Ensar Küçükaltan


Mali’de Neler Oluyor?

18 Temmuz 2020 12:56

Batı Afrika’nın eski Fransız sömürgelerinden biri Mali. Büyük çoğunluğu Müslüman olan ülkenin nüfusu yaklaşık yirmi milyon.  “Tek millet, tek amaç, tek inanç” (Un peuple, un but, unefoi) sloganı ile var olan ülke, bugünlerde siyasi karışıklıklar ve protestolar ile gündeme geliyor. 2013 yılında devlet başkanı olan Ibrahim Boubacar Keïta’nıni stifasının istenmesiyle başlayan protestolarda tansiyon düşmüyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Bamako’daki büyükelçiliği 12 Temmuz’da bir bildiri yayınlayarak ülkedeki Amerikan vatandaşlarının kalabalık alanlara çıkmamaları ve mümkünse evde kalmaları yönünde uyardı.

Fotoğraf: AFP- Michele Cattani

Ülkede bir süredir devam ekonomik kriz, çeşitli oluşumların arasındaki derin fikir ayrılıkları ve seçimlere dair problemler bugünkü çatışmaların temelini oluşturuyor. Mahmoud Dicko’nun arkasında birleşen yeni muhalefet, Başkan Keïta’nın istifa etmesini istiyor. 2018 yılında ikinci kez başkanlığa seçilen Keïta, son iki yılda terör faaliyetlerine ve ekonomik kötüye gidişe engel olamamakla suçlanıyor.

Muhaliflerin lideri konumuna gelen Dicko ise göstericilere petrol istasyonlarını yakmamalarını ve sakin olmalarını söyledi. Buna rağmen son gösterilerde dört kişi hayatını kaybetti. BBC’ye konuşan bir başka muhalif Yeah Samaké de Keïta’nın bir an önce istifa etmesi gerektiğini, çünkü onun Mali halkını koruyamadığını, yolsuzluğu engelleyemediğini açıkladı. Başkan’ın anayasa mahkemesini lağvetmesiyle gösterilerdeki şiddetin dozunun artmasından korkuluyor.

Dicko, sabır ve inançla istediklerini alacaklarını düşünürken, ülkesinin içinde bulunduğu yolsuzluğun onu dizleri üstüne çöktürdüğünü ekledi. Camide çektiği videoda taraftarlarının “Malilileri camilerde öldürüyorsunuz!” cümleleri duyuluyordu.