Mısır İle Etiyopya Savaşa Sürükleniyor: Sisi Tehdit Etti!

Abdulfettah es-Sisi, kimsenin Mısır’dan bir damla su bile alamayacağını söyleyerek, Mısır’ın şu anda Etiyopya’nın Mavi Nil üzerinde inşa ettiği Nahda (Rönesans) Barajı ile ilgili bir ‘müzakere savaşında’ olduğunu vurguladı.

Süveyş Kanalı'nda Karaya Vuran Ever Given İsimli Gemi Kurtarıldı

Süveyş Kanalı’nda karaya oturan Ever Given adlı yük gemisi çakıldığı yerden kurtarıldı. Bir haftadır trafiğe kapalı olan Avrupa ile Asya arasındaki en kısa deniz yolu konumundaki kanal yeniden açıldı.

Dünya Ticaretinin Gözü Süveyş Kanalında: Kurtarma Operasyonu Sürüyor

Süveyş Kanalı'nda çapraz bir şekilde karaya oturarak geçişlerin durmasına neden olan 400 metre uzunluğundaki dev kuru yük gemisini kurtarma operasyonu devam ediyor. Bu operasyonun günler ve hatta haftalar sürebileceği belirtiliyor.

Savaş Suçlusu Olarak Aranan Libyalı Komutan Verfali Öldürüldü

Libya Ulusal Ordusu’na bağlı Yıldırım Kuvvetleri’nin komutanı Mahmud el-Verfali, Bingazi şehrinde uğradığı suikast sonucu öldü.

Mısır: Süveyş Kanalı'nda Sıkışan Gemi, Dünya Çapında Nakliyeyi Tehlikeye Attı

Mısır'da Tayvan bandıralı bir yük gemisinin karaya oturması nedeniyle ulaşıma kapanan Süveyş Kanalı'nı açma çalışmalarının çarşamba sabahından beri sonuç vermemesi dünya çapında nakliyeyi tehlikeye attı.

İhvan’ın Onurunu Koruyun

Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkilerin normalleşmesine yönelik gelişmelerin ardından hükümet, Mısırlı muhaliflerden dikkat çeken bir talepte bulundu.

Libya’da Yeni Hükümet Görevi Olaysız Devraldı

Libya’nın birlik hükümeti Salı günü ülkenin doğusunu ve batısını kontrol eden iki rakip yönetimden görevi devraldı. Ülkede yaklaşık 10 yıldır devam eden şiddetin ve çatışmaların ardından iktidar devri sorunsuz oldu.

Libya’da Dibeybe Hükümeti Güvenoyu Aldı

Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde başlatılan Libya Siyasi Diyalog Forumu tarafından Libya Başbakanı olarak seçilen Abdulhamid Dibeybe’nin 26 bakandan oluşan hükümeti, Temsilciler Meclisi’nden güvenoyu aldı.

Kahire, Ankara’nın Müzakere Çağrılarını Görmezden Geliyor

Türkiye'nin doğalgaz açısından zengin Doğu Akdeniz'de müzakere çağrılarını görmezden gelen Mısır, dün, enerji alanında Yunanistan ile iş birliğine geçişin hızlandırılması yönündeki arzusunu dile getirdi.

Mısır’ın Adımı Yunan’ı Kızdırdı

Türkiye’nin istihbarat düzeyinde görüştüğü Mısır’dan Doğu Akdeniz’de Yunanistan’ı kızdıran hamle…

Tunuslular Nahda'nın Çağrısıyla Sokaklara Döküldü: "Karşı Devrime Geçit Yok!"

Tunus'ta Cumhurbaşkanı Kays Said ile Başbakan Hişam Meşişi arasında kabine revizyonu krizi sürerken, ülkenin çeşitli bölgelerinden başkente gelen Nahda Hareketi'nin binlerce destekçisi, siyasi krizin son bulması için gösteri düzenledi.

Libya'nın Yeni Başbakanı Mısır'da Sisi İle Görüştü

Mısır'da darbe ile yönetime gelen Abdulfettah Sisi, başkent Kahire'de Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ile bir araya geldi.

“Cezayir, İsrail ile Normalleşmeye Karşı Aşılamayan Bir Duvardır”

İslami Cihad Hareketi, Cezayir’in, İsrailli temsilcinin katılımına tepki olarak Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'nün (OECD) Uluslararası Parlamentolar Ağı toplantısından çekilmesini memnuniyetle karşıladı.

Yeni Başbakanını Seçen Libya'yı Nasıl Bir Süreç Bekliyor?

