Emin Saraç Hoca Efendi, Filistin topraklarının bir karışından bile feragat edilemeyeceği fetvasını vermiş ve Filistinlilerin haklı davalarını desteklemiştir. İslam dünyası büyük bir alimini kaybetmiştir. Merhum için Allah'tan rahmet diliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Dünya Müslüman Alimler Birliği Onursal Başkanı ve M. Emin Saraç Hoca’nın Ezher Üniversitesi’nden sınıf arkadaşı Mısırlı Alim Yusuf El Karadavi yayımladığı mesajda;

“Hayatını Allah'a davet yoluna adayan, Türkiye'nin büyük âlimlerinden, El-Ezher Üniversitesi Şeriat Fakültesi mezunu eski sınıf arkadaşım Şeyh Muhammed Emin Saraç'a Allah rahmet eylesin. Allah onu bağışlasın, onu davetçilerin, sadıkların ve âlimlerin mükâfatıyla mükâfatlandırsın.” ifadelerini kullandı.

M.Emin Saraç Hoca’nın hem dostu hem de icazet alığı hocası Hindistanlı Büyük Hadis Alimi Ebul Hasen en-Nedvi’nin torunu alim ve düşünür Selman el-Hüseyni en-Nedvi, yayımladığı görüntülü mesajda;

"Büyük alim, davet adamı, muhaddis, müfessir ve fıkıh alimi Muhammed Emin Saraç'ın üzücü vefat haberini aldık. Saraç, bir ıslahatçı, eğitmen ve azim sahibi bir kişilikti." ifadelerini kullandı.

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas’ın Sözcüsü Dr. Sami Ebu Zuhri yaptığı açıklamada;

“Filistin topraklarının herhangi bir bölümünün işgalinin yasak olduğunu ifade eden hadisin en önde gelen âlimlerinden büyük ilim adamı Muhammed Emin Saraç’ın vefatı dolayısıyla Türkiye halkına başsağlığı diliyoruz. Allah Şeyh Emin Saraç’a rahmet eylesin ve onun ilmi ile ümmete fayda versin” dedi.