Afrika

İDDEF'ten Burkina Faso'ya Eğitim ve Kalkınma Çıkarması

12 Mart 2021 18:44

İDDEF, Burkina Faso’nun çeşitli bölgelerinde inşa ettiği su kuyusu, külliye, mescit ve medreselerin açılışını Türkiye’den katılan heyet, ülke ve bölge yöneticileri ile yerel halkın katılımıyla gerçekleştirdi.

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF), İslami eğitim ve insani yardım çalışmalarına 2011 yılından bu yana istikrarlı bir şekilde devam ettiği Batı Afrika ülkesi Burkina Faso’da yeni inşa ettiği külliye, yetimhane, mescit, su kuyusu ve 3 medresenin açılışını yaptı. Türkiye’den gelen 37 kişilik heyet başkent Vagadugu ile birlikte Markoussi, Yagma, Somassin, Bousse, Vousnango, Rahmetullah ve Sabse bölgelerinde düzenlenen program ve toplu açılış törenine katıldı.

Eğitim seferberliği içinde tarihi açılış merasimlerine ev sahipliği yapan Burkina Faso’daki programın ilki başkent Vagadugu’da düzenlendi. İDDEF’in eğitim ve kalkınma alanında attığı adımlarla 10 yılda ülkede neler yaptığı, 27 bölgede devam eden “Örnek Köy” projesi ve açılışları yapılacak külliye, medrese, mescit, su kuyusu ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı.

İDDEF yetkilileri ve misafirlerden oluşan heyet toplantının ardından Markoussi, Yagma ve Somassin karyelerinde hizmete alınan projelerin açılışı için düzenlenen törene katılım sağladı. Markoussi karyesinde Osmanlı Hanımlar Mescidi kompleksinde Huzurhane Medresesi, Yagma karyesinde Mahmud Efendi Kız Yetimhanesi ve Somassin karyesinde İsmet Onar ve Ümmet-i Muhammed Kız Medresesi için açılış töreni yapıldı. Burkina Faso İçişleri Bakanı Kleyma Savadugu ve bölge yöneticileri ile yerel halkın katılımıyla gerçekleşen törende konuşmaların yanı sıra, Kur'an-ı Kerim tilaveti ve ilahiler okunup dualar edildi.

“Burkina Faso’da Eğitim Seferberliği Ve Kalkınma Yaşanıyor”

İDDEF İcra Kurulu Başkanı Mehmet Turan Hocaefendi yaptığı konuşmada, eğitim ve kalkınma alanında atılan adımları kalıcı hale getirmek ve 27 bölgede devam eden “Örnek Köy” projesini incelemek adına, ilk kez 2011’de adım atılan onurlu insanların ülkesi Burkina Faso’da olmaktan onur ve mutluluk duyduklarını söyledi. Burkina Faso’da eğitim fidanlarının nasıl filizlendiğini anlatan Turan Hocaefendi, “İDDEF olarak hayırseverlerimizin desteğiyle ülkenin Songandi bölgesinde 3 odalı bir yerde 50 talebemizle ilk eğitime 2011 yılında başladık. 2015 yılında başkent Vagadugu’ya bağlı Kamboinsin bölgesinde yatılı eğitim veren Mahmud Ustaosmanoğlu Külliyesi’ni hizmete açtık. Hafızlık ve İslami ilimler alanında eğitim veren külliyemizden mezun olan öğrencilerimiz için 2017 yılında 8 karye projesini başlattık. Bugün 54 hoca, 2159 talebe, 23 medrese, 19 su kuyusu ve 12 mescitle Burkina Fasolu kardeşlerimize ve gelecek nesle hizmet veriyoruz. Afrika hem yeşerirken hem de insani ve zirai anlamda kalkınma projelerimizle canlanıyor ve bu kapsamda 1000 adet fidanı Burkina Faso topraklarına diktik. Bir su kuyusuyla hayat bulan topraklar eğitimle yeşermeye başladı. Adeta şehirlerden köylere ilim halkaları genişlemeye başladı, karyeler heyecanlandı ve canlandı” dedi.

Külliye, Mescit Ve Su Kuyusu Açıldı

Açılış ve ziyaretler başkent Vagadugu’ya iki saat uzaklıktaki Bousse karyesinde devam etti. 22 öğrenci ve 3 hocanın bulunduğu Mahmud Efendi Hafızlık Merkezi’ni ziyaret eden heyet, Vousnango karyesinde Cebir Okulları Mescidi, Sabse karyesinde İsmailağa Külliyesi ile Necmettin Erbakan Su Kuyusu’nun açılış programına katıldı. Açılış törenleri Burkina Faso Çevre ve Şehircilik Bakanı Simeon Sawadogo, yerel yöneticiler ve bölge halkının yoğun teveccühüyle gerçekleşirken, Burkina Fasolu vatandaşlar 10 yıldır artarak devam eden eğitim ve kalkınma çalışmaları için Türk halkına ve İDDEF’e teşekkür etti. Öte yandan İDDEF’in Afrika fidan projesi kapsamında Sabse’de hayırseverlerin emanet ettiği 100 fidan toprakla buluşturuldu ve ilk can suyu katılımcı heyet, öğrenci ve karye halkı tarafından verildi.