Eski lideri Muammer Kaddafi'nin 2011 yılında iktidardan düşmesinden bu yana iç savaş sarmalına sürüklenen Libya'da önemli bir dönemece girildi. Yaklaşık 10 yıldır iç savaşla kanayan Libya'nın artık bir geçiş dönemi başbakanı var.

Libya'yı Seçimlere Kadar Yönetecek Geçici Konsey Belirlendi

Libya'yı, 24 Aralık 2021'de yapılması planlanan seçimlere kadar yönetecek geçici yürütme otoritesi belirlendi.

Moritanya'da 200 Alimden Ortak Fetva: İsrail İle Normalleşmek Haramdır

Moritanya'da 200 alim, Filistin topraklarını gaspeden işgalci İsrail rejimi ile normalleşmeyi yasaklayan bir fetva yayınladı.

ABD'den Türkiye ve Rusya'ya: Libya'dan Çekilin

Asker bulundurduğu ülkeleri felakete sürükleyen ABD, yabancı güçlerin Libya'dan çekilmesi için tanınan sürenin dolduğuna işaret ederek Türkiye ve Rusya'dan Libya'daki güçlerini derhal geri çekmesini istedi.

İsrail Fas'ta Diplomatik Temsilcilik Açtı

İsrail, Arap ülkeleriyle ilişkileri normalleştirme süreci kapsamında Bahreyn ve BAE'nin ardından Fas'ta da diplomatik temsilcilik açtı. Sudan ile görüşmeler ise sürüyor.

Mısır, Orta Doğu'da Üstünlük için BAE ile Mücadele Ediyor

Mısır'da darbeyle göreve gelen Sisi, Katar ile anlaşmazlığın giderildiği Suudi Arabistan'daki zirveye katılmadı, yerine Dışişleri Bakanı Samih Şukri'yi gönderdi.

Libya İçişleri Bakanı Türkiye'nin Desteğiyle Büyük Bir Operasyona Hazırlanıyoruz

Libya İçişleri Bakanı Fethi Başağa, ülkenin batısındaki militanlara ve insan kaçakçılarına yönelik Türkiye destekli büyük bir operasyon yapmaya hazırlandıklarını söyledi. Libya'da savaş sonrası istikrar için Biden yönetiminden umutlu olduklarını belirten Başağa, bu operasyona ABD'nin de destek vermesi çağrısı yaptı.

Hafter: Libya'daki Türk Güçlerini Kovmak İçin Savaşa Hazır Olun!

Libya'nın doğusundaki başta BM olmak üzere uluslararası alanda tanınmayan güçlerin komutanı Halife Hafter, "Tüm kuvvetlerimizi Libya'daki Türk kuvvetlerine karşı savaşa hazır olmaya çağırıyorum" dedi.

İhvan'dan Adalet ve Kalkınma Partisi'ne 'İhanet' Tepkisi!

Arap ülkelerindeki Müslüman Kardeşler'e bağlı parti ve hareketler, Fas hükümeti Adalet ve Kalkınma Partisi'ne (PJD) Filistin davasına ihanet ettikleri için tepki gösterdiler.

Tunus ve Cezayir'den Onurlu Duruş: İsrail'e Hava İzni Verilmedi

Tunus ve Cezayir’in, ABD arabulucuğundaki normalleşme anlaşması çerçevesinde Tel Aviv’den Fas'ın Rabat kentine uçan İsrail Havayolları’na ait uçağın hava sahalarından geçmesine izin vermediği bildirildi.

ABD Arabuluculuğunda İsrail'le İhanet Anlaşmaları Kervanına Fas da Katıldı

İsrail'le ihanet anlaşmaları kervanına Fas da katıldı. Fas, Batı Sahra'da egemenliğini Amerika'nın tanımasına karşılık Siyonist yönetim ile anlaşmaya imza attı. Törende Trump'ın Yahudi damadı ve aynı zamanda Ortadoğu danışmanı olan Kushner'de hazır bulundu.

İsrail’den Fas’a İlk Uçuş Gerçekleştirildi

Filistin halkına yönelik katliam ve soykırımla kurulan İsrail'in, uluslararası havayolları şirketi El Al’a ait bir uçak, bugün Tel Aviv’den havalanarak Fas'ın başkenti Rabat kentine iniş yaptı. 

Ezher’den Müslüman Kardeşler'e Katılımı Yasaklayan Fetva

Mısır'da, darbeci Sisi Yönetimi'nin Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nı terör ile ilişkilendirmesinin ardından cunta himayesindeki Ezher'de, İhvan'a katılımı yasaklayan fetva yayınladı.