Afrika

İDDEF Güney Afrika'da Ecdadı Unutmadı

27 Nisan 2021 13:39

İDDEF, Ramazan çalışmaları kapsamında Güney Afrika'daki Bo-Kaap Müslümanları için her gün iftar organizasyonu düzenlerken, Osmanlı kökenli aileleri ise iftar yemeğinde buluşturdu.

Muslim Port Haber Merkezi

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF), 2021 Ramazan ayı yardım çalışmalarını ‘İyilik Seninle’ sloganıyla dünyanın dört bir yanında gerçekleştirirken, Güney Afrika'nın başkenti Cape Town’un Bo-Kaap bölgesinde de her gün Müslümanlara iftar yemeği ikram ediyor. Yüzyıllar önce Asya bölgesinden Müslümanların yerleştiği, ilerleyen yıllarda ise talep üzerine Osmanlı Devleti’nin İslami eğitim çalışmaları için Ebubekir Efendi’yi görevlendirdiği Cape Town’da bugün Müslümanlar İDDEF’in iftar programıyla bir araya geliyor.

Ramazan çalışmaları kapsamında Bo-Kaap Kültür Evi’nde verilen iftar yemeğine Türkiye’nin Cape Town Başkonsolosu Sinan Yeşildağ da katılım sağladı. Müslümanlarla sohbet edip yemek dağıtan Yeşildağ, iki ülkenin dostluk ve kardeşliğine vurgu yaptı. İDDEF’in büyük bir sorumluluk yüklendiğini ifade eden Yeşildağ, Ramazan ayında yardımlaşma faaliyetleri yapan İDDEF’in iki ülke ilişkilerine katkı sağladığını söyledi.

Afrika kıtasının birçok yerinde Ramazan faaliyetleri gerçekleştiren ve iftar yemeği ikram eden İDDEF, Güney Afrika’daki yemek dağıtımlarının yanı sıra ülkede yaşayan Osmanlı kökenli aileler için de iftar yemeği düzenledi. Yemeğe Cape Town Başkonsolosu Sinan Yeşildağ, Güney Afrika Müslüman Konseyi Başkanı Şeyh İrfaan Abrahams, ilim adamları ve Müslüman aileler katıldı.