Taliban İle Çatışan Binden Fazla Afgan Askeri Tacikistan'a Sığındı

Taliban ile çatışmaya giren binden fazla Afgan askerinin komşu ülke Tacikistan'a sığındığı bildirildi. Taliban ise ilerleyişini sürdürüyor. Son 2 ayda ülke genelinde Taliban'ın kontrolüne geçen ilçe sayısı 40'ı aştı.

Amerika İşgalinin Ardından: Afganistan’ın Hurda Yığınları

İşgalci Amerika güçlerinin 11 Eylül saldırılarının ardından Afganistan’ı işgal etmesinin üzerinden 19 yıl geçti. Amerika’nın en uzun savaşı olarak adlandırılan Afganistan işgali, alınan kararla 20. yılında son bulacak. Amerikan güçlerinin işgalin komuta merkezlerinden Bagram Üssü’nü boşaltmasının ardından Afganistan işgalinden geriye hurda yığınları kaldı.

ABD Bagram Üssü'nü Tamamen Boşalttı Taliban İse İlerleyişini Sürdürüyor

Afganistan’daki en büyük NATO hava üssü ve ABD güçlerinin ana karargahı olan Bagram, NATO askerlerince tamamen boşaltıldı. Üs Afgan ordusuna teslim ediliyor. Öte yandan Taliban'ın Afganistan'ın güneyindeki Kandahar şehir merkezine ilerlediği bildirildi.

Afganistan'da Taliban Operasyonları Sonrası Pakistan'da da Çatışmalar Patlak Verdi

Pakistan ordusu, Belucistan eyaletinde bir askeri konvoyun hedef alınması sonucu 5 askerin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Onlarca Afgan Asker Taliban'a Teslim Oldu 134 Asker de Tacikistan’a Sığındı

Afganistan'da son haftalarda saldırıları artıran Taliban'ın, ilerleyişi devam ediyor. Kabil yönetimine bağlı çok sayıda asker Uruzgan vilayetinde Taliban güçlerine teslim oldu. Kunduz eyaletinde ise Taliban saldırısından kaçan 134 Afgan askeri silahlarıyla birlikte Tacikistan’a sığındı.

ABD Heyeti Türkiye'ye Geliyor! Masada Kabil Havalimanı Var

Türkiye'nin Kabil'de bulunan Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nın güvenliğini sağlamak için Afganistan'da kalma teklifinin ardından Amerikan teknik heyeti Türkiye'ye geliyor.

Amerika Çekilirken Taliban Birçok Bölgeyi Ele Geçirmeye Devam Ediyor

Amerika'nın asker çekmeye devam ettiği Afganistan'da son haftalarda saldırıları artıran Taliban, ülkenin kuzeyindeki üç önemli kente girdi. Kunduz ve Belh gibi iki önemli vilayette önemli noktaları ele geçiren Taliban'ın Mezar-ı Şerif'e ilerlediği aktarıldı.

Taliban: Türkiye Şimdi NATO İle Çekilmeli İlerde Tarihi İlişki Kuracağız

Taliban sözcüsü, "Türkiye son 20 yılda NATO'nun bir parçasıydı, dolayısıyla ABD ile imzaladığımız anlaşma kapsamında Afganistan'dan çekilmeliler. Gelecekte Afganistan'da yeni bir İslami hükümet kurulduğunda Türkiye ile yakın ve iyi ilişkiler içerisinde olmayı umuyoruz." dedi.

Kırgızistan'la Yaşanan Su İhtilafında Tacikistan'da Çok Sayıda Ölü ve Yaralı Var

Tacikistan Kırgızistan arasında son 30 yılın en kanlı sınır çatışmalarına neden olan olaylar hakkında Duşanbe yönetimi ilk defa açıklama yaptı. Halkına karşı silahlı saldırıların düzenlendiğini ileri süren Tacik yönetim, "Çok sayıda kişi öldü, onlarca yaralı var. Birçok ev, sınır gözetleme kulesi ve alt yapı yandı" açıklamasında bulundu.

Afganistan'dan Çekilmeyi Erteleyen ABD'ye Taliban'dan Uyarı: Eylem Yolu Açıldı

ABD'nin Afganistan'da çekilme planını daha önce anlaşılan 1 Mayıs yerine 11 Eylül'e ertelemesine Taliban tepki gösterdi. ABD'yi 2018'de imzalanan Doha anlaşmasını ihlal etmekle suçlayan Taliban, 'eylem yolunun açıldığını' duyurdu.

Taliban: Amerika'ya Verdiğimiz Süre Doldu

Taliban, 1 Mayıs tarihinin gelmesiyle Amerikan güçlerine Afganistan'dan çekilmeleri için verilen sürenin bittiğini açıkladı. Öte yandan Afganistan'da barış sürecine ilişkin görüşmeler devam ederken, bölgesel ve küresel aktörler aynı Katar'da bir araya geldi.

Afganistan'da İftar Vakti Bombalı Saldırı Düzenlendi

Afganistan bir Ramazan ayını daha bombalı saldırılarla geçiriyor. Ülkenin doğusunda yer alan Lovgar Vilayeti'nin merkezi Pul-i Alem şehrinde bomba yüklü bir aracın intihar saldırısında en az 30 kişi öldü, 90 kişi de yaralandı.

