Afrika

Mali’de Siyasi Kriz ve Salafi İmam Dicko’nun Yükselişi

14 Temmuz 2020 18:04

Salafı İmam Dicko ve lideri olduğu hareket bir yandan ülkenin her tarafına yayılan hükümet karşıtı gösteriler düzenlerken bir yandan da, zayıf ve bölünmüş muhalefeti bir çatı altına toplayarak, Devlet Başkanı İbrahim Keita’nın -kısaca IBK- tahtını sallıyor.

“Ben bir siyasetçi değilim ama bir liderim ve doğal olarak kendi düşüncelerim var. Eğer kendi görüşlerimi söylemem politik ise o zaman evet ben de politiğim.”

Mali’nin en etkili İslami liderlerinden Mahmoud Dicko kendini aktif bir politikacı olarak görmese de kendisi şu anda Mali siyasetinde en etkili isimlerden biri.

Dicko’nun önderliğinde 5 Haziran Hareketi-Vatansever Güçler Birliği’nin (M5-RFP) çatısının altında birçok farklı İslami group, sivil toplum örgütleri ve çok sayıda muhalefet partisi bulunuyor.

Haziran 5'inden itibaren her Cuma düzenlenen eylemler geçtiğimiz Cuma da devam etti. Yüzbinlerce Malılı başkent Bamako’nun ünlü Bağımsızlık Meydanın’da toplanarak hep bir ağızdan Devlet Başkanı IBK’nın istifasını istediler.Gösteriler yer yer polisle eylemciler arasında çatışmaya dönüştü ve gün sonunda dört eylemci hayatını kaybederken onlarcası yaralandı.

Başkan IBK ise olaylı Cuma gösterilerinden bir gün sonra Cumartesi akşamı kameraların karşına geçerek tansiyonu düşürmeye çalıştı. IBK, tartışmaların fitilini ateşleyen karara imza atan Anayasa Mahkemesini lağvedeceğini ve Batı Afrika Birliğinin olaylı milletvekili seçimleri tekrarlamak gibi tavsiyelerini tartışmaya hazır olduğunu açıkladı.

Keita’nın tansiyonu düşürme çabası şu anlık ise yaramamış görünüyor. Reuters’ın bugünkü haberine göre, muhalif grup M5-RFP’nin sözcüsü Nouhoum Togo, IBK’nın önerilerini reddetti ve çağrılarını yeniledi: “Talebimiz basit ve anlaşılır, IBK’nın istifasını istiyoruz.”