Kırgızistan - Tacikistan Sınırında Çatışma: En Az 13 Ölü, 10 Bin Kişiye Tahliye

Kırgızistan ile Tacikistan arasındaki sınır anlaşmazlığında son yılların en büyük çatışması yaşandı. En az 13 kişinin öldüğü, onlarca kişinin yaralandığı ve 10 binden fazla kişinin tahliye edildiği bildirildi.

Pakistan’da Fransa Karşıtı Protestolar Nedeniyle Sosyal Medyaya Yasak!

Pakistan hükümeti, bir haftadır süren Fransa karşıtı protestolar nedeniyle Telekomünikasyon Kurumu’na (PTA) sosyal medya ve anlık mesajlaşma platformlarını geçici olarak engelleme talimatı verdi.

Amerika'nın 20 Yıllık Hüsranı Afganistan! Çekiliyorlar!

Amerika, 20 yıl önce işgale kalkıştığı Afganistan'dan hüsranla ayrılıyor. Binlerce askerini kaybeden Amerika'nın Başkanı Joe Biden, 1 Mayıs'tan itibaren Afganistan’da kalan tüm askerlerini geri çekmeye başlayacaklarını duyurdu. ABD, bu ülkede onlarca vahşet ve katliam bıraktı.

Hindistan Bu Defa Arakanlıları Gözaltına Aldı

Hint güçleri, işgal altındaki Cammu Keşmir’de 160'dan fazla Arakanlıyı tutukladı. Zulüm gören Arakanlılar, tutuklamaların "Myanmar'da başlarına gelenlerin tekrarı" olduğunu söyledi. Keşmir'de bulunan yetkililer ve aktivistler hareketi kınarken çok sayıda Rohingyalı mülteci 'gözaltı merkezine' gönderildi.

Hint Güçleri, Keşmirli Müslümanların Cesetlerinin İadesini Yapmamakta Diretiyor

Keşmir'de 30 Aralık 2020 günü Hindistan polisi tarafından bir kontrol noktasında katledilen 3 gencin cesetleri henüz ailelerine iade edilmedi.

Taliban'dan Tehdit ve Biden’a Uyarı

Taliban, 2020 yılı Şubat ayında ABD'yle yaptıkları anlaşmada "işgalci" Amerikan askerlerine Afganistan'dan "güvenli bir çıkış yolu" sunma taahhüdünde bulunduklarını, anlaşmayı gözden geçirecek olan Biden yönetiminin kurallara uymasını beklediklerini söyledi.

Kırgızistan'da Cumhurbaşkanlığı Seçiminin Galibi Milliyetçi Caparov Oldu

3 ay önce siyasi olarak çalkantılı bir dönem geçiren Kırgızistan'da, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden milliyetçi aday Sadır Caparov zaferle çıktı.

Pakistan'da Elektrik Kesintisi: Ülke Karanlığa Gömüldü

Pakistan'ın birçok şehrinde henüz belirlenemeyen sebeple yaşanan elektrik kesintisi yaşamı olumsuz etkiledi. Bütün ülkeyi karanlığa sürükleyen elektrik kesintisi, yavaş yavaş kimi yerlerde ortadan kalkmaya başladı.

Keşmir'de Öldürülen 3 Gencin Cesedi Kayıp: #ReturnTheBodies

Keşmir halkı Hindistan zulmüne direniyor. Müslüman mahallelerine düzenlenen baskınlarda katledilen ve cesetlerine el konulan gençler için #ReturnTheBodies (cesetleri iade edin) çağrısı hızla yayıldı.

Afganistan'da Gazeteci Cinayetleri: Bismillah Aymak Öldürülen Dördüncü Gazeteci Oldu

Afganistan'da son iki ay içinde gerçekleşen dördüncü benzer cinayette, Gor eyaletinde çalışan Bismillah Aymak isimli gazeteci öldürüldü.

Keşmir’de Hindistan İşgali Sürüyor: 3 Genç Katledildi

Keşmir’in Srinagar kentinde İşgalci Hint askerlerinin üç Müslüman direnişçiyi katlettiği bildirildi. Gençlerin cenazelerine de el konuldu.

Afganistan'da Barış Görüşmelerine Rağmen Bombalar Susmuyor

Afganistan’ın başkenti Kabil’de bir milletvekilinin konvoyundaki araca konulan bombanın patlatılması sonucu en az 9 kişi yaşamını yitirirken, 20 kişi de yaralandı.

Hindistan Keşmir'de Sınır İhlali Yaptı Pakistan Karşılık Verdi

Pakistan Yönetimi, Hindistan'ın Keşmir Kontrol Hattı'nda sınır ihlali yaptığını ve karşılık verildiğini açıkladı. Çıkan çatışmada Pakistan 2 askerini kaybederken Hint askerinin de öldürüldüğü bildirildi.

Hindistan Keşmir’de Devlet Terörü Sergiliyor

Hindistan’ın, 5 Ağustos 2019 tarihinde Keşmir’in otonom yapısını sağlayan “370. madde”yi kaldırıp Keşmir’i ilhak etme planını ortaya koymasının ardından bölgede zulüm dayanılmaz boyutlara ulaştı.